Psy które nie gubią sierści TOP10

Jakie to psy, które nie gubią sierści? Psy, które nie gubią sierści lub gubią ją w bardzo małej ilości to idealne rozwiązanie dla gospodarzy, którzy nie wyobrażają sobie ciągłego sprzątania w mieszkaniu oraz dla osób uczulonych.

W pierwszym przypadku pies, który nie linieje, nie stanie się utrapieniem gospodarza, a jego futro nie będzie wbijało się w tapicerki i dywany czy zbijało w kłębki na podłodze.

W drugim przypadku nieliniejący pies będzie mógł towarzyszyć alergikowi bez nieprzyjemnych objawów ze strony jego organizmu, takich jak kichanie czy łzawienie oczu. Które rasy psów nie linieją lub gubią niewiele sierści?

Psy z włosami

Potocznie mówi się, że psy z włosami nie linieją, co nie jest do końca prawdą. Istnieją psy nagie, które faktycznie nie mają psiej sierści. Pozostałe rasy mają natomiast futro złożone zwykle z dwóch elementów:

  • włosa okrywowego,
  • podszerstka.

Psy z włosami to psy, których szata składa się tylko z jednej warstwy i jest to włos okrywowy bez podszerstka. Nie jest to równoznaczne z posiadaniem włosów zamiast sierści.

Co ważne, psy nieliniejące to nie tylko psy z włosami. Niektóre rasy psów krótkowłosych pomimo tego, że posiadają podszerstek, praktycznie nie tracą sierści. Co więcej, nie jest też prawdą, że krótkowłose psy wcale nie linieją – długość sierści nie ma tu bowiem żadnego znaczenia.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że psy, które nie linieją to psy, które mają włosy, ale należy pamiętać, że o takie futro trzeba regularnie dbać. Pies z włosami potrzebuje szczotkowania i kąpieli.

Jedynie te zabiegi pozwalają zadbać, aby sierść psa nie kołtuniła się. Regularne wyczesywanie usuwa też martwe włosy, które powinny psu wypaść. Niektóre psy nieliniejące mogą wymagać dodatkowej ochrony przed zimnem i promieniowaniem słonecznym.

Przeczytaj:  Drapak dla kota, który spodoba się twojemu pupilowi. Jaki wybrać?

Przykłady psów, które nie gubią sierści

Wiedząc, że gdzieś na świecie istnieje pies, który nie gubi sierści, co ogranicza ryzyko występowania objawów alergicznych u właściciela-alergika i pozwala nie martwić się o pozostawianie na meblach i dywanach kłębków futra, warto znaleźć tę jedyną rasę, która spełnia inne kryteria określone przez przyszłego opiekuna.

Zatem który pies nie linieje? poznaj rasy psów nieliniejących i nie sprawiających w związku z tym żadnych problemów!

Maltańczyki

Maltańczyki to piękne, małe, chętne do zabawy pieski o niesamowitej odwadze. Mają długą, jedwabistą sierść w białym kolorze. Można jednak strzyc je na krótko, aby zawsze wyglądały jak szczeniaczki. Co ważne: ich sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Teriery

Teriery to psy, które nie gubią sierści w nadmiarze, ale mimo wszystko – jak zresztą wszystkie psy – linieją, przy czym niektóre w znacznie mniejszym stopniu. Chodzi tu głównie o psy rasy takiej jak choćby Border Terrier, Yorkshire Terrier czy Welsh Terrier.

Przed wybraniem pieska z rasy terierów, warto upewnić się, że zwierzę będzie miało odpowiednią ilość miejsca na eksplorację terenu – rasa ta hodowana była z reguły jako pies myśliwski.

Sznaucery

Niezależnie od odmiany, sznaucery posiadają szorstką sierść, która nie wymaga niczego więcej poza myciem i szczotkowaniem. Pieski są uczuciowe i mądre. Potrzebują jednak dużej dawki aktywności, ponieważ z nudów mogą zacząć niszczyć swoje otoczenie.

Basenji

Basenji to niewielki piesek, wyhodowany do polowania na małą zwierzynę. Czworonóg mało linieje, ma krótką sierść i nie wymaga szczególnej pielęgnacji swojego futerka. Rasa niewiele szczeka. Jest też spokojna, inteligentna, przyjacielska oraz chętna do zabawy.

Pudel

Pudle to chyba najlepiej znane psy z długimi, pięknymi i kręconymi włosami. Gubią sierść w niewielkim stopniu. Świetnie sprawdzają się u alergików. Są jednak bardzo wymagające pod względem pielęgnacji ich efektownej sierści.

Przeczytaj:  Wolontariat w schronisku - jak zostać wolontariuszem? Na czym polega ta praca?

Te same cechy dotyczą ras psów hybrydowych, jak goldendoodle (golden retriever i pudel) czy cockapoos (pudel i cocker spaniel).

