Skręt żołądka u psa – objawy skrętu kiszek, jelit oraz przejedzenia

pies u weterynarza

Rozszerzenie żołądka u psa to stan, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii. Brak udzielenia pomocy lekarskiej może skończyć się nawet śmiercią czworonoga. Jak rozpoznać skręt żołądka u psa i co należy zrobić, aby ochronić pupila?

Skręt żołądka u psa – na czym polega?

Rozszerzenie żołądka u psa lub rozszerzenie ze skrętem żołądka to bardzo niebezpieczna dolegliwość, która stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia czworonoga. Polega na nadmiernym gromadzeniu się gazów, co z kolei powoduje rozciągnięcie się żołądka. Żołądek obraca się wokół własnej osi, tym samym uniemożliwiając przemieszczanie się gazów do jelita cienkiego lub przełyku.

W efekcie wewnątrz żołądka gromadzi się coraz więcej gazów, powiększając go jeszcze mocniej. Dolegliwość ta ma charakter ostry, pojawia się nagle i postępuje bardzo szybko. Dlatego skręt żołądka u psa wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza, ponieważ choroba może doprowadzić do śmierci zwierzęcia nawet po kilku godzinach. Choroba ta powoduje m.in.:

  • spadek ciśnienia krwi,
  • arytmię serca,
  • niedokrwienie jelit, wątroby i nerek,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, które prowadzą do powstania zatorów.

Dzieje się tak, ponieważ rozszerzony żołądek uciska na naczynia krwionośne. To z kolei uniemożliwia swobodny przepływ krwi, powodując tworzenie się zakrzepów.

Skręt jelit u psa – jakie rasy są najbardziej narażone?

Istnieje kilka ras, które są predysponowane do tej dolegliwości. Są to przede wszystkim:

  • psy ras dużych oraz olbrzymich: bernardyny, berneńskie psy pasterskie, dobermany, nowofunlandy, dogi niemieckie, mastify, dogi argentyńskie, bulmastify,
  • psy o głębokiej i wąskiej klatce piersiowej: charty, wilczarze, setery irlandzkie oraz rodezjany.
Przeczytaj:  Choroby skóry u psa - rodzaje, objawy i przyczyny

Skręt jelit u psa pojawia się na skutek:

  • połykanego powietrza,
  • spożycia zbyt obfitego posiłku,
  • wysiłku fizycznego po spożyciu obfitego posiłku,
  • problemów z perystaltyką oraz drożnością jelit,
  • dużego stresu,
  • skłonności genetycznych,

Przyczyną może być również jedzenie oraz picie z misek, które ustawione są na podwyższeniu. Sprzyja to połykaniu zbyt dużej ilości powietrza.

Objawy skrętu żołądka u psa

Skręt żołądka u psa objawia się przede wszystkim:

  • próbą wymiotów (ostatecznie pies nie wyrzuca treści żołądkowej),
  • niepokojem,
  • apatią,
  • powiększeniem się brzucha,
  • napiętym brzuchem,
  • dyszeniem,
  • niechęcią do ruchu

Pierwsze objawy skrętu żołądka u psa pojawiają się kilka godzin po spożyciu posiłku. Niestety nie można dokładnie stwierdzić, ile trwa skręt żołądka u psa, dlatego że nie przechodzi on samoistnie, a wymaga interwencji weterynaryjnej. Dlatego jeśli podejrzewasz skręt kiszek u psa, nie czekaj, a od razu zabierz pupila do kliniki weterynaryjnej!

Skręt jelit u psa – leczenie

Skręt jelit u psa musi być leczony przez weterynarza. Niezwykle istotny jest czas reakcji. Liczą się sekundy, ponieważ im szybciej pupil trafi pod opiekę weterynarza, tym większe szanse na wyzdrowienie bez skutków ubocznych. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Postaraj się odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz przekaż informacje, które wydają Ci się niezbędne. Następnie zbada brzuch oraz zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Na tej podstawie będzie mógł ocenić, czy rzeczywiście jest to skręt żołądka u psa. Może się zdarzyć, że organ ten tylko się powiększył, ale nie doszło do skrętu. W takiej sytuacji draża się leczenie farmakologiczne oraz opróżnienie żołądka z zalegających w nim gazów.  Natomiast skręt żołądka leczy się zabiegiem chirurgicznym.

