Rasy psów średnich – poznaj nasze TOP 9

psy srednie

Średnie rasy psów są chętnie wybierane szczególnie przez osoby, które mieszkają w domu. Wiele z nich zamieszkuje również mieszkania w bloku. Dziś pod lupę bierzemy najpopularniejsze psy średniej wielkości. Poznaj nasze TOP 9!

Rasy psów średnich do 15 kg

Nie ma żadnej sztywnej zasady, która określałaby podział psów na małe, średnie i duże. Stosuje się ogólne wytyczne, które ułatwiają podział czworonogów ze względu na wielkość.

Średnie psy to te, których waga wynosi zazwyczaj od 10 do około 40 kilogramów. To dość duży przedział i wielu osobom robi różnicę czy pies wazy 15 kg, czy 35 kg. Dlatego przedstawiamy Wam najpopularniejsze rasy psów do 15 kg.

Beagle

Beagle to najpopularniejsze i najchętniej wybierane średniej wielkości psy. Psy te były przeznaczone do polowań, a obecnie doskonale odnajdują się w domowych warunkach. Beagle cechują się żywiołowością. uwielbiają aktywne spędzanie czasu, dlatego wychodzenie z nimi na dłuższe spacery to konieczność.

Na spacer warto wziąć ulubioną zabawkę, ponieważ psiaki bardzo lubi, aportować. W ten sposób psiak spożytkuje nadmiar energii, a między Wami zbuduje się mocniejsza więź. Beagle szybko przywiązują się do swoich opiekunów. jeśli okażesz im serce, stanie się Twoim wiernym, lojalnym towarzyszem.

beagle

Cocker spaniel

Jeśli szukasz rasy psów do 15 kg, rozważ Cocker spaniela. Psy tej rasy wyróżniają się wyjątkowymi walorami estetycznymi. Są po prostu przepiękne! Do tego psiaki te są bardzo wesołe i dobroduszne. Należy jednak pamiętać o ich wychowaniu i socjalizacji już na etapie szczenięcym.

W przeciwnym razie mogą sprawić nieco problemów. Cocker spaniele bardzo szybko przywiązują się do swojego opiekuna i są bardzo oddane. Chętnie też z nim współpracują, więc nauka tego, co dobre, a co złe oraz podstawowych komend nie sprawia większych kłopotów.

Nadają się do mieszkania z dziećmi, ale należy zachować szczególną czujność, zwłaszcza gdy dziecko jest w młodszym wieku. Na inne zwierzaki jest otwarty, o ile został z nimi wychowany.

Spaniele wymagają odpowiedniej dawki ruchu. Jeżeli nie wybiegają się, mogą wykazać się uporem. Ponadto, wymagają systematycznej pielęgnacji, która wcale nie jest łatwym zadaniem. Sierść należy czesać, szczególnie w okresie linienia.

cocker spaniel

Rasy psów średnich do 25 kg

Shar pei

Na uwagę zasługują również przedstawiciele rasy shar pei. Ten średni pies charakteryzuje się niebanalnym wyglądem, a mianowicie widocznymi fałdami. Shar pei doskonale odnajduje się w warunkach domowych.

Przeczytaj:  Foksterier krótkowłosy - charakter, wygląd i opis rasy

Cechuje się lojalnością wobec właścicieli i jest im bardzo oddany. jeśli dobrze go wychowasz i poddasz procesowi socjalizacji, z powodzeniem sprawdzi się również w rodzinie z dziećmi.

Przedstawiciele tej rasy najlepiej odnajdą się w domach lub mieszkaniach z tarasem. Nie przepadają za pobytami w samotności, dlatego lepiej sprawdzą się u osób, które przebywają częściej w domu niż poza nim.

Warto pamiętać o systematycznej kontroli skóry pod kątem zmian, a także odpowiednio ją pielęgnować. niestety w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian między fałdami skóry, wymaga leczenia, które nie dość, że jest drogie, to bardzo pracochłonne.

Chow chow

Omawiając rasy psów do 25 kg, nie można nie wspomnieć o chow chow. Przedstawiciele tej rasy wciąż cieszą się ogromną popularnością. trudno się dziwić! Są przepiękne i zachwycają swoim majestatycznym wyglądem.

