Siodła dla konia – jakie rodzaje wyróżniamy? Jak dobrać je prawidłowo? Wszystko co musisz o nich wiedzieć w jednym miejscu!

kobieta jedzie na koniu

Siodło to jeden z najważniejszych elementów jeździectwa. Przez wielu nazywane jest łącznikiem jeźdźca z koniem. Źle dobrane, może spowodować wiele szkód zarówno właścicielowi zwierzęcia, jak i jemu samemu. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Jaka jest historia siodła?

Siodła, które znamy obecnie zaczęły pojawiać się już kilkaset lat przed naszą erą. Mianem twórców możemy śmiało określić plemiona nomadzkie. Jednak na samym początku, gdy oswojono pierwsze konie, jeźdźcy byli zmuszeni do jazdy na oklep. Z czasem stało się to zbyt problematyczne i męczące, dlatego konieczne było wynalezienie alternatywy. Pierwsze, prowizoryczne siodła to po prostu kawałek grubego materiału położony na grzbiecie konia. Wszystkie części siodła, które znamy dzisiaj zaczęły pojawiać się stopniowo, wraz z coraz większą potrzebą wygody zarówno konia, jak i jeźdźca.

Dlaczego prawidłowe dobranie siodła dla konia jest tak ważne?

Decydując się na rozpoczęcie przygody z jeździectwem, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że czekać nas będzie wiele nauki. Jedną z najważniejszych rzeczy jakiej będziemy musieli się dowiedzieć, to – jak prawidłowo dobrać siodło? Jest to bardzo ważny proces, który zapewnia komfort zarówno jeźdźcowi jak i zwierzęciu. Źle dopasowane może spowodować wiele komplikacji podczas jazdy. Nieprawidłowo dobrane wyposażenie, powoduje problemy w kontakcie z koniem. Niechęć do ruszenia do przodu, wierzganie, niedokładne ruchy czy próby uciekania spod jeźdźca. Osoby, które na co dzień zajmują się tym sportem, stworzyli dokładne metody dopasowania siodła, które znacząco ułatwiają cały proces. Nie jest to nic trudnego, wymaga jedynie wyczucia oraz pamięci o wszystkich zasadach.

Przeczytaj:  Karma wysokiej jakości – to znaczy jaka?

​Jakie rodzaje siodeł dla konia możemy znaleźć na rynku?

Jeździectwo to bardzo różnorodna dziedzina sportu. Konieczne więc było stworzenie siodła dla konia, które odpowiada każdemu z rodzajów jazdy. Aktualnie wyróżniamy sześć podstawowych. Wszechstronne lub uniwersalne, skokowe, ujeżdżeniowe nazywane również dresażowym, westernowe, rajdowe oraz damskie. Każde z siodeł posiada ściśle określone cechy, które ułatwiają jazdę w danym stylu. Możemy wyróżnić również siódmy rodzaj siodła, a mianowicie tak zwane gapy. Jest to nic innego, jak siodło przystosowane dla dzieci.

Gdzie najlepiej dokonać zakupu siodła dla konia?

Wysokiej jakości wyposażenie dla konia, to bardzo ważny aspekt. Dzięki niemu, jazda jest komfortowa dla obu stron. Szukając odpowiedniego siodła dla naszego wierzchowca, warto zwrócić uwagę na stronę https://konik.com.pl/. Produkty które możemy tam znaleźć, wykonane są w głównej mierze z naturalnej skóry, która jak powszechnie wiadomo jest jednym z najwytrzymalszych materiałów. Jazda konna to sport w którym liczy się każdy szczegół oraz obopólna zgoda jeźdźca i wierzchowca na akcesoria z których korzystamy. Wybierając sklep w którym dokonamy zakupu siodła dla konia, warto wybierać sprawdzone źródła w postaci sklepów, prowadzonych przez osoby doświadczone w danej dziedzinie. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że dokonujemy dobrego zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.