Bichon Frise

Czas na rasę psa Bichon Frise – jest to malutki, słodki i towarzyski psiak, który dobrze bawi się z dziećmi i innymi zwierzętami. Jego szata wymaga regularnej pielęgnacji, ale wypada w niewielkim stopniu, co pozwala oszczędzić czas na sprzątaniu.

Pieski tej rasy dobrze sprawdzają się w małych mieszkaniach, na przykład w bloku.

Shar pei

Shar pei to pies indywidualista, którego trudniej jest szkolić, gdyż nie zawsze daje się przekupić. Lubi chodzić swoimi drogami, ale jest wierny swojemu panu. Zawsze broni domowników i troszczy się o nich, nie ufa natomiast obcym.

Pies ma silnie pomarszczoną skórę i bardzo krótką sierść, która rzadko wypada. Pielęgnacji wymagają jednak fałdki jego skóry, które narażają zwierzę na rozwój zapalenia.

Owczarek nizinny

Owczarki nizinne to rodzinne psy, które lubią zabawę – również z małymi dziećmi. Zwierzęta tej rasy są łagodne, szybko się uczą i dobrze kontrolują swoje zachowanie, dlatego zabawa z nimi nie stwarza zagrożenia dla najmłodszych.

Polski owczarek nizinny ma dobrą pamięć, łatwo daje się szkolić, jest czujny i cierpliwy. Nadaje się tylko do mieszkania w domu. Ma długą i szorstką okrywę włosową, która łatwo zbija się w kołtuny. Pies rzadko jednak linieje, a jego futro nie przywiera do tkanin. Warto czesać go nawet kilka razy dziennie.

Shih tzu

Urocze pieski Shih tzu nie mają sierści, tylko włosy, które sporadycznie wypadają. Czworonogi tej razy potrzebują regularnych spacerów, ale nie są wyczynowcami. Dobrze sprawdzają się jako zwierzęta do bloku.

Shih Tzu to piesek, który umie zająć się sobą, więc nie cierpi na lęk separacyjny. Rasa charakteryzuje się łagodnością, cierpliwością i chęcią do zabawy.

Przeczytaj:  Dawkowanie CBD dla małego psa — w jaki sposób obliczyć proporcje?

Pies sprawdza się więc przy małych dzieciach. Shih tzu należy do ras psów ze skróconym pyskiem, co naraża zwierzę na trudności z oddychaniem i schorzenia oczu, co warto mieć na uwadze.

Nagi pies peruwiański

Sierści z pewnością nie będzie gubił również nagi pies peruwiański (lub np. nagi pies meksykański), całkowicie pozbawiony włosów lub z ich nieznaczną ilością na głowie. Czworonogi tej rasy są spokojne i mocno przywiązują się do swoich rodzin.

Mają umiarkowany temperament, ale też lubią się bawić. Jako rasa pierwotna nagi pies peruwiański potrafi być niezależny. Wymaga konsekwentnego wychowania połączonego z łagodnym traktowaniem, gdyż jest psem wrażliwym.

O pieska bez futra trzeba dbać poprzez zakładanie mu ubranek na chłodne dni i chronienie go przed długotrwałym przebywaniem na słońcu.

Czy można ograniczyć wypadanie sierści u psa?

U niektórych psów gubienie sierści przysparza naprawdę niemałych problemów. Jeśli masz do czynienia z nadmiernym wypadaniem sierści u psa, możesz podjąć kilka kroków, dzięki którym wspólnie z czworonogiem zażegnacie ten problem.

Oto co można zrobić:

  • zapobieganie rozwojowi pcheł i drobnoustrojów,
  • regularne czesanie czworonoga (co najmniej raz w tygodniu),
  • stosowanie szamponów na wypadanie włosów u psa,
  • stosowanie pełnoodżywczych karm dla psów,
  • stosowanie preparatów witaminowych, które wzmocnią sierść.

Słowo końcowe

Jeśli wypadająca sierść u psa jest dla Ciebie jakimś problemem, to wiedz, że istnieją rasy psów, które nie linieją bądź linieją w tylko niewielkim stopniu.

Z pewnością wypadanie sierści może być szczególnie uciążliwe dla alergików, którzy w zetknięciu z taką sierścią:

  • kichają,
  • łzawią im oczy,
  • mają zatkany nos,
  • a także swędzą ich oczy i pojawia się zaczerwienione.

Liniejące psy mogą także narobić w mieszkaniu lub domu niemałego bałaganu w okresie najintensywniejszego linienia.

Dlatego jeśli jesteś alergikiem lub lubisz utrzymywać swoje mieszkanie w czystym, nienagannym porządku, to z pewnością rozejrzyj się za psem z włosami zamiast sierści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.