Psy z długimi uszami – lista ras

beagle z dlugimi uszami

Rasy psów różnią się od siebie wyglądem, wielkością oraz wagą. Odróżniają je m.in. uszy. Niektóre mają uszy nietoperza, inne wiszące, nachylone, załamane, a jeszcze inne półstojące. Jest pies z dużymi stojącymi uszami, jak i długimi, oklapniętymi. Dziś pod lupę bierzemy psy z długimi uszami.

Oferty z hodowli wszystkich podanych ras znajdziesz na nowym serwisie ogłoszeniowym – https://petso.pl/zwierzeta-na-sprzedaz/psy

Psy z długimi uszami

Wbrew pozorom pies z długimi uszami tak jak pies stojącymi uszami, to nie konkretna rasa, a grupa psów. Czworonogi te wyróżniają właśnie długie uszy. Przyjmuje się, że długie uszy to sprawa hodowców, którzy zrobili to przypadkowo albo celowo.

Niestety w związku z tym pojawiła się też bardzo brzydka moda na to, aby przycinać uszów psom po to, by nadać im pożądany kształt. To niedorzeczne, ponieważ oklapnięte ucho chroni wewnętrzną część ucha przed pasożytami, a także niesprzyjającymi czynnikami, takimi jak zmiana temperatury.

Długie i nisko osadzone uszy spełniały ważną funkcję, towarzysząc ludziom na polowaniach. Do wyszukiwania śladów przy gruncie służył nie tylko nos, ale właśnie uszy.

Dzięki długości zamiatały zapach do nozdrza, a więc trop był znacznie silniejszy. Oczywiście nie każdy pies z długimi uszami to pies myśliwski. Jednak w wielu przypadkach to właśnie rasy myśliwskie.

Duże uszy u psów – jak o nie dbać?

Uszy wiszące czworonożnych przyjaciół mogą mieć różne kształty oraz rozmiary. Natomiast mają jedną, wspólną cechę, jaką jest zwisająca od nasady małżowina uszna.

Najczęściej przylegają one do policzków. Jednak wyróżnia się takie rasy jak bloodhound, gdzie uszy układają się w fałdy. Niezależnie, jakiej rasy jest pies z długimi uszami, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji.

Jako właściciel powinieneś wiedzieć, jak o nie dbać. Nie jest to ani czasochłonne, ani trudne, za to wymaga systematyczności. Pierwszym krokiem pielęgnacji jest umiejętność prawidłowej oceny stanu ucha. Zdrowe ucho to takie, które nie ma śladów zaczerwienienia ani podrażnienia.

Skóra jest lekko zaróżowiona oraz elastyczna. Natomiast ilość woskowiny niewielka. Jeśli ucho jest zaczerwienione, zauważysz dziwną wydzielinę lub nadmierną ilość woskowiny, to koniecznie udaj się z pupilem do weterynarza, aby sprawdził jego stan zdrowia. Warto stosować specjalne preparaty, przeznaczone do czyszczenia uszu czworonogów.

Przeczytaj:  Pinczer miniaturowy - charakter, wygląd i opis rasy

Na rynku jest ich mnóstwo. Pamiętaj, aby nie ingerować w uszy, jeżeli nic się nie dzieje i nie zauważysz żadnych niepokojących symptomów. Zazwyczaj jakiekolwiek problemy są wynikiem specyficznej budowy ucha. Dzieje się tak, ponieważ ucho zwisa, przez co wentylacja kanału jest po prostu niewystarczająca.

Bardzo często zdarza się, że pupilowi wplącze coś się we włosach na uszach i to nie tylko po zewnętrznej stronie, ale także i wewnętrznej. Może to być trawa oraz inne zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić ucho.

Dlatego po każdym spacerze, szczególnie gdy piesek biega po lesie, dokładnie obejrzysz uszy, a w razie konieczności usunąć ciało obce. Jeśli tego nie zrobisz, mogą spowodować podrażnienia, a nawet i stan zapalny!

Małe psy z długimi uszami

Psy z dużymi uszami to nie tylko średnie i duże rasy, ale również małe. Oto najpopularniejsze rasy małej wielkości.

Jamnik

Ten mały pies z długimi uszami to niezwykle odważne i wytrwałe zwierzę. Wyróżnia się kilka odmian tej rasy m.in. jamniki krótkowłose, jamniki szorstkowłose. To bardzo inteligentne psiaki, a do tego bardzo wytrwałe. Z tego względu doskonale sprawdzą się jak pies do stróżowania.

Niestety zdarza się, że często szczekają, co niektóre osoby, zwłaszcza mało cierpliwe, może odstraszyć. Jamniki bardzo szybko przywiązują się do swojego właściciela i wymagają od niego zainteresowania. Do tego są bardzo energiczne.

jamnik

Beagle

Beagle to tara psów myśliwskich, które nie należą do największych. Charakteryzują się mocnym i przede wszystkim niezależnym charakterem. Choć jest psem myśliwskim, to z natury należy do łagodnych. Natomiast wymaga odpowiedniej dawki ruchu, którą trzeba mu zapewnić. Nie wystarczą mu krótkie spacery.

Każdy powinien być nieco dłuższy. Z kolei jeden musi być na tyle długi, aby zapewnić mu wybieganie się tak, aby spożytkował nadmiar energii. Uwielbia spędzać czas ze swoimi właścicielami. Nie jest zwolennikiem samotności i niechętnie zostaje sam w domu. Znacznie bardziej lubi zabawę z opiekunem.

Warto jednak wiedzieć, że nie przepada za czułością, ale delikatnych pieszczot nie odmawia. Przedstawiciele tej rasy mają dość uparty charakter. Dlatego psiaka należy szkolić już od samego początku. Powinien być konsekwentnie wychowywany, aby nie wszedł na głowę. W związku tym musisz poświęcić czas na to, aby go nauczyć podstaw, a także być zaangażowany.

