Psy dla alergików – jakie rasy są hipoalergiczne?

sznaucer pies dla alergikow

Alergia na psy w przypadku osób, które pragną mieć w domu czworonoga, to bardzo uciążliwa dolegliwość. Na całe szczęście nie musisz rezygnować z posiadania futrzanego przyjaciela! Wystarczy, że wybierzesz psa dla alergika. Są to psy hipoalergiczne, czyli psy, które nie uczulają. Jakie rasy się do nich zalicza?

Psy hipoalergiczne – kiedy wiemy, że powinniśmy takiego mieć?

Alergia na psy to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Wbrew pozorom nie odpowiada za to sierść czworonoga. Alergenem jest wydzielina z gruczołów, znajdująca się w skórze psa, która może przykleić się do sierści. W efekcie martwe włosy są nośnikiem wydzieliny, a tym samym uczulają. Inni wykazują także nadwrażliwość na białka, występujące w ślinie, moczu, kale, a także i we łzach pupila. Uczulenie na psy wywołuje głownie antygen CAN F1. Ludzkie komórki odpornościowe traktują białka jako niebezpiecznego i wysyłają mu odpowiedź immunologiczną, wynikającą z nieprawidłowego rozpoznania zagrożenia. Do głównych objawów alergii zalicza się:

  • kichanie, które ma zazwyczaj charakter napadowy,
  • nieżyt nosa,
  • wypływ z nosa,
  • zatkany nos,
  • świąd nosa, gardła, podniebienia oraz spojówek,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • łzawienie oczu,
  • ból głowy,
  • duszności,
  • kaszel,
  • objawy skórne w postaci pokrzywki.

Rasy psów dla alergików – jakie są?

Alergia na zwierzęta domowe wcale nie oznacza, że nie możesz mieć czworonoga. Co prawda, nie istnieją psy które nie uczulają, ale wyróżnia się kilka raz, które uczulają człowieka w znacznie mniejszym stopniu. Psy dla alergików, tzw. „psy hipoalergiczne” to rasy z włosami lub z  sierścią bez podszerstka, krótką i skąpo wypadającą sierścią oraz czworonogi, które praktycznie się nie ślinią. Najlepsze psy dla alergików to:

Przeczytaj:  Dlaczego pies piszczy? czy to normalne?

1. Pudel

Pudle uważane są za najinteligentniejsze czworonogi. Choć mają bujną sierść, to nie powodują alergii bądź uczulają w małym stopniu. Warto jednak mieć na uwadze, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, w  tym systematycznych kąpieli, a  także strzyżenia co kilka miesięcy.  Pudel to idealny pies dla alergika, ponieważ nie gubi sierści.

2. Yorkshire terrier

Psy, które nie uczulają to również Yorkshire terriery. Przedstawiciele tej rasy posiadają włos, który bardzo rzadko wypada. Dlatego śmiało można stwierdzić, ze są to psy hipoalergicznie. Tak samo, jak w przypadku, pudli, Yorki wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je regularnie szczotkować, aby zapobiec matowieniu się sierści oraz systematycznie strzyc. Rasa ta wymaga sporej dawki ruchu. jeśli się zdecydujesz na Yorka, musisz mu to zapewnić.

3. Sznaucer

Sznaucer to bez wątpienia pies dla alergika. Podobnie, jak pozostałe terriery, nie ma sierści, a włos. Dlatego nie uczula wcale lub w małym stopniu. To bardzo przyjazna i lojalna rasa. Doskonale sprawdzą się w mieszkaniach, ale trzeba zadbać o regularne, dłuższe spacery, podczas których będą mogły się wybiegać.

4. Shih tzu

Przedstawiciele rasy Shih tzu również posiadają włos zamiast sierści. Tym samym są to idealne psy dla alergików. Shih tzu wymaga codziennego szczotkowania oraz strzyżenia raz na kilka miesięcy. Z natury są one spokojne i łagodne, dlatego sprawdza się w domach, w których są dzieci lub inne zwierzęta.

5. Labradoodle

Psy hipoalergiczne to także Labradoodle, będące mieszanką labradora retrievera oraz pudla. Co ciekawe, ich historia sięga lat 80. ubiegłego wieku. Rasa została stworzona na potrzeby alergików, którym zależało na posiadaniu domowego psiaka albo psa przewodnika. Czworonogi te nie gubią sierści, a więc nie uczulają wcale lub w mniejszym stopniu.

Przeczytaj:  Czym karmić psa? Praktyczny poradnik karmienia psa

6. Czarny terier rosyjski

Czarne teriery rosyjskie to kolejne psy, które nie uczulają. Są bardzo inteligentne, a na dodatek wierne. bardzo szybko nawiązują silną więź ze swoim właścicielem. Mają długą sierść, która wymaga systematycznego strzyżenia oraz czesania. Ich waga osiąga ponad 40 kg, a samców nawet 60 kg!

7. Samojed

Samojed to średniej wielkości pies dla alergika. Doskonale odnajdzie się w domu, w którym są dzieci. uwielbiają wylegiwać się na kanapie ze swoim opiekunem, ale jednocześnie potrzebują codziennej aktywności fizycznej. Ważą od 15 do nawet 30 kilogramów i żyją około 13 lat.

8. Basenji

Basenji to kolejne psy hipoalergiczne, które sprawdza się u alergików. Nie są jednak tak popularne, jak pozostałe rasy. Są bardzo mądre, wierne, a do tego zabawne. Niektórzy twierdzą, że ich zachowanie przypomina bardziej kota niż psa, ponieważ chodzą własnymi ścieżkami i lekceważą komendy.

Co robić w domu, jeżeli macie alergię na psa?

Jeżeli Ty lub inny członek rodziny jest uczulony na czworonogi, to pamiętaj, aby wybrać rasy psów dla alergików. Oczywiście w tym celu kup są z hodowli z rodowodem. Tylko takie psy spełniają kryteria danej rasy. W przypadku, gdy weźmiesz czworonoga z pseudohodowli, może okazać się, ze rzekomy sznaucer ma podszerstek, a pupil gubi włosy. Dlatego zawsze wybieraj renomowane hodowle, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce.

Dzięki temu masz pewność, że bierzesz psa konkretnej rasy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, zgłoś się do fundacji. Niektóre z nich szukają domów nie tylko dla kundelków i mieszańców, ale również rasowych zwierząt. Gdy futrzany przyjaciel trafi do twojego domu, pamiętaj również o stosowaniu kilku ważnych zasad:

  • Częściej odkurzaj mieszkanie – nie ma konkretnego zalecenia, ile razy w tygodniu. Wszystko zależy od pupila, a także od reakcji układu immunologicznego na alergen. Dla jednych wystarczy odkurzenie raz w tygodniu, dla innych dwa, a jeszcze innych konieczne będzie codzienne odkurzanie,
  • Systematycznie pierz pościel, najlepiej raz w tygodniu,
  • Pielęgnuj psa – regularnie szczotkuj, zabieraj do psiego fryzjera, aby sierść pozostała w dobrej kondycji i niezmatowiała.
Przeczytaj:  Jak i gdzie głaskać psa? Kompletny poradnik głaskania psa

Musisz również mieć świadomość, ze alergia może się nasilili. Niestety żyucie alergika z psem nie jest łatwe i powoduje spore ryzyko. W związku z tym decyzja o adopcji lub zakupie czworonoga, musi być dokładnie przemyślana. Warto również skonsultować się z lekarzem alergologiem. Istnieje kilka sposobów na odczulenie na alergeny psa, ale nie zawsze dają one satysfakcjonujące efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.