Bracco italiano to kuzyn wyżła włoskiego szorstkowłosego. Przyjazny wobec ludzi i zawsze gotowy do pracy w terenie urzeka nie tylko miłośników tych psów. Początki tej rasy sięgają już starożytności.
Charakter wyżła włoskiego krótkowłosego
Wyżeł włoski krótkowłosy to wytrwały i chętnie pracujący pies. Wyróżniającymi go cechami charakteru są spokój i wrażliwość. Psy są czułymi uczestnikami życia rodzinnego. Dobrze tolerują zarówno dzieci, jak i inne zwierzęta. Uwielbiają się bawić i spędzać czas z właścicielem.
Łatwo adaptują się do nowego środowiska, jednak nie lubią być pozostawiane na długi czas w samotności. Jego łagodny charakter nie wyklucza tego, że bywa bardzo uparty. Warto wspomnieć, że psy tej rasy dość późno osiągają pełną dojrzałość. Psychiczną udaje im się osiągnąć dopiero w wieku 3 lat, a fizyczną w wieku około 5 lat.
Jak wygląda wyżeł włoski krótkowłosy?
Bracco italiano, czyli po prostu wyżeł włoski to duży pies o mocnej, ale harmonijnej budowie ciała. Jego gabaryty sprawiają, że na pierwszy rzut oka może się wydawać tęgi. Charakterystyczną cechą wyglądu wyżła włoskiego krótkowłosego są również wydatne mięśnie i wyraziste rysy.
Harmonijna budowa psa tej rasy to zasługa ściśle określonych proporcji. Długość tułowia musi być większa lub równa od wysokości w kłębie. Z kolei długość głowy jest równa 4/10 wysokości w kłębie. Natomiast jej szerokość jest mierzona na poziomie łuków policzków, powinna być mniejsza od swojej długości.
Ostatnią ważną proporcją zauważalną w wyglądzie jest jednakowa długość kufy i czaszki. Szyja jest mocna i wyraźnie odcina się od karku, a podgardle jest lekkie. Grzbiet jest podzielony na dwa odcinki, a kłąb jest wyraźnie zaznaczony. Ogon jest prosty i silny przy nasadzie z tendencją do zwężania. W trakcie poruszania się ogon jest noszony poziomo. Istotnym elementem wyglądu jest również chód, który można scharakteryzować jako szybki i płaski kłus z parciem tylnych kończyn.
Nos jest z dużymi rozwartymi nozdrzami, a jego kolor może być: różowy lub bardziej blady lub brunatny jak szata. Fafle górne są wąskie, dobrze rozwinięte i zwisające. Uszy są poprawnie rozwinięte i wznoszą się nieznacznie. Oczy nie mogą być ani wystające ani wklęsłe. Przybierają łagodny wyraz. Mają kolor mniej lub bardziej ciemnobrązowy lub są brązowe jak szata psa. Wadami są wszelkie odstępstwa od wzorca.
Wzorzec FCI nr 202
Klasyfikacja FCI: Grupa 7 – Wyżły, Sekcja 1 – Wyżły kontynentalne
Kraj pochodzenia: Włochy
Wielkość: Zgodnie ze wzorcem rasy idealna wysokość w kłębie dla psów wynosi pomiędzy 58-67 cm, natomiast dla suk 55-62 cm.
Waga: Pożądana masa ciała u psów i suk tej rasy mieści się w przedziale 25-40 kg.
Maść i szata: sierść jest krótka i błyszcząca. Umaszczenie może być białe, białe z plamami ciemno lub jasno brązowymi, pomarańczowymi albo szarymi, białe nakrapiane kolorem pomarańczowym i cętkowane brązem.
Zdrowie: Psy tej rasy generalnie są odporne i dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe. Podobnie jak inne rasy z grupy wyżłów wykazują skłonność do dysplazji, a także chorób, oczu, uszu i alergii skórnych.
Długość życia: około 12 lat
Cena wyżła włoskiego krótkowłosego: około 3500- 4500 złotych
Żywienie wyżła włoskiego krótkowłosego
Dieta powinna być dostosowana do aktywności psa i być bogata w składniki odżywcze. Zalecane jest spożywanie maksymalnie 3 posiłków dziennie. Żywienie wyżła włoskiego krótkowłosego powinno uwzględniać również odpowiednią suplementację, którą najlepiej ustalić z lekarzem weterynarii.
Ze względu na większą podatność na wzdęcia w porównaniu do innych ras należy zadbać o to, aby pies spożywał pokarm wolno. Po posiłku pies powinien odpocząć.
