To jedna z najstarszych ras, która słynie nie tylko z wybitnych umiejętności myśliwskich. Wyżeł węgierski krótkowłosy to wierny i oddany towarzysz człowieka. Uwielbia zabawę, a jego czasem nieco nieśmiałe spojrzenie skruszy serce każdego właściciela.
Charakter wyżła węgierskiego
Wyżeł węgierski krótkowłosy (Hungarian Vizsla) często nazywany po prostu węgierskim to pies o stabilnym charakterze i zrównoważonej psychice. Te cechy charakteru sprawiają, że jest łatwy w prowadzeniu. To istny wulkan energii, którego aktywność jest obowiązkowym elementem dnia. Myśliwi doceniają przede wszystkim jego wszechstronność i doskonałe znoszenie bardzo dużych upałów.
Te doskonałe psy myśliwskie są również wrażliwe i cierpliwe. Nie znoszą szorstkiego traktowania. Uwielbiają spanie w łóżku i towarzystwo właściciela. Psy tej rasy są skore do zabaw, a do pełni szczęścia potrzebują nie tylko odpowiedniej dawki ruchu, ale również silnej więzi z właścicielem.
Jak wygląda wyżeł węgierski?
Wyżeł węgierski krótkowłosy jest eleganckim psem średniej wielkości. Jego sylwetka jest lekka i szczupła, co sprawia, że pies wydaje się lekki. Najważniejszymi proporcjami jest ta, że długość tułowia tylko nieznacznie przewyższa wzrost w kłębie. Głębokość klatki piersiowej jest mniejsza o około 1/2 wysokości w kłębie.
Kufa jest zaledwie nieco krótsza od długości głowy. Głowa jest sucha i proporcjonalna, a stop umiarkowany. Kufa jest silnie umięśniona z regularnym i kompletnym zgryzem nożycowym, który składa się z 42 zębów. Policzki powinny być silne i umięśnione, a fafle ciasno przylegające.
Szyja jest średniej długości i widać zachowanie proporcji w odniesieniu do reszty części ciała. Grzbiet jest prosty i silnie umięśniony, a klatka piersiowa głęboka i obszerna. Ogon jest osadzony nisko i jest silnie u nasady. W czasie ruchu jest noszony poziomo. Kończyny przednie są silnie umięśnione o mocnym kośćcu widziane od przodu, są proste i równoległe. Kończyny tylne są dobrze kątowane o silnym kośćcu widziane od przodu, są proste i równoległe. Łapy przednie i tylne są identyczne.
Charakterystycznymi cechami ich wyglądu są: ciemnobrązowy kolor, lekko owalny kształt o silnych palcach i pazurach. Opuszki są twarde i jędrne. Nos wyżła węgierskiego krótkowłosego jest rozwinięty i szeroki z rozwartymi nozdrzami. Oczy mają średniej wielkości i lekko owalny kształt w kolorze brązowym. Spojrzenie ma żywy i inteligentny wyraz. Uszy są osadzone niezbyt wysoko i znajdują się nieco w tyle głowy.
Opisując wygląd należy zwrócić uwagę na energiczny i elegancki chód o dużym zasięgu. W czasie pracy pies porusza się galopem. Jak wskazuje pełna nazwa rasy, włos jest krótki, gęsty i twardy. Umaszczenie przybiera różne odcienie rudego i piaszczystego złota. Kolor fafli i obwódek oczu odpowiada barwie nosa. Wszystkie odstępstwa od tych opisanych i zgodnych ze wzorcem są klasyfikowane jako wady.
Wzorzec FCI nr 57
Klasyfikacja FCI: Grupa 7 – Wyżły, Sekcja 1 – Wyżły kontynentalne
Kraj pochodzenia: Węgry
Wielkość: Zgodnie ze wzorcem rasy idealna wysokość w kłębie dla psów mieści się w przedziale 58-64 cm, natomiast dla suk 54-60 cm.
Waga: Pożądana masa ciała u psów mieści się w przedziale 20-29 kg, natomiast u suk wynosi od 18 do 25 kg.
