Ropomacicze u psa – objawy, leczenie i jak opiekować się psem po zabiegu?

pies po zabiegu

Ropomacicze u psa to dolegliwość, która występuje u starszych suk, pomiędzy 6 a 8 rokiem życia. Na czym polega zapalenie macicy u psa i jak leczyć?

Ropomacicze u psa – objawy

Ropomacicze u suki to ropne zapalenie macicy. Na podstawie badań szacuje się, że na dolegliwość cierpi 25% niesterylizowanych suk w starszym wieku, zazwyczaj od 6 do 10 lat, ale możliwe jest także ropomacicze u 15-letniej suki.

Choroba ta jest niebezpieczna, ponieważ stanowi potencjalne zagrożenie życia i wymaga interwencji lekarza weterynarii. Niestety wielu właścicieli czworonogów nie ma pojęcia o istnieniu takiej jednostki chorobowej i myli ją z przedłużającą się cieczką. Ropomacicza u psa objawia się:

  • częstym wylizywaniem okolic sromu,
  • przedłużeniem się cieczki,
  • bladością,
  • apatią,
  • brakiem apetytu,
  • wymiotami,
  • częstszym piciem,
  • częstym oddawaniem moczu,
  • wyciekiem ropy z pochwy,
  • opuchlizną okolic brzucha,
  • zapaścią.

Symptomy pojawiają się do 5 tygodni po cieczce. Ropomacicze u starej suki wymaga leczenia, ponieważ brak interwencji weterynaryjnej może doprowadzić do zapaści, odwodnienia oraz szokiem septycznym, który powoduje sepsa.

Zapalenie macicy u psa diagnozuje się na podstawie wnikliwego wywiadu z właścicielem czworonoga i opisem objawów, a także badaniem klinicznym. Lekarz weterynarii dodatkowo zleca badanie krwi oraz badanie ultrasonograficzne, aby ustalić dalszy plan działania.

Weterynarz może również wykonać zdjęcie RTG oraz badanie moczu. W przypadku, gdy choroba jest w stanie zaawansowanym, robi się USG oraz decyduje o natychmiastowym zabiegu.

Ropomacicze u psa – rokowania

Zapalenie macicy u psa leczy się, poprzez chirurgiczne usunięcie macicy oraz jajników, czyli inaczej mówiąc poprzez zabieg sterylizacji. Koszt sterylizacji u suczki z ropomaciczą jest znacznie droższy niż sterylizacja na wcześniejszym etapie. Ponadto zabieg jest obarczony dodatkowym ryzykiem. Szczególnie w przypadku starszych psów.

Przeczytaj:  Muszyca u psa (larwy much u psa) - na czym polega? Objawy i leczenie

Ropomacicze u psa występuje u suk, które nie zostały wysterylizowane. Aby zapobiec zapaleniu macicy, należy sterylizować psa. Warto również wiedzieć, że ciąża nie zapobiega ropomaciczy.

Powszechnie panuje również mit, że suczka, która miała młode, nie będzie cierpieć na ropomacicze. Niestety to nieprawda. Nie istnieją żadne dowody na to, aby suka rodząca miała mniejsze predyspozycje do zachorowania na zapalenie macicy. Choroba dotyka zarówno psy hodowlane, jak i niehodowlane.

Natomiast przyczyna występowania dolegliwości tkwi w rozchwianiu hormonalnym, które następuje wskutek wzrostu progesteronu, powodującego rozrost błony śluzowej macicy. Poziom progesteronu we krwi suczek wzrasta nie tylko u ciężarnych suk, ale i po każdej cieczce.

Pies po usunięciu ropomacicza – co dalej?

Pies po usunięciu ropomacicza wymaga dokładnej obserwacji. Proces leczenia polega na wdrożeniu intensywnej płynoterapii, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także podaniu silnych antybiotyków o szerokim spektrum działania.

Po zabiegu pies musi zostać na jakiś czas w gabinecie weterynaryjnym, aby wybudzić się z narkozy. Weterynarz obejrzy psa i zobaczy, czy operacja się udała. W tym momencie przygotuj się na powrót pupila do domu.

Gdy zwierzę będzie gotowe do odbioru, to lekarz weterynarii do Ciebie zadzwoni i możesz udać się po swojego futrzanego przyjaciela. Podczas obioru weterynarz udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji, dotyczących zarówno samej operacji, jak i stanu zwierzęcia.

Powie Ci, jakie leki będzie przyjmować suczka, jak ją karmić i jak z nią postępować. Ropomacicze u suki wymaga podawania leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz antybiotyków. Wszystkie leki należy podawać zgodnie z zaleceniami weterynarza. Pod żadnym pozorem nie podawaj ani mniejszych, ani większych dawek!

A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to skonsultuj się najpierw z weterynarzem. Po operacji suczka będzie ubrana w specjalny kubraczek pooperacyjny lub dostanie kołnierz elżbietański. Służą one do tego, aby piesek nie wylizywał sobie rady.

Przeczytaj:  Narkoza u psa - fakty i mity

Ubranko lub kołnierz należy stosować, dopóki rana się nie zagoi. Nie zdejmuj ubranka i kołnierza, nie docinaj, ponieważ są one odpowiednie do danego typu rany. Jeśli pies ma kołnierz, to pomóż mu w trakcie jedzenia i picia. Doskonale sprawdzi się podwyższenie dla misek.

Jak opiekować się psem po zabiegu usunięcia ropomacicza?

Pies po narkozie może być zdezorientowany i rozkojarzony. Jedyne czego potrzebuje to cisza oraz spokój, o który musisz zadbać. Po narkozie pupil może odczuwać chłód, więc możesz go okryć kocykiem.

Uszykuj wygodne posłanie psu tak, aby zminimalizować ryzyko urazy. Zwierzę może być lekko zdezorientowane. Przez 12 godzin nie podawaj mu nic do jedzenia, ponieważ pokarm może doprowadzić do wymiotów.

Przez kilka dni musisz dokładnie obserwować czworonoga. W pierwszy dzień po operacji może być apatyczny, ale w kolejnych będzie powoli wracać do siebie. Gdy pojawią się niepokojące objawy, pies zacznie krwawić, zauważysz krew na ranie, to od razu udaj się z pupilem do kliniki weterynaryjnej.

W przypadku starszych zwierząt musisz nastawić się, że rekonwalescencja będzie trwała znacznie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.