Śmierdzące gazy u psa – czy powinniśmy się tym martwić?

mops na kanapie

Gazy u psa są dość uciążliwe zarówno dla czworonoga, jak i właściciela. Tym bardziej, gdy zwierzę dzieli łózko ze swoim opiekunem. O ile pies pierdzi sporadycznie, o tyle nie potrzeba się martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy pies puszcza bąki często, a do tego o brzydkim zapachu. Co powoduje śmierdzące gazy u psa?

Gazy u psa – co mogą oznaczać?

Zapewne nie raz poczułeś brzydki zapach, który okazał się bąkiem, puszczonym przez Twojego pupila. Z takim problemem spotkało się wielu opiekunów czworonogów, zwłaszcza tych, którzy pozwalają zwierzakowi spać na kanapie czy łóżku.

Gazy to zjawisko fizjologiczne, polegające na usuwaniu nadmiaru powietrza, które dostaje się do jelit w trakcie jedzenia oraz procesów fermentacji jelitowej. Jeżeli pies puszcza bąki dość rzadko i nie obserwuje się przy tym innych dolegliwości m.in. bólu brzucha, nie ma powodu do paniki, nie musisz się martwić. To naturalne zjawisko, będące elementem trawienia.

Niestety zdarza się, że przybierają one na sile, a do tego cuchną. W przypadku, gdy są to częste, śmierdzące gazy u psa, którym towarzyszą inne dolegliwości, takie jak wzdęty i twardy brzuch, ból brzucha czy ospałość. W takiej sytuacji konieczne będzie ustalenie źródła problemu.

Dlatego niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który zbada psa, aby postawić odpowiednią diagnozę, ponieważ gazy mogą być objawem wielu schorzeń.

Pies puszcza śmierdzące gazy – przyczyny

Śmierdzące gazy u psa moją mieć różne podłoże. Bardzo często pojawiają się z tych samych powodów, co u człowieka. Do głównych przyczyn zalicza się:

  • stosowanie niewłaściwej diety – zwierzęta powinno karmić się mięsem oraz karmą przeznaczoną dla psa. Niestety wiele osób wciąż daje pupilom resztki z obiadów, które przyczyniają się do powstawania wzdęcia. Najczęściej ma to miejsce po zjedzeniu m.in. roślin strączkowych, słabej jakości karmy, a także zbyt dużej ilości węglowodanów,
  • alergie pokarmowe – nietolerancja pokarmowa jest jednym z powodów, które powodują, że pies puszcza bąki o brzydkim zapachu. Śmierdzące gazy u psa występują w wyniku alergii na gluten, laktozę, mleko oraz fruktozę,
  • obecność pasożytów – żerujące w organizmie psa pasożyty bardzo często powodują wzdęcia oraz gazy,
  • łapczywe jedzenie – w trakcie szybkiego jedzenia zwierzę połyka powietrze, co z kolei powoduje gazy,
  • przyjmowanie niektórych leków – niektóre leki, takie jak antybiotyki, przyczyniają się do zaburzenia flory bakteryjnej. W efekcie pies puszcza bąki o brzydkim zapachu. W czasie antybiotykoterapii warto podawać czworonogowi probiotyki, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy,
  • wiek – u starszych psów procesy metaboliczne, które zachodzą w organizmie psiaka, są spowolnione, czego efektem mogą być gazy,
  • zbyt mało ruchu – aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Podczas wysiłku jelita pracują, co ułatwia wypróżnianie, a także przyspiesza wydalanie zalegających gazów. Brak odpowiedniej dawki ruchu zaburza ten proces. Pamiętaj jednak, aby spacery oraz zabawy na świeżym powietrzu nie odbywało się bezpośrednio po posiłku,
  • predyspozycje genetyczne – niektóre rasy psów, szczególnie z krótkimi pyskami m.in. buldogi francuskie, buldogi angielskie, pekińczyki, boksery i mopsy mają skłonności do problemów ze strony układu pokarmowego,
  • zaburzenia pracy jelit – problem spotyka się głównie u starszych psów.
Przeczytaj:  Dysplazja u psa - objawy, leczenie, profilaktyka

Ponadto śmierdzące gazy u psa mogą być wynikiem problemów z trawieniem pokarmów, które są objawem wielu poważnych schorzeń takich jak zapalenie jelit czy choroby trzustki. Dlatego, jeśli pies pierdzi zbyt często, a gazy brzydko pachną, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby zdiagnozował źródło problemu.

