Wyżeł niemiecki długowłosy – charakter, wygląd i opis rasy

wyzel niemiecki dlugowlosy

Tę rasę spośród innych odmian wyżłów zdecydowanie wyróżnia piękny wygląd. Błyszcząca, lekko falista i długa sierść od razu rzuca się w oczy. Nie przekreśla to jednak wyjątkowych umiejętności psa tej rasy. Wyżeł niemiecki długowłosy to doskonały aporter i pies tropiący.

Charakter wyżłów niemieckich długowłosych

Wyżeł niemiecki długowłosy (Deutsch Langhaar) jest psem o stabilnym temperamencie. Wyróżnia go spokój i miłe usposobienie. Wyjątkowa inteligencja sprawia, że szybko i chętnie się uczy. Do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje dużej ilości ruchu. Należy pamiętać, że jest to pies o dużym temperamencie i silnym instynkcie łowieckim. Myśliwi widzą w nim wybitnego psa tropiącego i aportującego.

Wśród cech charakteru typowych dla rasy należy również wymienić przyjacielskość i towarzyskość. Pomimo ich przyjaznego nastawienia psy tej rasy często są nieśmiałe i zdystansowane wobec obcych. Wyżeł niemiecki długowłosy w odróżnieniu od odmiany szorstkowłosej i krótkowłosej nie nadaje się na stróża.

Wygląd wyżła niemieckiego długowłosego

Wyżeł niemiecki długowłosy to silny i duży pies o mocnym i elegancko zarysowanym tułowiu. Najważniejsze proporcje uwzględniają to, aby kufa i czaszka były tej samej długości. Kufa nie może być za wąska, ale powinna być lekko zakrzywiona. Na uwagę w wyglądzie zwraca szlachetne wydłużenie głowy. Czaszka jest nieco wypukła, a stop lekko pochylony. Szczęki nie powinny być zbyt smukłe, a uzębienie powinno liczyć 42 zęby.

Szyja pomimo silnego wyglądu jest również szlachetna i bez podgardla. Ogon jest cały dosyć puszysty i możemy określić go jako zbyt prosty. W ruchu jest noszony poziomo, natomiast jedna trzecia ogona jest lekko uniesiona. W pozycji stojącej kończyny przednie, kości ramienia, przedramienia i stóp mają tworzyć jak najprostszy kąt. Kończyny tylne (kość biodrowa, udowa, piszczelowa i kości stóp) widziane od tyłu powinny tworzyć pionową linię. Łapy mają solidne i odporne opuszki. Chód wyżła długowłosego jest kryjący i z mocnym napędem tylnych kończyn.

Przeczytaj:  Pies dla alergika - czyli psy, które nie uczulają

Włos nie powinien być ani za długi, ani za krótki. W zależności od tego, w jakiej części ciała występuje, tworzy charakterystyczny układ. Umaszczenie może być jednolicie brązowe lub brązowe z białymi łatami, lub cętkami (szczególnie na przedpiersiu i nogach). Dopuszczalne są również umaszczenia: dereszowate ciemne i jasne, a także nakrapiane, brązowe i białe. Dopuszczalna jest obecność kilku znaczeń podpalanych.

Wadami dyskwalifikującymi są:

  • słaby kościec i słabe umięśnienie
  • nietypowy kształt głowy
  • entropium, ektroprium i wady powiek korygowane chirurgicznie.

Wzorzec nr 117

Klasyfikacja FCI: Grupa 7 – wyżły, sekcja 1 – wyżły kontynentalne

Kraj pochodzenia: Niemcy

Wielkość: Zgodnie ze wzorcem rasy wysokość w kłębie dla psów mieści się w przedziale 60-70 cm, a za idealną jest uznawana ta w przedziale 63-66 cm.  Idealna waga dla suk wynosi 58-66 cm, a idealne mieści się w przedziale 60 a 63 cm.

Waga: Pożądana masa ciała to około 30 kg.

Maść i szata: Włos nie powinien być ani za długi, ani za krótki. W zależności od tego, w jakiej części ciała występuje tworzy charakterystyczny układ. Umaszczenie może być jednolicie brązowe lub brązowe z białymi łatami lub cętkami (szczególnie na przedpiersiu i nogach). Dopuszczalne są również umaszczenia: dereszowate ciemne i jasne, a także nakrapiane, brązowe i białe. Dopuszczalna jest obecność kilku znaczeń podpalanych.

Zdrowie: Psy cieszą się bardzo dobrym zdrowiem. Dobrze znoszą zarówno ujemne temperatury, jak i upały. Do typowych przypadłości można jednak zaliczyć problemy z zębami, oczami oraz skłonności do krwawienia. Mają jednak skłonności do dysplazji stawów, chorób oczu i epilepsji.