Przeczytaj:  Wyżeł weimarski - charakter, wygląd i opis rasy

pies beagle

Basset Hound

W zestawieniu nie może zabraknąć rasy Basset Hound. Psy tej rasy słyną nie tylko ze swoich długich uszu, ale również niezwykle przyjemnej natury. Ma bardzo rozwinięty zmysł węchu. Cechuje go niezwykły upór oraz wytrwałość. Psy tej rasy przywiązują się do członków rodziny i stają się prawdziwymi przyjaciółmi.

Basset Hound 

Spaniel kontynentalny

Warto mieć na uwadze, że długie uszy nie muszą być oklapnięte. Występuje również pies z dużymi stojącymi uszami. To spaniel kontynentalny, papilon, którego cechą charakterystyczną jest wspomniana część ciała. Co ciekawe, nazwa papilon wywodzi się od francuskiego słowa, które oznacza motyla.

Uszy są sporych wymiarów w stosunku do głowy, a do tego porośnięte futerkiem. Swoim kształtem przypominają uszy motyla, co dodaje im charakteru. Choć psy tej rasy mają bujną i długą sierść, to ich pielęgnacja wcale nie należy do trudnych. Wymaga jedynie systematycznego wyczesywania, aby uniknąć kołtunienia.

Niezwykle istotna jest również pielęgnacja uszu. Spaniele kontynentalne mają spory temperament. Wymagają odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Potrzebują kontaktu z ludźmi i bywa, że są absorbujące. Nie lubią samotności. Za to kochają się bawić. Z powodzeniem możesz angażować pupila w zabawy, które wymagają myślenia.

papillon

Psy myśliwskie z długimi uszami

Wbrew pozorom psy myśliwskie to czworonogi o łagodnym usposobieniu, które są niezwykle przyjazne. Co ciekawe, wiele ras idealnie nadaje się do wychowywania z dziećmi.

To, co ich wyróżnia to długie uszy, które nie tylko dodają im uroku, ale przede wszystkim są pomocne w tropieniu. Pies z długimi uszami lepiej wyczuwa zapach, jest on bardziej intensywny, dzięki czemu potrafi dłużej trzymać trop.

Seter szkocki

Seter szkocki to kolejny pies myśliwski o długich uszach. Zachwyca swoim eleganckim, efektownym umaszczeniem. Jego osobowość jest nieco skomplikowana.

Co prawda, bardzo szybko przywiązuje się do swoich właścicieli, jest miły i przyjazny, ale wobec obcych zachowuje spory dystans. Nie jest miłośnikiem zawierania kontaktów z ludźmi, więc podczas spacerów rzadko zdarza się, aby zaczepił obcą osobę.

Przeczytaj:  King charles spaniel - charakter, wygląd i opis rasy

U psów tej rasy instynkt myśliwski rozwija się bardzo szybko, dlatego zaleca się, aby już od szczenięcych lat rozpocząć z nim pracę i szkolenia. Setery nie lubią przemocy ani brutalności. Należą do psów żywiołowych.

Z racji tego, że jest to rasa myśliwska, potraci pracować zarówno górnym, jak i dolnym wiatrem. Z powodzeniem sprawdzi się u rodzin z dziećmi. Jednak należy pamiętać, aby zaspokoić jego biegowe potrzeby. Dzięki temu wyładuje całą energię.

Gordon Setter

Cocker spaniel

Cocker-spaniel to przesłodki pies brązowy z długimi uszami, choć czworonogi te występują również o innym umaszczeniu. Pomimo tego, że jest psem myśliwskim, coraz częściej jest czworonogiem do towarzystwa.

Nic dziwnego! To niezwykle wesoły pupil, który uwielbia zabawę. Wymaga sporej dawki ruchu i przebywania na świeżym powietrzu, dlatego poleca się go osobom aktywnym fizycznie, które mają siły, chęci i czas, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej na co dzień. Na tle innych ras wyróżniają się dużymi zdolnościami adaptacyjnymi, dzięki którym potrafią przystosować się do różnych sytuacji.

Odnajdą się nie tylko w domach osób, które lubią ruch, ale i u rodzin z dziećmi. Nie znoszą zbyt dobrze samotności, a jeśli musisz zostawić spaniela, to wcześniej należy go dobrze do tego przygotować.

W innym przypadku zdarza się, że przejawiają zachowania destruktywne, czyli niszczą różne rzeczy, a do tego głośno szczekają. Ze względu na instynkt łowiecki, lubią czasem uciec. Dlatego warto do obroży przyczepić adresówkę.

Cocker spaniel

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to także pies z długimi uszami. Przedstawiciel tej rasy to zawzięty myśliwy. Co ciekawe, jednocześnie potrafi podporządkować się swojemu właścicielowi, pokazując mu w ten sposób, że jest mu wierny i oddany.

Wyżły najczęściej mają brązowe maszczenie z dereszowatymi plamami albo znaczeniami. Psy te mają duży temperament i należą do energicznych pupili.

Choć na co dzień potrafią być naprawdę spokojne, to jednak w terenie uaktywnia się ich zawziętość. Wyżły mogą mieszkać tak naprawdę wszędzie, jeżeli jesteś w stanie zapewnić mu dużo ćwiczeń oraz ruchu na świeżym powietrzu.

Nie lubią bezczynnie siedzieć w domu i potrzebują spożytkować swoją energię. Potrzebują co najmniej codziennej, godzinnej aktywności. W innym przypadku mogą być nieposłuszne i nawet niszczyć przedmioty w domu.

wyzel niemiecki krotkowlosy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.