Foksterier krótkowłosy – charakter, wygląd i opis rasy

foksterier krotkowlosy

To rasa psów należąca do grupy terierów będąca dużo mniej znanym kuzynem foksteriera szorstkowłosego. Obydwie rasy, choć różnią się od siebie wyglądem to, jednak ich cechą wspólną jest ognisty temperament i duże pokłady energii. To sprawia, że pies tej rasy jest doskonałym stróżem, myśliwym, ale również oddanym towarzyszem rodziny.

Charakter foksterierów krótkowłosych

Foksterier krótkowłosy (Fox Terrier Smooth) często określany po prostu jako foks to pies o bardzo dużym temperamencie. Wrodzona ciekawość sprawia, że pies tej rasy interesuje się wszystkim, co dzieje się wokół, a cechą charakteru, która zasługuje na uwagę, jest niezwykła czujność. To właśnie ona predysponuje foksteriera szorstkowłosego do pełnienia funkcji stróża.

Wrodzony instynkt łowiecki sprawia, że foks chętnie goni inne zwierzęta lub szybko poruszające się przedmioty. Wynika to z jego naturalnych predyspozycji, czyli zwinności oraz szybkości. Poza tym charakter foksteriera szorstkowłosego możemy określić jako przyjacielski i wesoły. Przejawia się to przede wszystkim w częstej chęci do zabawy i silnej potrzeby bycia blisko swoich właścicieli.

Wygląd foksteria krótkowłosego

Foksterier krótkowłosy jest małym psem o silnym i mocnym kośćcu. Jego sylwetka ma przypominać sylwetkę konia myśliwskiego (huntera), gdzie na pierwszy rzut oka rzuca się krótki grzbiet, pewna postawa taka, że pies ma dużo podłoża pod sobą. Charakterystyczną cechą wyglądu foksteriera krótkowłosego jest silna kufa ze względu na mocną szczękę i żuchwę, a także umięśnione, choć niewielkie zagłębienia pod oczami. Szyja jest muskularna, ale zgrabna i bez podgardla. Widać jej wyraźne rozszerzanie się ku barkom. Grzbiet jest krótki, mocny i prosty, a lędźwie lekko wysklepione.

Klatka piersiowa jest głęboka, ale żebra są jedynie umiarkowanie wysklepione, a tylne są wyraźnie długie. Ogon w zależności od tego, czy jest cięty (kiedyś był taki zwyczajowo) lub nie przyjmuje różny wygląd. W obydwu przypadkach można wyróżnić wspólne cechy wyglądu ogona: dość wysoko osadzony, niezakręcony nad grzbietem i radośnie noszony. Psy tej rasy mają regularny, nożycowy zgryz. Cechą niedopuszczalną we wzorcu są pełne policzki. Kolejną cechą foksteriera krótkowłosego są oczy o żywym i bystrym wyrazie, który jest zasługą ich wyglądu – są lekko zaokrąglone, ciemne i małe. Uszy są niewielkie i przybierają kształt litery „V”. Opadają ku przodowi i są noszone przy policzkach, ale nie powinny przylegać do boków głowy. Linia załamania uszu powinna znajdować się powyżej szczytu czaszki. Pies ma mały nos w czarnym kolorze. Łopatki kończyn przednich są wyraźnie pochylone ku tyłowi.

Przeczytaj:  Polskie rasy psów - jakie wyróżniamy?

Przedramię niezależnie od strony, z której jest oglądane powinno być proste. Kończyny tylne są mocne i dobrze umięśnione, a uda długie i mocne. Stawy skokowe są nisko osadzone i muszą być skierowane do wewnętrznej lub zewnętrznej strony. Według wzorca łapy należy określić jako małe, okrągłe i zwarte o twardych i jędrnych opuszkach. Niedopuszczalne jest zwrócenie palców ani do zewnątrz, ani do wewnątrz. Chód tej rasy jest energiczny, a jego dynamika jest uwarunkowana stopniem elastyczności kończyn tylnych. Podczas chodu zauważalna jest swobodna praca łokci i skierowanie zarówno kończyn przednich, jak i tylnych prosto do przodu. Powinny być równolegle ustawione wobec siebie. Charakterystyczną cechą wyglądu wyróżniającą foksteriera krótkowłosego od swojego szorstkowłosego kuzyna jest prosta, twarda, gęsta i przylegająca sierść.

Wzorzec – nr 12

Klasyfikacja FCI: Grupa 3 – teriery, sekcja 1 – terriery duże i średnie

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Wielkość: Wzorzec rasy nie podaje informacji o wzroście, jednak uważa się, że wysokość psa w kłębie powinna mieścić się w przedziale 37-45 cm.

Waga: Dopuszczalna waga samca mieści się w granicach 7,5 – 8 kg. Suki powinny być lżejsze i powinny ważyć od 7 do 7,5 kg.

Maść i szata: maścią dominującą jest biel. Psy tej rasy mogą być całe białe lub białe lub białe w łaty w kolorach: rudym, czarnym lub czarno podpalanym. Natomiast łaty czerwone, pręgowane lub wątrobiane są wysoce niepożądane. Sierść jest krótka, gęsta, twarda i przylega do ciała.

Zdrowie: Psy cieszą się bardzo dobrym zdrowiem.

Długość życia: od 12 do 15 lat

Cena foksteriera krótkowłosego: około 3000 złotych

Żywienie foksterierów krótkowłosych

Foksterier krótkowłosy nie jest psem wymagającym pod względem żywienia, ale ma skłonności do nadmiernego sięgania po smakołyki. Sposobem na oduczenie go tego niezdrowego nawyku będzie na pewno regularne spożywanie pełnowartościowej karmy. Zaleca się podawanie posiłku minimum 2 razy dziennie.

