Spuchnięta łapa u psa to stosunkowo częsty problem, z którym borykają się czworonogi i ich opiekunowie. Zwierzęta na co dzień mają styczność z różnymi powierzchniami, biegają, skaczą, co z kolei może doprowadzić do urazu. Ponadto spuchnięte łapy u psa to także symptom nie jednej poważnej choroby. Dlatego każdą opuchliznę warto skonsultować z lekarzem weterynarii.
Spuchnięte łapy u psa – jakie mogą być przyczyny?
Pies w przeciwieństwie do człowieka nie chodzi w butach. Co prawda, posiada specjalne poduszki, które chronią go przed urazami, ale niestety nie są one niezniszczalne. Zdarza się, że podczas codziennej bieganiny czy zabawy z ukochanym opiekunem, czworonóg po prostu się uderzy.
Często sam wysiłek fizyczny na twardej powierzchni prowadzi do powstania opuchlizny. Niestety zdarza się, że spuchnięte łapy u psa to objaw problemów zdrowotnych.
Do najczęstszych przyczyn obrzęku łap u czworonoga zalicza się:
- Skręcenia – spuchnięta łapa u psa bardzo często jest wynikiem skręcenia, do którego mogło dojść np. podczas spaceru.
- Artretyzm – pojawia się nie tylko u starszych czworonogów, ale również i u młodych, które wykazują predyspozycje genetyczne. Do objawów zalicza się również zaczerwienienia i kulawiznę.
- Ciało obce – spuchnięta przednia łapa u psa lub tylna może wskazywać również na ciało obce. Podnieś łapę czworonoga i zobacz, czy nie wbiło mu się nic w stopę.
- Osteodystrofia przerostowa – czyli choroba kości, na którą cierpią szczenięta dużych ras w trakcie rozwoju. Objawia się nie tylko obrzękiem, ale epizodami gorączkowymi. Wymaga leczenia w postaci stosowania środków przeciwzapalnych, higienicznych oraz zapewnienie czworonogowi odpowiedniego wypoczynku.
- Hygroma – określenie niebolesnego worku płynu utworzonego w stawach psa. Powstaje w wyniku nadciśnienia, które z kolei powoduje zła postawa.
- Kostniakomięśniek – to rak kości, który dotyka szczególnie duże psy. Uznawany jest za najbardziej śmiertelną chorobę. Objawia się stanem zapalnym, bólem oraz miejscowym ciepłem. Im szybciej postępuje, tym symptomy dają o sobie bardziej znać.
- Użądlenie – opuchliznę może wywołać również ukąszenie przez owady: osę, pszczołę lub szerszenia. Jeżeli pies jest uczulony na jad, to obrzęk będzie się powiększał.
- Alergia – spuchnięta przednia łapa u psa może wskazywać również na alergię. W tym celu warto dokładnie obserwować psa, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się inne symptomy, wskazujące na reakcję alergiczną.
W przypadku alergii zwierzę może nadmiernie lizać przednie łapy. Sprawdź również jego skórę. Jeśli podejrzewasz alergię, udaj się do lekarza weterynarii.
Spuchnięte tylne łapy u psa – jak leczyć?
Jeżeli zaobserwujesz u czworonogiej opuchlizny na łapie, koniecznie zabierz go do kliniki weterynaryjnej, aby weterynarz mógł ustalić przyczynę obrzęku. W tym celu przeprowadzi z Tobą wywiad, zapyta, czy opuchlizna pojawiła się nagle, czy trwa kilka dni.
Zastanów się również, co mogło spowodować spuchnięte łapy u psa. Może akurat byliście na długim spacerze? A może pies skoczył z kanapy i mógł się urazić? Takie informacje są niezwykle istotne.
Następnie lekarz weterynarii dokładnie zbada pupila oraz wykona badania diagnostyczne m.in. badanie krwi i moczu, oraz prześwietlenie kończyn. Może również zlecić rezonans. W przypadku, gdy podejrzewa kostniakomięsaka, wykona biopsję kości.
Diagnozują łagodniejsze choroby, weterynarz prawdopodobnie przepisze leki przeciwzapalne oraz zaleci odpoczynek, ewentualnie fizjoterapię. Jeśli okaże się, że za opuchliznę odpowiada worek z płynem, możliwe, że będzie wymagana interwencja chirurgiczna.
Jeśli biopsja wskaże, że jest to rak, zostanie wdrożona chemioterapia, a nawet i amputacja kończyny. Jeśli weterynarz będzie podejrzewał alergię pokarmową, to konieczna będzie zmiana żywienia czworonoga. W pierwszej kolejności będzie trzeba ustalić, co powoduje reakcję alergiczną. Doskonale sprawdzi się tu dieta eliminacyjna.
Spuchnięta przednia łapa u psa – jak leczyć?
Aby uniknąć problemów z łapami, warto stosować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim dostosuj aktywność fizyczną nie tylko do potrzeb, ale i możliwości pupila. Wszelki wysiłek fizyczny powinien być zrównoważony.
Co prawda, sport to zdrowie, ale nadmierny wysiłek jest tak niebezpieczny, jak jego całkowity brak. Niezwykle istotne jest również unikanie złej postawy.
Warto również zadbać oto, aby zwierzę nie miało zbyt twardego łóżka. Warto postawić na dobrej jakości legowisko. Nie bez znaczenia jest również utrzymywanie prawidłowej wagi czworonoga.
Psy z otyłością narażone są na wiele chorób, a także obciążenia stawów i kości. Z tego względu mają predyspozycje do powstawania obrzęków. Jeśli zwierzę ma nadprogramowe kilogramy, warto zastosować dietę.
Najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który zaproponuje żywienie czworonoga, a także dostosuje aktywność fizyczną do jego potrzeb i możliwości.
Pamiętaj, że otyłość to choroba, która prowadzi do bardzo wielu problemów zdrowotnych m.in. cukrzycy, problemów z nadciśnieniem. Im szybciej zaczniesz leczyć, tym mniejsze prawdopodobieństwo przykrych konsekwencji.