Najpierw weterynarz ustabilizuje stan czworonożnego przyjaciela, usunie treść pokarmową oraz gazy, znajdujące się w żołądku. Dopiero po tych czynnościach może przeprowadzić operację. Podczas zabiegu lekarz weterynarii odkręca, żołądek do miejsca jego naturalnego położenia. Dodatkowo wykonuje gastropeksję, która polega na przyszyciu  ściany żołądka do jamy brzusznej. Zapobiega to nawrotom, które dość często się pojawiają przy tej dolegliwości. Może zdarzyć się, że weterynarz chirurgicznie usunie skręconą śledzionę albo fragmenty ściany żołądka, w których na skutek niedokrwienia doszło do martwicy.

Przeczytaj:  Krwiak małżowiny usznej u psa - objawy i leczenie

Po zabiegu konieczna jest intensywna hospitalizacja czworonoga ze względu na ryzyko rozwinięcia się powikłań m.in. zastoju krwi w naczyniach, znacznej utraty krwi, zaburzenia poziomu elektrolitów oraz zakażeń. Trwa ona od 48 do 72 godzin. W tym czasie w zależności od stanu czworonożnego pacjenta przeprowadza się badania, w tym badania krwi, ekg i pomiar ciśnienia. Lekarz weterynarii wdraża płynoterapię, antybiotykoterapią, a także terapię przeciwbólową. Najlepsze rokowania dotyczą tych psów, u których operację przeprowadzono w ciągu 6 godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Śmiertelność wskutek skrętu żołądka szacuje się na poziomie 15-

Jak zapobiegać skrętowi jelit u psa?

Skręt żołądka u psa jest bardzo niebezpieczny, dlatego warto chronić pupila przed tą dolegliwością. Jak to zrobić? Przede wszystkim:

  • nie podawaj pupilowi zbyt dużych porcji jedzenia. Karm go kilka razy dziennie mniejszymi porcjami,
  • nie zabieraj czworonoga na spacer bezpośrednio po posiłku. Zwłaszcza gdy był on bardzo obfity, bo może spowodować to skręt jelit u psa. Odczekaj około 30 minut i dopiero wybierz się z nim na dwór,
  • nie podawaj pupilowi jedzenia, które łatwo się fermentuje. Suchą karmę możesz pomoczyć, unikając w tym sposób wzdęć.

Stosując się do tych zasadach, zmniejszasz ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Przejedzenie a skręt jelit u psa

Przejedzenie u psa to problem, z którym boryka się nie jeden opiekun czworonoga. Często wynika to z podawania przez właściciela zbyt obfitych porcji. To częste zjawisko, ponieważ futrzani przyjaciele słyną z apetytu i proszenia o jedzenie, kiedy tylko mogą. Wielu właścicieli ulega prośbom, dając zwierzęciu dodatkowe smakołyki albo większą porcję. I to nie tylko karmy dla psów, ale i ludzkiego jedzenia. Niestety podawanie większej ilości pokarmu, niesie za sobą wiele powikłań. Prowadzi przede wszystkim do:

  • otyłości – z roku na rok rośnie liczba czworonogów, u których stwierdzono otyłość.
  • Rozszerzenia żołądka – skręt jelit u psa to stan, który zagraża życiu psa. Pojawia się na skutek zjedzenia zbyt dużej ilości pokarmu, nieprzetrawienia go i kumulacji gazów.
Przeczytaj:  Pies robi kupy w nocy - czy tak powinno być?

W związku z tym pod żadnym pozorem nie przekarmiaj psa! Wypracuj podawanie posiłków o stałej porze, jednocześnie nie dopuszczając do ich pomijania. Pupil w końcu się przyzwyczai do takiej formy karmienia, a Ty unikniesz niemiłych konsekwencji. Warto mieć świadomość, że duży apetyt jest nie tylko wynikiem złych nawyków żywieniowych, ale również objawem niektórych mniej lub bardziej poważnych chorób.

W przypadku, gdy pies wykazuje nadmierny apetyt, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Może okazać się, że jest to jeden z symptomów, który wskazuje na konkretną dolegliwość. Taka sytuacja ma miejsce przy cukrzycy. Psiaki sprawiają wrażenie wiecznie głodnych. Zdarza się również, ze nadmierny apetyt pojawia się przy nowotworach. Ponadto, wzmożony apetyt oraz jednoczesna utrata wagi występują w przypadku obecności pasożytów wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.