Rasy psów z włosami – czy psy mają włosy?

maly pies

Większość osób myśli, że psy posiadają sierść. Tymczasem okazuje się, że niektóre rasy mają włosy. Pies z włosami jest idealnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu wywołuje reakcje alergiczne. Przedstawiamy rasy psów z włosami zamiast sierści!

Czy psy mają włosy?

Powszechnie panuje opinia, że futrzani przyjaciele mają sierść, która może być przyczyną alergii. Na samym początku warto zaznaczyć, że sierść nie jest powodem alergii. Przyczyną reakcji alergicznych (m.in. kichania, wysypki, swędzenia oczy, duszności) jest złuszczający się naskórek, ślina, mocz, a także kał zwierząt. Także psy z włosami nie rozwiązują problem. Za to go zmniejszają, ponieważ ilość łuszczącego się naskórka jest o wiele mniejsza. Jaka jest jeszcze różnica między sierścią a włosem? Sierść linieje, a dodatkowo wymaga odpowiedniej pielęgnacji i systematycznego czesania.

Jej niewątpliwym atutem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, brak przetłuszczania, a także łatwe układanie. Jeżeli nie jest zbyt długa, to nie wymaga strzyżenia. Z kolei psy które mają włosy wymagają regularnego strzyżenia, ponieważ włosy u psa cały czas rosną. Ponadto, są one znacznie delikatniejsze, przetłuszczają się, plączą i w efekcie mogą powstać kołtuny. Pielęgnacja psów z włosami polega na:

  • regularnych kąpielach – należy stosować specjalne preparaty dedykowanemu psom z włosami albo konkretnej rasie np. yorkshire terrierom. Warto zainwestować również w odżywkę, która zmiękczy włosi oraz nada im blasku po kąpieli,
  • systematycznym strzyżeniu – włosy u psa rosną, dlatego tez należy je regularnie podcinać, najlepiej co 2-4 miesiące. Możesz to robić samodzielnie w domu albo udać się do psiego fryzjera. Tam profesjonalny groomer, posiadający odpowiednią wiedzę i narzędzia, obetnie włosy, wykąpie psa i stworzy mu fantastyczną fryzurę.

Rasy psów z włosami zamiast sierści

Psy z włosem to te czworonogi, które posiadają nietypową okrywę ciała. Ich skóra pokryta jest długimi, rosnącymi włosami, które rzadko wypadają. Psy które mają włosy nie posiadają podszerstka lub jest on naprawdę niewielki. Jeżeli podszerstek występuje, to pełni on rolę izolacji termicznej, czyli otrzymuje temperaturę ciała w niskiej, jak i wysokiej temperaturze. Linienie następuje dwa razy w roku w okresie przed sezonem letnim oraz przed zimą.

Przeczytaj:  Psy z długimi uszami - lista ras

Małe psy z włosami

Mały pies który ma włosy to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną mieć niewielkich rozmiarów czworonoga. Należą do nich przede wszystkim:

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier to jedna z najpopularniejszych ras. York to właśnie pies który ma włosy. Ten mały, uroczy, futrzany przyjaciel wazy zaledwie około 3 kg. Niezwykle słodki, ale jednocześnie charakterny. Wymaga odpowiedniego szkolenia i to już na samym początku. Zbagatelizowanie nauki podstawowych komend, pokazaniu psu co wolno, a czego nie, może sprawić, że zwierzę zacznie być głośne, nieznośne. Sam proces szkolenia yorka jest całkiem przyjemny, ponieważ psy te są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Warto również pamiętać o tym, że wymagają codziennej dawki ruchu, aby spożytkowały nadmiar energii. Dzięki temu będą znacznie grzeczniejsze w domu.

yorkshire terrier

Pudel

Pudel to pies, który cechuje się nie tylko walorami estetycznymi, ale również ciekawą osobowością. Co ciekawe, psy tej rasy były pomocne podczas polowania na ptactwo wodne. Ich instynkt myśliwski jest do dziś zauważalny. Psy tej rasy uwielbiają towarzystwo człowieka. Potrzebują od swoich opiekunów czułości i uwagi. Z tego względu nie poleca się ich osobom, które spędzają wiele czasu poza domem. Tym bardziej że pudle bardzo często cierpią na lęk separacyjny. Są niezwykle inteligentne, a nawet i jedne z najinteligentniejszych ssaków, dzięki czemu nauka ich podstawowych komend nie sprawia największego problemu. łatwo ich nauczysz dodatkowych sztuczek. Ponadto, kochają aportować!

pudel

Średnie psy z włosami

Średnie psy z włosami to m.in.:

Sznaucer średni

Sznaucer średni to pies, który ma niezwykle silną osobowość i sporo energii. Należy do inteligentnych psów, więc nauka go tego, co wolno, a czego nie, nie należy do najtrudniejszych. Pamiętaj tylko, aby szkolenie rozpocząć jak najszybciej się da. Sznaucery wymagają codziennej aktywności fizycznej. Przynajmniej jeden spacer powinien być nieco dłuższy. Dobrze puścić psa, aby się trochę wybiegał. Mile widziana zabawa z piłką. W ten sposób pies nie tylko spożytkuje nadmiar energii, ale również nauczy się nowych komend i wzmocni więź z Tobą. Sznaucery szybko przywiązują się do swoich opiekunów. Także jeśli oddasz mu swoje serce, zyskasz wiernego i lojalnego przyjaciela.