Maść i szata: włos jest gęsty, krótki oraz twardy w dotyku. Umaszczenie przyjmuje różne odcienie piaszczystego i rudego koloru. Dopuszczalne są małe łaty na klatce piersiowej lub podgardlu, ale jeśli ich średnica nie przekracza 5 cm. Czerwony, brązowy lub rozjaśniony kolory jest niepożądany.
Zdrowie: Psy cieszą się dobrym zdrowiem. Bardzo dobrze tolerują zmienne temperatury i ekstremalne warunki atmosferyczne, nawet duży upał. Mają jednak skłonności do dysplazji stawów, chorób skóry i nerek.
Długość życia: od 13 do 16 lat
Cena wyżła węgierskiego krótkowłosego: ceny około 4500- 5000 złotych
Żywienie wyżła węgierskiego
Dieta powinna być dopasowana do stylu życia psa i być bogata w składniki odżywcze. W okresie łowieckim należy zwiększyć kaloryczność posiłków. Trzeba zadbać o odpowiednie proporcje tłuszczu i białka w diecie.
Poza tym często samo żywienie jest niewystarczające, aby uzupełnić dietę w niezbędne minerały i witaminy. W tym celu należy rozważyć suplementację i koniecznie skonsultować ją z lekarzem weterynarii.
Wyżeł węgierski – jakie są typowe choroby dla tej rasy?
Wyżły węgierskie są na ogół zdrową rasą i rzadko chorują, jednak również w przypadku tej rasy można wyszczególnić typowe przypadłości. Psy często są obciążone genetycznie dysplazją, dlatego dużą rolę odgrywa wybór odpowiedzialnej hodowli. Często u psów tej rasy diagnozuje się zapalenie stawowe, czyli chorobę zapalną stawów o podłożu immunologicznym.
Popularną wśród wyżłów węgierskich chorobą jest również miastenia gravis (nużliwość mięśniowa), która może być wrodzona lub nabyta. Jej głównym objawem jest utrata siły mięśniowej po wysiłku fizycznym. Wśród wyżłów węgierskich krótkowłosych często spotykane są inne następujące przypadłości:
- zapalenie mięśni narządów żucia
- zapalenie jelit
- łojowe zapalenie gruczołu krokowego
- toczeń
- pęcherzyca
- niedoczynność tarczycy
- choroba Addisona (pierwotna niedoczynność nadnerczy)
Wyżeł węgierski krótkowłosy- dla kogo?
Pies tej rasy ma bardzo konkretne wymagania wobec stylu życia. Absolutnym minimum jest spędzanie minimum 1,5 godziny dziennie na dworzu. Najlepszy będzie dla niego dom z dużym ogrodem w pobliżu łąk lub lasów. Pies jest bardzo aktywny – uwielbia biegać, aportować i pływać.
Tego rodzaju aktywności należy zaliczyć do jego podstawowych potrzeb. Jeśli nie zostaną one zaspokojone pies, staje się nieznośny i przejawia skłonności do destrukcji. Wyżeł węgierski to również doskonały wybór dla aktywnych rodzin, ponieważ dobrze toleruje dzieci. Jego wrażliwy i delikatny charakter sprawia, że jest doskonałym towarzyszem zabaw z dziećmi.
Uwielbia pieszczoty i wylegiwanie się w łóżku. Przedstawiciele tej rasy nie są również problematyczni w kwestii akceptacji innych zwierząt. Nie zaleca się jednak jego trzymania z małymi zwierzętami, ponieważ silny instynkt łowiecki podpowiada wyżłowi węgierskiemu, aby traktować je jako zdobycz.
Wyżeł węgierski jest wszechstronnym psem użytkowym, co czyni go idealnego towarzysza myśliwych. Jego najmocniejszą stroną jest polowanie na otwartej przestrzeni, ale bardzo dobrze radzi sobie również w wodzie.
Pielęgnacja wyżła węgierskiego krótkowłosego
Krótka sierść wyżła węgierskiego nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Zaleca się regularne szczotkowanie psa raz w tygodniu przy pomocy włosianej lub gumowej szczotki. Bardzo ważną zasadą w przypadku psów z krótką sierścią jest jej czesanie z włosem.
