Sterydy dla psa – kompendium wiedzy

weterynarz bada yorka

Sterydy to leki, które podawane są nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Sterydy dla psa stanowią jeden ze sposobów w walce z wieloma chorobami. Niestety nie zawsze należy je stosować, bowiem wywołują wiele skutków ubocznych. Kiedy należy je podać? I jakie jest zachowanie psa po sterydach?

Sterydy na stawy dla psa

Choroby stawów  u psów to problem, który pojawi się niezależnie od płci, wieku oraz rasy. Co prawda, najbardziej narażone są psy dużych ras. Problemy ze stawami są bardzo uciążliwe dla pupili, bowiem powodują  ból.

Czworonogi zaczynają najpierw kuleć,  przestają chętnie wychodzić na spacer, a z czasem stają się osowiałe. W skrajnych przypadkach ból potrafi być na tyle silny, że zwierzę skomli lub popiskuje.

W takiej sytuacji należy zabrać  go do weterynarza. Lekarz weterynarii dokładnie obejrzy psa, a w razie konieczności zleci wykonanie badań. Na ten podstawie postawi diagnozę, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Weterynarz może przepisać leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, antybiotyki oraz preparaty sterydowe.

Sterydy na stawy u psa  stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy choroba układu kostno-stawowego ma podłoże immunologiczne. Jeśli lekarz weterynarii wdroży taką formę leczenia, konieczne będzie wykonywanie regularnych badań krwi.

Psy na sterydach muszą być pod ścisłą kontrolą weterynarza. Natomiast jako właściciel musisz obserwować swojego pupil, bowiem pies na sterydach może zachowywać się nieco inaczej.

Sterydy dla psa na kręgosłup

Schorzenia układu kostno-szkieletowego, dotykają nie jednego psa. Najczęściej występują w postaci dyskopatii, która pojawia się w wyniku przesunięcia, wypadnięcia albo degeneracji tarczek międzykręgowych. Jednak to nie jedyne schorzenie, z jakim borykają się czworonogi.

Przeczytaj:  Ile żyją psy i co decyduje o ich długości życia?

Niezależnie od konkretnej choroby, zwierzę wymaga wizyty u weterynarza. Lekarz weterynarii zbada psa, wykona RTG kręgosłupa i na tej podstawie postawi diagnozę i wdroży leczenie. Im szybciej to zrobi, tym pies ma większą szansę na całkowity powrót do zdrowia. Leczenie może być różne w zależności od schorzenia.

Często wystarczy leczenie nieoperacyjne. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki sterydowe. Sterydy dla psa na kręgosłup połączone z rehabilitacją, dają niesamowite efekty.

Niestety sam proces leczenia może być dość długi. Wszystko zależy od stopnia schorzenia. Natomiast w skrajnych przypadkach przeprowadza się leczenie operacyjne.

Encorton dla psa – jak go stosować?

Nowotwór to choroba, która dotyka nie tylko ludzi, ale również i psów. Przyczyną mogą być predyspozycje genetyczne, wynikające z dziedziczenia niekorzystnych mutacji genów, a także współistnienia innych chorób, wiek, niewłaściwe żywienie, a także stres.

Tam samo różne mogą być i objawy, które w głównej mierze zależą od stopnia zaawansowania nowotworu czy jego postaci. W przypadku choroby nowotworowej u psa najważniejsze jest podjęcie szybkiego leczenia.

Jeśli lekarz zdiagnozuje nowotwór, określa jego charakter, a następnie wprowadza odpowiedni schemat leczenia. Może zalecić m.in. leki sterydowe np. encorton dla psa z nowotworem.

Dawkowanie encortonu

Najważniejszą zasadą stosowani leków sterydowych jest osiągnięcie najmniejszej skutecznej dawki, czyli takiej, która pozwoli na poprawę stanu czworonoga. Sterydy u psa muszą być podawane z głową. Dzięki temu efekty będą satysfakcjonujące i stanowią zbawienny lek w wielu chorobach.

Jednym z najpopularniejszych leków sterydowych, stosowanych u zwierząt, jest encorton dla psa. Zawiera on substancję prednizon, pochodną kortyzolu, która wykazuje silne działanie przeciwalergiczne, przeciwreumatyczne, a także przeciwalergiczne. Zaleca się stosować encorton dla psa z nowotworem czy po reakcji alergicznej.

Nie ma narzuconej odgórnie najmniejszej dawki, która będzie najskuteczniejsza. U każdego czworonoga może być inna. Dlatego weterynarz dobiera dawkę oraz ustala okres leczenia indywidualnie dla każdego psa w zależności od schorzenia i nasilenia objawów.

Przeczytaj:  Kości dla psa - czy pies może jeść kości?

W przypadku leczenia długotrwałego, podczas którego uzyskano pożądane działanie, dawkę należy regularnie zmniejszać aż do uzyskania najmniejszej skutecznej dawki.

Ile kosztuje encorton?

Niektóre leki dla ludzi, mogą być również zalecone przez weterynarza dla czworonoga. Przykładem jest m.in. lek sterydowy encorton. Można go kupić na receptę w aptece. Cena jest bardzo różna i zależy od ilości dawki.

Zachowanie psa po sterydach

Sterydy to leki o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym, przeciwwstrząsowym i przeciwuczuleniowym. Popularny calcort dla psa, encorton dla psa czy inne leki sterydowe mogą  niestety powodować wiele skutków ubocznych.

Dlatego powinny być podawane tylko i wyłącznie po rzetelnym rozpoznaniu choroby, a nie w ciemno, co niestety się zdarza. Zachowanie psa po sterydach może być różne

Skutki uboczne stosowania sterydów dla psa

Sterydy takie jak calcort dla psa czy popularny encorton dla psa dają niesamowite efekty. Niestety, tak jak i inne leki sterydowe, mogą wywoływać skutymi uboczne, do których zalicza się:

  • wrzód żołądka,
  • cukrzyca,
  • zmiany skórne,
  • trudno gojące się rany,
  • częstomocz,
  • wzmożone pragnienie,
  • podniesienie ciśnienia krwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.