Posiadają gęste, imponujące i przyciągające wzrok futro. Ważą zazwyczaj 20-25 kg, choć może zdarzyć się, że waga dosięgnie nawet do 30 kg. Chow chow to psy ciche, które mają spokojnie usposobienie. Są niezależne oraz powściągliwe.

W porównaniu do innych ras, te średnie psy nie potrafią aż tak okazywać czułości. Można pokusić się o stwierdzenie, że zachowują dystans. Mimo to przywiązują się do swoich opiekunów i są bardzo oddane. Z kolei wobec obcych są bardzo nieufne. Z tego względu uznaje się je za psy stróżujące.

Chow chow nie powinny być trzymane na dworze, ponieważ potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem. W innym przypadku mogą stać się lękliwe, zamknięte w sobie.

Wychowanie chow chow nie należy do najłatwiejszych zadań i wymaga zaangażowania oraz bycia konsekwentnym. Warto mieć na uwadze, że psy tej rasy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie psy długowłose. Ich sierść wypada przez cały rok, natomiast szczyt linienia przypada na sam koniec lata oraz zimy.

Czworonogi krótkowłose wymagają szczotkowania raz w tygodniu, a długowłose trzeba czesać codziennie. Przed szczotkowaniem sierść należy spryskać specjalną odżywką, wykazująca działanie antystatyczne, aby sierść się nie niszczyła ani nie elektryzowała. Psy kąpie się wtedy, gdy się mocno ubrudzą w specjalistycznym szamponie.

chow chow

Owczarek szkocki collie

Owczarek szkocki collie zapewne większości kojarzy się z pięknym psem z filmu „Lassie, wróć”. Niezwykle piękny i mądry psiak, zdobył uznanie wielu osób. Zanim jednak wybierzesz psa tej rasy, zapoznaj się z nią.

Przeczytaj:  Labradoodle czy wilczak czechosłowacki? Wady i zalety tych ras

Ten średni pies należy do psów pracowitych, uwielbia się uczyć, wykonywać powierzone mu zadania i pomagać. Dzięki temu szkolenie go to czysta przyjemność! Ponadto, owczarek collie jest niezwykle wesoły i żywy.

Wymaga sporek dawki ruchu, a zwykłe spaceru mu nie wystarczą, ponieważ nie zaspokoją jego potrzeb fizycznych i psychicznych. Przynajmniej jeden spacer musi być długi, a najlepszym rozwiązaniem będzie możliwość wybiegania się.

Mogą również uprawiać psie sporty. Collie jest bardzo przyjazny, a więc z powodzeniem mogą sięgnąć po niego rodziny z dziećmi, niezależnie, czy dzieci są malutkie, czy starsze.

Psiaki bardzo szybko przywiązują się do swoich opiekunów i potrafią wyrazić wdzięczność. Bez żadnego wahania obronią swojego właściciela przed zagrożeniem i intruzem. Niestety nie będą dobrym wyborem dla osób, które spędzają wiele czasu poza domem, ponieważ źle znoszą samotność.

Owczarek szkocki collie

Średnie psy, idealne do mieszkania i domu

Decydując się na czworonoga do bloku, niezależnie czy są to małe, duże, czy średnie psy, weź pod uwagę przede wszystkim tolerancję na zamknięta przestrzeń, potrzebę ruchu, wrażliwość na hałas miejski, a także szczekliwość i akceptację innych ludzi.

Buldog angielski

Buldog angielski należy rasy psów do 25 kg, które nadają się zarówno do domu, jak i do mieszkania w bloku. Choć wygląda groźnie, jest niezwykle sympatycznym psiakiem o łagodnym usposobieniu.

Co prawda charakteryzuje go upartość. I wiedzą dobrze o tym ich opiekunowie, gdy podczas spaceru odmowi dalszego chodzenia i to na środku chodnika. Mimo to jest kochanym psem, którego można nauczyć naprawdę wiele.

Wystarczy tylko wykazać zaangażowanie i mieć dużo cierpliwości w procesie szkolenia. Psy tej rasy mają łagodny temperament. Są bardzo wrażliwe, potrzebują pieszczot, czułości i miłości.