Przeczytaj:  Cocker spaniel amerykański - charakter, wygląd i opis rasy

Należy jednak kontrolować porcje i tempo jedzenia, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń ze strony układu pokarmowego i nadwagi. Żywienie powinno być dostosowane do trybu życia psa, dlatego w przypadku psów bardzo aktywnych należy zadbać o odpowiednią kaloryczność i wartość odżywczą posiłków.

Zdrowie – choroby typowe dla foksterierów krótkowłosych

Foksterier krótkowłosy cieszy się dobrym zdrowiem do tego stopnia, że przez niektórych rasa jest określana jako długowieczna. Nic dziwnego, ponieważ dobry stan zdrowia na pewno wynika z wysokiej odporności na trudne warunki atmosferyczne. Nie wyklucza to jednak tendencji do pewnych chorób, czasem mają one podłoże genetyczne. Przykładem takiego schorzenia jest, na przykład zwichnięcie rzepki. Ta rasa często cierpi również z powodu alergii skórnych i padaczki. Innymi chorobami są:

  • choroba Perthesa
  • zaćma
  • zwichnięcie soczewki
  • głuchota

Foksterier krótkowłosy – dla kogo?

Pomimo przyjacielskiego usposobienia pies tej rasy nie jest dobrym wyborem dla każdego. Idealny właściciel foksa powinien być aktywny i dysponować odpowiednią ilością czasu. Foksterier krótkowłosy uwielbia ruch na świeżym powietrzu. Las i woda to dla niego istny azyl. Dodatkowo jego uparty charakter i tendencje do agresji wobec innych psów to dwa główne i wystarczające powody do decyzji o szkoleniu psa. Ta rasa zdecydowanie jest odradzana osobom starszym i rodzinom z małymi dziećmi. Foksterier krótkowłosy nie będzie zbyt tolerancyjny wobec innych zwierząt w domu. Rzadko dobrze toleruje inne psy, a mniejsze zwierzęta traktuje jako zdobycz do upolowania.

Pielęgnacja foksterierów krótkowłosych

Właściciel foksteriera krótkowłosego nie musi się martwić o czasochłonną i skomplikowaną pielęgnację. Włos foksteriera jest krótki oraz wypada niemalże cały rok, a dodatkowo wypadanie sierści może się nasilić, jeśli włos jest zniszczony i przesuszony. Poza regularnym szczotkowaniem ważne jest stosowanie odpowiedniej odżywki, która uelastyczni włos. Ze względu na dominację koloru białego w sierści foksa warto sięgnąć po specjalną odżywkę dedykowana białym włosom. Do szczotkowania najlepiej użyć gumowej szczotki o miękkich i elastycznych końcówkach lub twardej włosianej szczotki o równej i gęstej szczecinie. Dobrym sposobem na usunięcie martwych włosów jest trymowanie.

Przeczytaj:  Pies dla alergika - czyli psy, które nie uczulają

Ważna również jest technika szczotkowania, ponieważ psy o krótkiej sierści zawsze czesze się z włosem. Kolejny element pielęgnacji stanowią kąpiele, natomiast ich częstotliwość jest dowolna i zależy od tego jak bardzo, jest zabrudzona sierść. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu to lepiej sięgnąć po szmatkę zwilżoną wodą. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że pielęgnacja nie ogranicza się jedynie do sierści, ale powinna uwzględniać też dbałość o okolice oczu, uszu, jamy ustnej, pazury i okolice odbytu.

Wady i zalety foksteriera krótkowłosego

Zalety foksterierów krótkowłosych:

  • jest inteligentny i ma wesołe usposobienie
  • cieszy się dobrym zdrowiem
  • mało kosztowny w utrzymaniu
  • towarzyski

Wady foksterierów krótkowłosych:

  • uparty
  • silny instynkt łowiecki
  • ma tendencje do agresji wobec innych psów
  • kopie głębokie doły (jeśli ma zapewnioną niedostateczną ilość ruchu)
  • bardzo szczekliwy

Historia i pochodzenie foksterierów krótkowłosych

Foksteriery krótkowłose podobnie jak ich szorstkowłosi kuzyni pochodzą z Wielkiej Brytanii oraz są jednymi z najwyższych terrierów. Pierwsze wzmianki o foksterierach sięgają XVI wieku i można je znaleźć w książkach poświęconych tematyce łowiectwa, gdzie mowa o ich niesamowitej zdolności do wypłaszania lisów z nor. To właśnie stąd bierze się nazwa rasy, która powstała w wyniku połączenia dwóch słów fox – lis i łacińskiego terra – ziemia.

Uważa się, że foksterier krótkowłosy jest krzyżówką manchestera lub beagle’a z bulterierem. Kynolodzy widzą podobieństwo z dwiema pierwszymi rasami przede wszystkim w umaszczeniu foksa. Natomiast grację przypisują genom bulteriera. Przez długi czas uważano, że foksterier krótkowłosy różni się od swoich kuzynów jedynie długością włosa, jednak w 1876 roku podjęto decyzję o wyodrębnieniu tych dwóch ras.

Ciekawostki o foksterierach krótkowłosych

Foksteriery krótkowłose cechuje niezwykłe inteligencja, a dzięki szkoleniu mogą przyswoić kilkanaście sztuczek w tym samym czasie! Psy tej rasy sprawdzą się również w wielu dyscyplinach sportowych jak, na przykład agility. Rasa ta wykazuje ponadprzeciętną skłonność do ucieczek. W tym celu foksy kopią bardzo głębokie i szerokie dziury lub przeskakują przez płot. Ich zdolność do oddawania bardzo wysokich skoków niektórych wprost zdumiewa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.