Największym problemem jest wypadanie krótkich włosów, które ciężko jest usunąć z wielu powierzchni. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli zmiękczyć włos, dlatego w tym celu należy zadbać o jego nawilżenie i odżywienie. W tym celu należy korzystać z profesjonalnych produktów do pielęgnacji najlepiej z dodatkiem olejków roślinnych.
Odpowiednie specyfiki sprawia, że włos stanie się bardziej elastyczny, dzięki czemu zmniejszy się jego tendencja do wypadania. Ważnym elementem pielęgnacji psa są również kąpiele. Psa można kąpać, kiedy zajdzie taka potrzeba lub przyjąć określoną częstotliwość, na przykład raz w miesiącu. Ważne jest dokładne spłukanie środka pielęgnacyjnego.
Alternatywą dla kąpieli szczególnie w przypadku, gdy zabrudzenia nie są duże, jest oczyszczenie sierści za pomocą szmatki nasączonej lotionem, a następnie przetarcie jej wodą. Pielęgnacja to nie tylko dbałość o sierść, ale również o stan oczu, uszu, zębów, pazurów i uzębienia. Nie należy również zapominać o gruczołach okołoodbytowych. Tylko kompleksowe podejście do pielęgnacji jest gwarancją utrzymania higieny i zdrowia psa.
Wady i zalety wyżła węgierskiego
Zalety wyżła węgierskiego:
- szybko i chętnie się uczy
- wszechstronny myśliwy
- delikatny charakter
- cichy
- dobrze odnajduje się z dziećmi
- łatwy w pielęgnacji
Wady wyżła węgierskiego:
- może powodować zniszczenia (jeśli nie ma odpowiedniego dużo ruchu i zajęcia)
- ma silny instynkt łowiecki
- wymaga odpowiedniego szkolenia w młodości
- źle znosi samotność
- wymaga bardzo dużo ruchu
Historia i pochodzenie wyżła węgierskiego
Wyżły węgierskie to psy o długiej historii. Pierwsze wzmianki w formie opisów oraz ilustracji graficznych pochodzą z XIV wieku. Rasa prawdopodobnie rozwinęła się na terenach węgierskiego stepu.
Potomkowie wyżła węgierskiego pochodzą z Węgier i przybyli z tego kraju wraz z koczowniczymi plemionami tamtego regionu. Wyżeł węgierski powstał w wyniku skrzyżowania psów myśliwskich: pointera i wyżła niemieckiego krótkowłosego z żółtymi psami myśliwskimi.
Pod koniec XIX wieku organizowano na Węgrzech konkursy dla wyżłów, w którym rasa ta odnosiła wielkie sukcesy. W 1928 roku został opublikowany pierwszy standard rasy, natomiast do jej oficjalnego uznania doszło w 1935 roku.
Realne ryzyko wyginięcia dotknęło tę rasę po dwóch wojnach światowych. Na szczęście aktywna postawa hodowców oraz przywiezienie z Węgier uchroniło rasę przed wyginięciem.
Ciekawostki o wyżłach węgierskich
Wiele wątpliwości wciąż budzi pochodzenie węgierskiego słowa „vizsla”, które oznacza wyżła. Można śmiało powiedzieć, że węgierska nazwa zrobiła międzynarodową karierę, ponieważ została tak brzmi nazwa tej rasy również w innych językach: angielskim, norweskim, hiszpańskim czy tureckim.
Etymologia polskiego słowa „wyżeł” jest prawdopodobnie związana ze słowem „wysoko”, które można odnieść do wzrostu, jednak większość badaczy odrzuca tę etymologię, tłumacząc ją jako opartą na przypadkowym skojarzeniu.
Pojawiają się też interpretacje dotyczące charakterystycznej pozycji stojącej – stójki. Niektóre hipotezy zakładają, że słowo wyżeł pochodzi od „wygi”, które oznacza doświadczonego psa lub jest tłumaczone jako psa wyjącego.