To sprawia, że są przyjaźnie nastawione do dzieci. Nie lubią samotności ani odrzucenia i szybko przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny. Nie przepadają za wysiłkiem fizycznym, zdecydowanie bardziej wolą leniuchować, ale należy dbać o ich kondycję.

buldog angielski

Border collie

Border collie to pies, który jest niebywale inteligentny, wrażliwy i uwielbia współpracować z człowiekiem. Ma wesołe usposobienie i jest bardzo towarzyski. Osiąga wagę od 12 do 20 kg.

Ze względu na wysoki poziom inteligencji wymaga systematycznych treningów, które zmęczą go nie tylko pod kątem fizycznym, ale również i psychicznym. takie zabawy warto wykonywać codziennie. Można wziąć jego ulubioną zabawkę i uczyć go nowych sztuczek, łącząc naukę z zabawą.

Tym bardziej że czworonogi te bardzo lubią zabawę ze swoimi opiekunami. Są bardzo łagodne i przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny.  Są tolerancyjne, opiekuńcze i cierpliwe, dzięki czemu będą idealne dla rodzin z dziećmi.

Przeczytaj:  Wyżeł węgierski krótkowłosy - charakter, wygląd i opis rasy

Warto wziąć pod uwagę to, że psy te uwielbiają pieszczoty, a także kochają wylewać swoje uczucia. Ze względu n to, że są to psy pasterskie, kochają zaganiać wszystko to, co się rusza. W błyskawicznym tempie zaczną gonić za ptakami. Dlatego w ruchliwym miejscach powinny być na smyczy.

Border collie

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie znane są przede wszystkim z tego, że są niezwykle inteligentne i podatne na szkolenia. Z tego względu są wybierane na psy policyjne. Proces uczenia ich jest niezwykle przyjemny. Te średnie psy wykazują naprawdę spory stopień posłuszeństwa i są znacznie bardziej uległe niż psy myśliwskie.

Są idealnym kompanem dla całej rodziny. Mogą również zamieszkać w rodzinie, gdzie znajdują się starsze dzieci. Owczarki niemieckie potrzebują odpowiedniej dawki ruchu oraz intensywnej aktywności. Pamiętaj jednak, że nie ogranicza się do chwilowego biegania po ogrodzie.

Owczarki potrzebują aktywności, która uwzględnia również Twój czynny udział. Możesz rzucać mu ulubioną zabawkę, ponieważ psy uwielbiają aportować. To także doskonały towarzysz podczas biegów.

Jeśli uprawiasz jogging, koniecznie zabierz ze sobą swojego czworonożnego pupila i zróbcie razem kilka kilometrów. Dzięki temu pies rozładuje swoją energię i zbuduje z Tobą wyjątkową relację.

owczarek niemiecki

American Staffordshire terrier

American Staffordshire terrier, zwany Amstaffem to rasy psów średniej wielkości, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Niestety rasa ta nie jest dla każdego. Powszechnie przyjęło się, że jest to rasa agresywna.

W rzeczywistości okazuje się, że może być on łagodnym i oddanym towarzyszem rodziny nawet, gdy w domu są dzieci. Tak naprawdę wszystko zależy od prawidłowego wychowania oraz odpowiedniej socjalizacji. Ich szkolenie jest czasochłonne i wymaga zaangażowania, cierpliwości oraz zwrócenia uwagi na odpowiednie ułożenie czworonoga.

Jako właściciel musisz wykazać się konsekwentnością, a także być bardzo silny psychicznie. Tylko w ten sposób zwierzę uzna Cię za przywódcę stada i będzie Ci posłuszne.

Z kolei podczas agresywnego szkolenia, wydobędziesz agresję w zwierzęciu. Szkolenie rozpocznij tuż po tym, jak pies z Tobą zamieszka. Im szybciej ustalisz hierarchię, tym lepiej, bo amstaffy lubią dominować. Psy tej rasy są inteligentne i bardzo szybko się uczą.

Nie będzie problemu z nauczeniem ich podstawowych komend. Odpowiednio wychowane wykazują ogromne przywiązanie do wszystkich członków rodziny. Są także przyjazne i cierpliwe wobec dzieci. Mogą się z nimi bawić nawet przez kilka godzin. Pamiętaj jednak, że wobec obcych dzieci już nie wykazuje takiej cierpliwości.

Staffordshire terrier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.