Psy cierpią na wiele chorób, które spotykane są u ludzi. Niektórzy zastanawiają się, czy na świecie są psy z zespołem downa. Dziś rozwiewamy wątpliwości.
Zespół downa – czym jest?
Ludzki organizm posiada określoną liczbę chromosomów z genami, które przekazane są przez rodziców. U zdrowego człowieka w komórce znajdują się 23 pary chromosomów. Połowa ich pochodzi od matki, a druga od ojca. A więc jest ich 46. W sytuacji, gdy w komórkach występuje dodatkowy chromosom 21, a więc ogólnie jest 47, a nie 46 komórek, mamy do czynienia z zespołem downa, zwanym trisomią 21. Osoby z zespołem downa mają różne wady wrodzone, do których zalicza się m.in:
- krótsze kończyny,
- spłaszczoną twarz,
- duży język,
- skośne oczy oraz problemy ze wzrokiem np. zaćma, krótkowzroczność,
- upośledzenie umysłowe różnego stopnia,
- osłabione napięcie mięśniowe,
- bezdech senny,
- wady serca,
- elastyczne więzadła,
- podatność na infekcje oraz choroby zakaźne.
Powyższe symptomy można zaobserwować również u czworonogów. Niektóre rasy, takie jak np. buldog francuski, mają spłaszczone pyszczki. Do tego dochodzi nietypowy kształt oczu, uszu oraz charakterystyczny, zwisający język. Czy w takim razie jest to pies z downem?
Zespół downa u zwierząt
Zespól downa u zwierząt to temat, który pojawia się dość często. A to wszystko za sprawą zdjęć zwierząt w Internecie, których wygląd rzeczywiście mógłby wskazywać na zaburzenie. Jednak okazuje się, że cechy te są spowodowane chorobą, mutacją czy chorobą, a nie trisomią. Co ciekawe, najbardziej podobna choroba do zespołu Downa występuje i szczepu myszy laboratoryjnych. W celu zbadania zespołu Downa na modelu zwierzęcym, stworzono mysz trisomiczną. Poprzez stworzenie kopii mysiego chromosomu 16, badacze stworzyli trysomię genów, które są podobne do genów, występujących w ludzkim chromosomie 21. Badania miały na celu przede wszystkim ekspresję genów oraz interakcję między genami, czy też rozwój technik terapii genowych.
Na samym początku warto zaznaczyć, że każdy gatunek ma określoną liczbę chromosomów, zawierającą informacje genetyczne organizmu. U psiaków chromosomy podzielone są tak, jak u człowieka, czyli po połowie. To oznacza, że może pojawić się dodatkowa jednego z chromosomów. Nie oznacza to jednak, że będzie to pies z downem.
W porównaniu do człowieka pies posiada więcej chromosomów, a dokładnie 39 par. W związku z tym zespół downa u zwierząt nie występuje, ponieważ choroba ta polega na obecności 47 chromosomów – 23 x 2 + 1. Natomiast warto mieć na uwadze, że czworonogi cierpią na choroby oraz dolegliwości zdrowotne, które wpływają na jego wygląd i sprawiają, że wygląda, jak pies z downem. Wśród takich chorób wymienia się:
- wodogłowie,
- karłowatość przysadkową,
- niedoczynność tarczycy,
- zaburzenia neurologiczne,
- wrodzone albo nabyte na skutek urazu deformacje czaszki,
- deformacje kończyn,
- problemy ze słuchem,
- narkolepsja,
- ślepota nocna,
- wady rozwojowe, które powstały w wyniku nieprawidłowej diety,
- problemy behawioralne,
- in. wycie, skomlenie, nadmierne szczekanie,
Przypadłości te wiążą się z bólem i wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia u czworonogów. Jeżeli pupile wyglądają, jak psy z zespołem downa, warto udać się do kliniki weterynaryjnej, aby weterynarz zbadał futrzanego przyjaciela pod względem wyżej wymienionych chorób. Odpowiednia diagnoza i leczenie to podstawa.
Psy z zespołem downa – czy się zdarzają?
Założenie, że pies może mieć zespół Downa wywodzi się od tego, że psy cierpią na wiele chorób genetycznych, spotykanych u ludzi. Należy do nich m.in. ślepota zmierzchowa, narkolepsja czy zaćma.
Trisomia któregoś z chromosomów zdarza się bardzo rzadko u czworonogów. Gdy taka sytuacja ma miejsce, to zazwyczaj zmiany w organizmie są tak poważne, że zwierzę rodzi się martwe. Do tej pory odnotowano przypadki trisomii chromosomu X u suczek. Dolegliwość ta powoduje:
- bezpłodność,
- zaburzenia cyklu rujowego.
Z kolei u samców może wystąpić zespół Klinefeltera, którego cechą charakterystyczną jest:
- genotyp XXY,
- bezpłodność,
- obniżenie poziomu testosteronu.