Spuchnięty pysk lub nos u psa – co to oznacza?

pysk owczarka niemieckiego

Spuchnięty pysk u psa może mieć wiele przyczyn. Niezależnie jednak, co spowodowało opuchliznę, koniecznie trzeba skonsultować stan pupila z lekarzem weterynarii, aby ustalić źródło problemu i podjąć leczenie.

Spuchnięty pysk u psa – potencjalne przyczyny

Spuchnięty pysk u psa to symptom wielu problemów zdrowotnych, począwszy od tych błahych, jak i poważnych, które zagrażają zdrowiu, a skrajnych przypadkach nawet życiu czworonożnego przyjaciela. Do najczęstszych przyczyn obrzęku zalicza się:

Alergie

Psy, podobnie jak ludzie, mogą być uczulone na żywność, rośliny, różne substancje chemiczne, leki, szczepionki. W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej pojawia się opuchlizna. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy alergia doprowadza do opuchlizny gardła, a tym samym odcięcia tchawicy.

Może to wywołać problemy z oddychaniem i konieczna jest natychmiastowa interwencja weterynarza. Leczenie alergii zależy od źródła problemu. Lekarz weterynarii może zlecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, sterydów oraz przepisać antybiotyk. Natomiast przy alergii na produkty spożywcze konieczne będzie zastosowanie diety.

Jad owada

Użądlenie uczulonego na jad owadów czworonoga przez osę, pszczołę lub szerszenia może wywołać silną reakcję alergiczną, a nawet i wstrząs anafilaktyczny, który objawia się szybko postępującym obrzękiem.

Choroby zębów i dziąseł

Spuchnięty pysk u psa można to także symptom choroby zębów oraz dziąseł. Ropnie zębów, a także inne infekcje przyzębia powodują zbieranie się ropy, która wywołuje powstanie opuchlizny. Najczęściej zaobserwujesz ją pod okiem, a także spuchnięty nos u psa. Puchnięcie mogą spowodować także złamane zęby oraz urazy jamy ustnej.

Narośl, torbiele, zmiany nowotworowe

Duży obrzęk powodują również nowotwory jamy ustnej i gardła. Często towarzyszy im również nieprzyjemny zapach z pyska. Niezależnie od tego, czy zmiany nowotworowe są łagodne, czy złośliwe, to guz może rozprzestrzeniać się oraz rosnąć, tym samym powodując uszkodzenie nerwów, mięśni, a nawet i kości!

Opuchlizna może wskazywać na narośl oraz torbiele.

Bakteryjne zakażenie skóry

Przeczytaj:  Zwichnięcie rzepki u psa - przyczyny, objawy, leczenie i operacja

Innym powodem pojawienia się opuchlizny jest bakteryjne zakażenie skóry, które powstaje wskutek ugryzienia przez innego psa. Objawia się obrzękiem, tkliwością, zaczerwienieniem i bólem.

Co robić kiedy pies ma spuchnięty pysk?

Jeżeli zauważysz u swojego futrzanego opuchliznę w okolicy pyska lub głowy, zabierz go koniecznie do kliniki weterynaryjnej, aby weterynarz mógł go dokładnie zbadać. Bardzo istotna będzie tu Twoja pomoc. Lekarz weterynarii przeprowadzi z Tobą wywiad, zapyta, co mogło spowodować opuchliznę.

Zastanów się, czy pupil coś zjadł? A może spuchnięty pysk u psa to reakcja alergiczna na ukąszenie owada? Każda informacja jest na wagę złota. Powiedz weterynarzowi, kiedy pojawił się obrzęk, czy dopiero teraz, czy jest już jakiś czas, a się nasila. Po dokładnym wywiadzie lekarz weterynarii zleci wykonanie badań m.in. pobranie krwi, prześwietlenie.

Może podać mu narkozę, aby dokładnie obejrzeć wnętrze pyska zwierzęcia. Jeśli będzie podejrzewał zmianę nowotworową, wykona również biopsje. Leczenie uzależnione jest od źródła problemu. Może to być tylko przepisanie leków antyhistaminowych i antybiotyku, po usunięcie zęba, a w skrajnych przypadkach wymagana jest nawet interwencja chirurgiczna.

Spuchnięty nos u psa – czy może być groźny?

Opuchliznę w okolicach głowy i na pysku psa leczy się u weterynarza lub w domu. Jeśli reakcja jest łagodna lub umiarkowana, zwierzę nie ma problemów z oddychaniem i zachowuje się w miarę normalnie, to zazwyczaj lekarz weterynarii przepisuje tylko leki histaminowe, które musisz regularnie podawać pupilowi.

W przypadku, gdy nie zna się przyczyny problemu, lekarz musi najpierw ją ustalić, aby podjąć dalsze kroki.

Jeżeli spuchnięty pysk u psa wynika z problemów dentystycznych, potrzebna jest pomoc specjalisty. Najpierw czworonoga leczy się antybiotykami oraz lekami przeciwzapalnymi, a następnie czyści i bada zęby.

Niezbędne jest również wykonanie badania rentgenowskiego. Zdarza się, że może być konieczność ekstrakcji zębów albo wykonanie innego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.