Przeczytaj:  Spaniel tybetański - charakter, wygląd i opis rasy

sznacuer

Bedlington terrier

Bedlington terrier zalicza się do średniej rasy psów które mają włosy. Swoim wyglądem przypomina owieczkę. Choć wygląda uroczo, jest niezwykle upartym psiakiem. Dlatego wymaga odpowiedniego szkolenia oraz socjalizacji i to jak najwcześniej. Bedlingtony należą do energicznych czworonogów. uwielbiają wszelką aktywność fizyczność począwszy od spacerów po bieganie.

Samojed

Samojedy to przepiękne psy o trudnym charakterze. Lubią postawić na swoim, dlatego wymagają wczesnego i przede wszystkim odpowiedzialnego szkolenia. Socjalizacja jest niezwykle istotna. jeśli więc planujesz jego zakup, to musisz zaangażować się w jego szkolenie. Samojedy szybko się nudzą, a więc najlepiej, aby nauka była urozmaicona i połączona zabawą. Wtedy uzyskasz znacznie lepsze efekty. Poza tym pamiętaj, że to nie są tanie psy z włosami.

samojed

Duże psy z włosami

Duże psy z włosem to:

Sznaucer olbrzymi

Sznaucery to kolejne psy z włosami. Zarówno miniaturowe, średnie, jak i olbrzymie. Przedstawiciele rasy olbrzymiej to niezwykle dumne czworonogi, które wymagają dyscypliny oraz porządnego wychowania, ponieważ uwielbiają wchodzić domownikom na głowę. Psiaki te kochają towarzystwo swoich właścicieli. Są oddane opiekunowi, także masz pewność, że zyskasz prawdziwego przyjaciela.

Pudel duży

Pudel duży, podobnie jak miniaturowy, to bardzo inteligentny pies, który chłonie wiedze jak gąbka wodę. Uwielbia aportowanie i szybko przyzwyczaja się do swoich opiekunów, stając się wiernym i lojalnym towarzyszem.

Psy z włosami dla dzieci

Psy z włosem są bardzo często wybierane do rodzin z dziećmi. Najczęściej są to rasy psów takie jak:

Maltańczyk

Jeżeli szukasz rasy psów z włosem dla dzieci, to koniecznie rozważ zakup albo adopcję maltańczyka. Ten uroczy, śnieżnobiały maluch osiąga wagę zaledwie 3-4 kg. Należy do psów wesołych i wyjątkowo żywiołowych. Z tego względu należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Warto wybrać się z nim raz dziennie na nieco dłuższy spacer i porzucać mu ulubioną zabawkę. Przy okazji możesz go wyszkolić, nauczyć nowych komend. Jeśli mieszkasz w domu, urządźcie zabawę w ogródku! Psiaki te są bardzo przyjacielskie, więc będą idealnym towarzyszem młodszych, jak i starszych dzieci. Są cierpliwe i lubią się bawić. Dobrze znoszą także inne zwierzęta. Pamiętaj jednak, że psy te są dość hałaśliwe i źle znoszą samotność. jeśli spędzanie zbyt wiele czasu poza domem, to maltańczyk może czuć się osamotnionym, co z kolei wpłynie negatywnie na jego psychikę. Psiaki te wymagają również systematycznej pielęgnacji, która stanowi nie lada wyzwanie.

Przeczytaj:  Rasy psów średnich - poznaj nasze TOP 9

maltanczyk

Shih tzu 

Shih tzu to psy z włosem dla dzieci. Są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Pomimo, że należą do ras niezależnych, szybko przywiązują się do swoich właścicieli i stają się lojalnymi towarzyszami na całe życie. Są cierpliwie i uwielbiają zabawy z dziećmi. Dogadują się także z innymi zwierzętami

Hawańczyk

Wymieniając rasy psów z włosami dla dzieci, nie można nie wspomnieć o Hawańczyku. To niebywale czuły, towarzyszki i przyjacielski pies, który fenomenalnie odnajdzie się wśród dzieci. jest bardzo wesoły, energiczny i uwielbia zabawy. Co więcej, jego entuzjazm jest naprawdę zaraźliwy! Psy tej rasy wykazują silną potrzebę bycia blisko człowieka, a także współpracy z nim. Zyskasz w nim lojalnego przyjaciela i towarzysza na całe życie. Pomimo, że psiak jest figlarny, to należy do spokojnych i zrównoważonych. Ponadto, jest bardzo inteligentny, a więc szybko się uczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.