Najczęściej spotykane choroby wyżła włoskiego krótkowłosego
Wyżeł włoski cieszy się dobrym zdrowiem, co nie oznacza jednak, że jest wolny od jakichkolwiek schorzeń. Podobnie jak w przypadku innych ras należących do grupy wyżłów jest narażony na dysplazję stawu łokciowego i biodrowego.
Psy tej rasy często cierpią również z powodu chorób oczu takich jak: zaćma, entropion (podwinięcie powieki) czy ektropion (odwinięcie powieki). Należy również kontrolować stan uszu, ponieważ ich niskie osadzenie może sprzyjać infekcjom. Wyżły włoskie krótkowłose wykazują również tendencję do tycia.
Wyżeł włoski krótkowłosy – dla kogo?
Bracco italiano z pewnością nie jest rekomendowany jako pierwszy pies. Wyżeł włoski krótkowłosy nie poradzi sobie w małym mieszkaniu. Dużą rolę dla tego psa odgrywa przestrzeń. Wymaga konsekwentnego prowadzenia, a jednocześnie jego właściciel nie powinien stosować kar. Nie jest to również rasa psa dla kanapowców. Pies potrzebuje dużej dawki ruchu, dlatego nie jest to dobry wybór dla osób starszych.
Dobrze toleruje dzieci pod warunkiem, że one odpowiednio go traktują. Należy pamiętać, że wyżeł włoski krótkowłosy ma silny instynkt łowiecki, który sprawia, że często goni inne zwierzęta. Najlepiej jeśli wychowują się one z nimi już od szczeniaka. Pies tej rasy potrzebuje ciągłych wyzwań intelektualnych i fizycznych. Powinni o tym pamiętać nawet myśliwi, którzy są w jego posiadaniu.
Pielęgnacja wyżła włoskiego krótkowłosego
Wyżeł włoski krótkowłosy podobnie jak inne rasy krótkowłose nie jest zbyt wymagający pod względem pielęgnacji. Problemem jest jednak krótki włos wbijający się w różnego rodzaju powierzchnie. Podstawą pielęgnacji wyżła włoskiego krótkowłosego jest zatem regularne szczotkowanie i nawilżanie sierści. Dzięki temu będzie ona bardziej miękka i elastyczna. Nie ma ścisłych wskazań dotyczących kąpieli.
Psa najlepiej myć kiedy jest naprawdę brudny, ponieważ zbyt intensywne kąpiele mogą doprowadzić do podrażnienia skóry. Nie należy zapominać, że pielęgnacja to również dbałość o okolice uszu, zębów, paznokci i okolic odbytu. Ze względu na zwisające oczy wyżła włoskiego krótkowłosego należy kontrolować ich stan, aby przeciwdziałać wszelkim infekcjom.
Wady i zalety rasy wyżła włoskiego krótkowłosego
Zalety wyżła włoskiego krótkowłosego:
- szybko i chętnie się uczy
- inteligentny
- delikatny charakter
- lubi zabawę
- ma przyjazne nastawienie
- lojalny wobec rodziny
Wady wyżła włoskiego krótkowłosego:
- może powodować zniszczenia (jeśli nie ma odpowiednio dużo ruchu i zajęcia)
- ma silny instynkt myśliwski
- bardzo uparty
- źle toleruje samotność
- późno dojrzewa
Historia i pochodzenie wyżła włoskiego krótkowłosego
Wyżeł włoski krótkowłosy to bardzo stara rasa, ponieważ pierwsze malowidła przedstawiające rasę pochodzą już IV-V w. p.n.e.. Początkowo był wykorzystywany do polowań na ptactwo. Bracco italiano to prawdopodobnie krzyżówka wymarłego już mastifa z azjatyckim z segugio italiano. Jak wskazuje sama nazwa, rasa pochodzi z północnych Włoch i wyróżnia się jej dwie odrębne odmiany: biało -pomarańczową z Piemontu i dereszowobrązową z Lombardii.
Choć rasa cieszyła się uznaniem już w średniowieczu, to jednak szczyt jej popularności przypada na okres renesansu. Wtedy ich hodowlą zajmowała się arystokracja. XIX wiek przyniósł realne ryzyko wymarcia rasy, dlatego w 1920 roku zdecydowano się na ujednolicenie tych dwóch odmian. W 1949 roku opublikowano wzorzec rasy.
Ciekawostki wyżłach włoskich krótkowłosych
Mało kto wie, że bracco italiano mają specyficzny piżmowy zapach. Do tego stopnia, że wielu właścicieli nie może się po prostu do niego przyzwyczaić.