Rana u psa – czym leczyć i smarować?

rana u psa

Opiekunowie czworonogów zdają sobie sprawę, że na ich pupili czyha wiele niebezpieczeństw. Czasami wystarczy szalona gonitwa za ulubioną piłka, zabawa w ogródku, a nawet zwykły spacer, aby doszło do urazu. Rana u psa, czyli przerwanie ciągłości tkanek, niezależnie od przyczyny, wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Czym leczyć ranu u psa?

Czym leczyć rany u psa?

Rana u psa może powstać z różnych przyczyn, takich jak wypadek komunikacyjny, wbicie się ciała obcego np. szkła, zwykłego otarcia czy skaleczenia podczas spaceru. Niezależnie od tego, co spowodowało uraz, krwawiące miejsce wymaga odpowiednich działań, w tym konsultacji ze specjalistą. Rana to przerwanie tkanki ciągłej. Niestety nie ma uniwersalnego planu leczenie, ponieważ każdy uraz jest inny, tak samo, jak i organizm czworonoga. natomiast istnieje schemat postępowania, który zdecydowanie ułatwia gojenie się powstałej rany.

Pierwsza pomoc zranionego zwierzaka polega na dokładnym umyciu i osuszeniu rany psa. Musisz oczyścić ranę ze wszelkich zanieczyszczeń, takich jak piach, żwir, krew. Następnie rana u psa musi być dokładnie zdezynfekowana za pomocą specjalnego środka. Doskonale sprawdzi się Octenisept, który zawsze warto mieć w psiej apteczce. Nie podrażnia rany ani nie powoduje nieprzyjemnego szczypania, jak np. woda utleniona.

Dzięki temu pupil nie będzie czuł dyskomfortu. Następnie zabezpiecz ranę psa bandażem i zabierz go do kliniki weterynaryjnej. Lekarz weterynarii dokładnie zbada psa i oceni ranę. Sprawdzi przede wszystkim:

 • przyczynę powstania rany, ponieważ to od niej zależy podjęcie decyzji o dalszym sposobie leczenia,
 • stopień zanieczyszczenia rany – obecność ciał obcych wydłuża czas gojenia się urazy,
 • żywotność oraz ukrwienie tkanek – zdecydowanie trudniejsze w leczeniu są rozległe obrażenia niż krwawiące rany.
Przeczytaj:  Skręt żołądka u psa - objawy skrętu kiszek, jelit oraz przejedzenia

Nie bez znaczenia jest również czas, jaki upłynął od momentu skaleczenia. Rana u psa, która ma 6-10 godzin jest najłatwiejsza w leczeniu.

Rana u psa – czym smarować?

W przypadku skaleczeń u czworonożnych przyjaciół ważne jest, aby stosować odpowiednie środki, które przyśpieszają proces gojenia się uszkodzenia. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie używać środków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ w ten sposób możesz wyrządzić krzywdę pupilowi. Preparaty muszą być bezpieczne dla psa. Na rynku dostępne są środki w postaci kremu, maści, sprayu czy zasypki. Dostaniesz je zarówno u lekarza weterynarii, jak i w sklepach zoologicznych stacjonarnych i internetowych

Ropiejąca rana u psa – co z nią robić?

Rana u psa goi się na jeden z dwóch sposobów:

 • przez rychłozrost – brzegi rany sklejają się, tym samym tworzą podłużną bliznę,
 • przez ziarninowanie – to nieco dłuższy proces od gojenia przez rychłozrost. mamy z nim do czynienia, gdy z jakiegoś powodu rana się nie zamknęła. Rana zostaje uzupełniona ziarniną oraz pokryta naskórkiem Blizna, która powstaje w wyniku gojenia przez ziarninowanie jest dłuższa i bardziej widoczna.

Brak szybkiej reakcji lub interwencji lekarza, może doprowadzić do zakażenia i rozwoju infekcji w miejscu uszkodzenia. Powstaje wtedy ropiejąca rana u psa, czyli nagromadzenie się ropy w przestrzeni tkankowej. Ropiejąca rana u psa objawia się m.in.:

 • zaczerwienieniem,
 • obrzękiem w miejscu uszkodzenia,
 • apatią,
 • bólem,
 • nadmiernym lizaniem miejsca zmiany,
 • utratą sierści wokół ropnia,
 • nieprzyjemnym zapachem z rany,
 • krwawieniem oraz sączeniem z rany.

Ropiejąca rana u psa – jak leczyć?

Ropiejąca rana u psa wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Weterynarz przeprowadzi dokładny wywiad z opiekunem. Koniecznie poinformuj go o przebytych chorobach, stylu życia czworonoga oraz jego diecie. Powiedz mu skąd wzięła się rana, kiedy do niej doszło, a także wymień wszystkie objawy, które do tej pory zaobserwowałeś. takie informacje są bardzo ważne w postawieniu odpowiedniej diagnozy.

Przeczytaj:  Nieswoiste zapalenia jelit u psów (IBD) - czym są? Objawy i charakterystyka

Następnie weterynarz zbada czworonoga i może zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie krwi, moczu, badanie cytologiczne oraz bakteriologiczne, aby potwierdziły charakter zmiany. Leczenie ropiejącej rany u polega na nakłuciu albo naciśnięciu jej, aby wypłynęła z niej ropna zawartość.

Następnie weterynarz ją dokładnie oczyści. w skrajnych przypadkach możliwy jest nawet zabieg chirurgiczny. Zleci również antybiotykoterapię, a w przypadku stanu zapalnego poda leki przeciwzapalne. Wymagane będą regularne wizyty kontrolne w gabinecie.

Co zrobić żeby pies nie lizał rany?

Gojąca się rana u psa wywołuje u niego uczucie swędzenia. W efekcie pupil próbuje ją lizać, czego należy uniknąć. Co zrobić żeby pies nie lizał rany? Przede wszystkim należy zrobić odpowiedni opatrunek, aby pies się nie dostał do rany. W okresie rekonwalescencji doskonale sprawdza się kołnierz elżbietański.

Ograniczy on dostęp czworonoga do urazu, dzięki czemu rana szybciej się zagoi. Niektóre zwierzęta nie czują się dobrze w takim kołnierzu, ale pamiętaj, że robisz to tylko i wyłącznie dla ich własnego dobra. I oczywiście bardzo ważne jest kontrolowanie pupila, aby nie próbować zdjąć kołnierza czy opatrunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.