Śmierdzące gazy u psa – objawy towarzyszące

Gazy o brzydkim, nieprzyjemnym zapachu to przykra dolegliwość, która powoduje dyskomfort u czworonoga. Ponadto to także niemiłe odczucie dla opiekuna. Co więcej, śmierdzące gazu u psa mogą mieć bardzo przykre konsekwencje.

Im częściej występują gazy wraz ze wzdęciami, tym większa szansa na skręt jelit, co może skończyć się nawet śmiercią zwierzaka. Jeżeli pies puszcza bąki, koniecznie obserwuj go, aby zobaczyć, czy dolegliwości towarzyszą także inne objawy m.in.:

  • biegunka albo zatwardzenie,
  • wymioty,
  • bulgotanie,
  • przelewanie i burczenie w brzuchu,
  • brak apetytu,
  • brak chęci do zabawy,
  • senność,
  • gorączka, wzdęty i twardy brzuch,
  • ból brzucha,
  • nieprzyjemny zapach z pyska,
  • dobijanie.

Zdarza się również, że pies jest agresywny, gdy próbujesz dotknąć jego brzucha. Ponadto, jeśli boli go brzuch, to zaobserwujesz, że ma problem ze znalezieniem wygodnej pozycji. Będzie się kręcił, wstałam i siadał i ciągle zmieniał pozycję.

Takich symptomów nie wolno bagatelizować, ponieważ mogą wskazywać na poważne zaburzenia zdrowotne. Należy niezwłocznie udać się do gabinetu weterynaryjnego, aby lekarz weterynarii zbada pupila.

Gazy u psa – profilaktyka

Niektóre przyczyny cuchnących bąków, takich jak nieodpowiednia dieta, wiek czy skłonności danej rasy, można spróbować ograniczyć. Kluczowym elementem profilaktyki jest racjonalne żywienie. Psu należy podawać wysoką jakość karmy, która dostosowana jest zarówno do rasy, wieku, jak i trybu życia pupila. Wysokiej jakości karma jest bogata w białko, węglowodany oraz tłuszcze.

Jeśli nie wiesz, którą wybrać, zapytaj lekarza weterynarii. Poleci Ci konkretną karmę, a także da wskazówki dotyczące żywienia czworonoga. Z diety koniecznie wyeliminuj resztki po obiedzie.

Przeczytaj:  Woda w płucach u psa - wszystkie przyczyny oraz leczenie

Pies nie jest śmietnikiem i nie powinien jeść pozostałości po ludzkim posiłku. Ogranicz lub zrezygnuj pokarmy, które wzywają i zwiększają fermentację w jelitach, czyli mleko, kalafior, groch czy fasola.

Świetnie sprawdzi się również specjalna karma, zapobiegająca wzdęciom. Natomiast w przypadku alergii na pożywienie musisz całkowicie usunąć z diety produkt, który powoduje reakcje alergiczne i sprawia, że pies puszcza bąki o brzydkim zapachu. Warto również zapytać weterynarza o suplementy, które korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego.

W żywieniu czworonoga niezwykle istotny jest nie tylko dobór karmy, rezygnacja z niektórych produktów, ale również częstotliwość podawania posiłków. Dorosłe psy należy karmić dwa razy dziennie, a do tego zapewnić im stały dostęp do świeżej wody.

Jeśli twój futrzany przyjaciel je szybko i łapczywie, pomyl o zakupie specjalnych misek, które regulują ilość podawanego pokarmu. Taki gadżet pomoże Ci skutecznie pozbyć się problemu. Ponadto bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna musi być dostosowana do potrzeb i możliwości czworonoga. W tej kwestii także możesz skonsultować się z weterynarzem, który doradzi, jak długie powinny być spacery. Pozwól się psu wybiegać. Idealnie sprawdzi się zabawa w rzucanie piłką. Taki wysiłek fizyczny nie tylko poprawi perystaltykę jelit, ale wzmocni waszą więź.

Możesz również wykorzystać zabawę do nauki psa komend czy sztuczek. Oczywiście pamiętaj o tym, że jeżeli gazy u psa nasilają się, coraz bardziej cuchną lub pojawiły się inne objawy, to konieczna jest ponowna wizyta u weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.