Długość życia: od 12 do 14 lat

Cena wyżła niemieckiego długowłosego: ceny potrafią sięgać nawet do 5000 złotych

Żywienie wyżłów niemieckich długowłosych

Podstawą dobrego stanu zdrowia psa jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Może to być karma mokra, sucha lub samodzielnie przygotowywane posiłki. Wielkość porcji powinna być dostosowana do trybu życia psa i uwzględniać jego aktywność fizyczną. Wyżeł niemiecki długowłosy nie ma skłonności do tycia i łakomstwa. Należy jednak dopilnować, aby pies po spożyciu posiłku odpoczął. Istotną rolę w przypadku psów aktywnych odgrywa odpowiednia suplementacja. Wymaga ona jednak (np. w przypadku preparatów wapniowych) konsultacji z weterynarzem.

Przeczytaj:  Pinczer małpi - charakter, wygląd i opis rasy

Zdrowie – choroby typowe dla wyżłów niemieckich długowłosych

Wyżeł niemiecki długowłosy cieszy się bardzo dobrym zdrowiem. W przypadku tej rasy można mówić o stabilności genetycznej, która nie pozwala mówić o żadnych charakterystycznych chorobach. Zauważalne są jednak pewne tendencje, a najpoważniejszą z nich jest ta do chorób rakotwórczych często w młodym wieku. Drugim problemem, z którym wyżły niemieckie długowłose borykają się o wiele częściej niż inne rasy, są problemy z zębami. U tej odmiany wyżłów często występują genetyczne problemy ze skłonnością do krwawień. Poza tym psy mają często problemy z oczami, które niejednokrotnie są wynikiem owłosienia drażniącego oko i wywołującego owrzodzenie rogówki oraz przewlekły ból oka.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy– dla kogo?

Pies tej rasy może być doskonałym pierwszym psem, ale tylko jeśli jego potencjalny właściciel jest osobą bardzo aktywną. Psu należy zapewnić odpowiednie szkolenie oraz urozmaicone aktywności sportowe. Poza tym nie jest to pies do bloków z dwóch powodów. Po pierwsze jest bardzo hałaśliwy, co może przeszkadzać sąsiadom, a po drugie powinien mieć zapewnioną ciągłą możliwość wyjścia na dwór. Najlepszy będzie dom położony w pobliżu lasu i wody. Psy uwielbiają biegać, pływać i aportować. Ze względu na silny instynkt łowiecki psy nie tolerują innych zwierząt w domu, ale dobrze odnajdują się                  w relacjach z dziećmi. Uroczy wygląd wyżła długowłosego nie przekreśla jego wszechstronnych walorów użytkowych, dlatego to idealne psy dla myśliwych. Upatrują w nich idealne psy tropiące i cenią ich zaciętość w pracy. Spośród innych odmian wyżłów wyróżnia je delikatny chwyt aportu. Pies doskonale sprawdzi się u boku początkujących myśliwych, ponieważ jest łatwy w ułożeniu.

Pielęgnacja wyżłów niemieckich długowłosych

Dłuższy włos zapewnia psu bardzo dobrą izolację termiczną, jednak co się z tym wiąże, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na wstępie warto zaznaczyć, że na kondycję włosa ma wpływ jakość podawanego pokarmu. Najistotniejsze jest regularne szczotkowanie sierści. Pies nie linieje obficie. Pielęgnacja w przypadku tej rasy powinna uwzględniać również kontrolę stanu uzębienia i usuwanie kamienia nazębnego. Z uwagi na pracę w terenie należy sprawdzać również stan uszu i oczu.

Przeczytaj:  Pieski miniaturki - jakie są najmniejsze rasy psów?

Wady i zalety wyżła niemieckiego długowłosego

Zalety wyżła niemieckiego długowłosego:

  • szybko i chętnie się uczy
  • wszechstronny pies użytkowy
  • towarzyski
  • energiczny
  • cieszy się dobrym zdrowiem
  • dobrze toleruje dzieci

Wady wyżła niemieckiego długowłosego:

  • przejawia skłonności do ucieczek i wędrówek
  • hałaśliwy
  • poluje na mniejsze zwierzęta
  • często występuje lęk separacyjny
  • silny instynkt terytorialny

Historia i pochodzenie wyżłów niemieckich długowłosych

Psy będące pierwowzorem tej rasy były obecne już w średniowieczu. Nazywano je ptasznikami, ponieważ polowały na drobne ptactwo za pomocą sieci. Wyżeł niemiecki długowłosy powstał w wyniku połączenia takich ras jak: psy oysel, wodne wyżyły oraz inne psy z otoczenia. Dzięki temu możemy mówić o wszechstronności rasy. Od 1879 roku ustanowiono szczegóły dotyczące rasy i sposobu jej hodowli. Ich autorem był miłośnik tej rasy – baron von Schorlemer. Obecnie rasa największą popularnością cieszy się w rodzinnych Niemczech i w Holandii.

Ciekawostki o wyżłach niemieckich długowłosych

Wyżły niemieckie długowłose wyróżnia nie tylko powszechnie kojarzony instynkt łowiecki, ale również silny instynkt terytorialny. Sprawia, że pies usilnie pilnuje nie tylko członków rodziny, ale również przedmiotów znajdujących się w domu, np. koszy na śmieci. Jego zwalczenie jest bardzo pracochłonne i wymaga wiele czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.