Strachliwy pies – jak pomóc mu zwalczyć lęk? 8 skutecznych rad

przestraszony pies w domu

Zdarza się, że pies boi się innych psów, ludzi, a także i różnych odgłosów np. odkurzacza. W efekcie kuli się i ucieka w ciche i spokojne miejsce. Skąd się biorą stany lękowe u psa? I jak nauczyć psa, żeby się nie bał?

Lękliwy pies – przyczyny strachu

Stany lękowe u psa i strach to naturalne zjawisko. Tak samo jak i ludzie, zwierzęta mają różne charaktery. Jedne s bardziej odważne i trudno je przestraszyć. Inne są bojaźliwe. Zdarza się nawet, że pies boi się wszystkiego, w tym swojego właściciela. Strach bierze się z charakteru pupila, traumatycznych przeżyć, a także ludzi. Jako opiekun masz bardzo duży wpływ na to zachowanie czworonoga. Stany lękowe u psa mogą się pojawić w sytuacji gdy:

  • Gdy szczenię zostało odebrane od matki przed ukończeniem 8 tygodnia życia. Tak szybka rozłąka negatywnie wpływa na rozwój emocjonalny.
  • Gdy zwierzę nie ma odpowiedniej socjalizacji. Bardzo często pies boi się innych psów. To wynik braku odpowiedniej socjalizacji. Wielu właścicieli czworonogów ogranicza kontakt psa z innymi, zwłaszcza na samym początku z obawy o zarażenie się różnymi chorobami. Ponadto, jeśli szczeniaka nie zapozna się z odpowiednio dużą ilością czynników zewnętrznych, w dorosłym życiu może przejawiać lęk przed nowym otoczeniem, ludźmi czy innymi zwierzętami
  • Traumatycznych przeżyć. Pupil mógł być wcześniej źle traktowany przez właścicieli. Strach bardzo często występuje u adoptowanych czworonogów. Lękliwy pies ze schroniska to dość częsty przypadek. Zwierzę trafia do takiego miejsca w wyniku interwencji, gdzie był źle traktowany. Ponadto, spędzanie tygodni, miesięcy i lat za kratkami może wywołać stany lękowe u psa. W takiej sytuacji pies boi się ludzi. Co więcej, na początku pies boi się właściciela. Musi minąć trochę czasu zanim zaufa nowemu opiekunowi.
  • odziedziczenia cechy po matce. Psy, tak jak i ludzie, dziedziczą geny po swoich przodkach. Może okazać się, że pies boi się wszystkiego z natury.
  • Może zdarzyć się, że zwierzę boi się dotyku, ponieważ w danym miejscu odczuwa ból i dyskomfort. W takiej sytuacji należy skontaktować się z weterynarzem.
Przeczytaj:  Chrapanie u psa - dlaczego pies chrapie?

Bojaźliwy pies – co robić?

Jak widzisz istnieje mnóstwo przyczyn, które sprawiają, że pies boi się wszystkiego, w tym ludzi, innych psów oraz różnych bodźców. Wystraszony pies wymaga od Ciebie dużo cierpliwości, miłości oraz dobroci. Niezwykle istotna jest także umiejętność opanowania własnych, negatywnych emocji. Podczas szkoleń nie możesz sobie pozwolić ani na złości, ani na irytację. Psy wyczuwają zdenerwowanie nawet wtedy, gdy próbujesz to zamaskować.

Jak nauczyć psa żeby się nie bał? Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że to żmudny proces, który wymaga od ciebie cierpliwości i systematyczności. Lękliwy pies może pozbyć się strachu w kilka dni, tygodni, a nawet i miesięcy. Stosuj się do kilku zasad:

1. Wzmacniaj pożądane zachowania za pomocą nagród

Jeżeli pies boi się ludzi, a przejdzie obok innego człowieka bez szczekania i skulenia, podaruj mu ulubiony smakołyk. W ten sposób pupil zrozumie, że nie ma czego się obawiać i dobrze postąpił. Będzie chciał się ponownie tak zachować, aby dostać smakołyk.

2. Nie pozwól na nachalne zachowanie ludzi w stosunku do psa

Staraj się unikać sytuacji, w których ludzie bez twojego pozwolenia głaszczą pupila. Niespodziewany kontakt może dać odwrotny skutek do zamierzonego i wzmocnić w nim strach, a nawet wywołać agresję w obawie o niebezpieczeństwo. Coraz więcej osób zawiązuje swoim czworonogom ółtą wstązkę na obroży czy smyczy. To symbol międzynarodowej kampanii „Yellow Dog Project”. Za pomocą żółtej wstążki lub chusty komunikujesz, że pies nie jest gotowy na kontakt i potrzebuje przestrzeni.

3. Nagrywaj dźwięki wywołujące lęk

Jeśli pies się boi różnych dźwięków, możesz wykorzystać technikę, która polega na nagrywaniu dźwięków, wywołujących lęk u czworonoga. Następnie puszczaj mu go w codziennych sytuacjach np. podczas zabawy czy treningu. Pamiętaj, że odgłosy te mają być ciche, aby psa nie wystraszyć.

Wraz z upływem czasu powoli możesz podgłośnić dźwięk. Odtwarzając dźwięki podczas zabawy i innych przyjemnych sytuacjach, zwierzę w końcu przestanie kojarzyć je jako niebezpieczeństwo czy zagrożenie. Przyzwyczai się do nich i je zaakceptuje.

4. Psi masaż

Bojaźliwy pies żyje w stresie, który trzeba wyeliminować, ponieważ niesie za sobą poważne konsekwencje m.in. obniżenie odporności, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, wypadanie sierści. Staraj się odstresować swojego pupila np. za pomocą masażu relaksacyjnego. Dotyk ma zbawienny wpływ na poczucie lęku. Taki sposób warto stosować zwłaszcza wtedy, gdy pies boi się wszystkiego.

Przeczytaj:  Jak działa obroża na pchły i kleszcze dla psa?

5. Zapewnij psu bezpieczne miejsce

Nie zmuszaj psa, aby przebywał w sytuacji, która wywołuje w nim lęk. Nie tylko sprawi, że pupil będzie się bał, ale zepsujesz relację między Wami. Jako opiekun stanowisz jego oazę spokoju i bezpieczeństwa.

6. Nigdy nie karaj psa za strach

Nie karć psa za reakcje, które świadczą o lęku. Jeśli pies boi się ludzi i ucieka przed nimi lub szczeka bojaźliwie, nie dawaj mu za to kary, nie unoś głosu. Karcenie doprowadzi do nasilenia strachu i negatywnych emocji. Wzmocnisz tylko lęk. Jeśli przyjdzie ktoś do Ciebie np. znajomy, a zwierzę się boi to weź psa na ręce, powoli przybliż się drugiej osoby i pokaż, że jest ona godna zaufania. Takim zachowaniem zyskasz o wiele więcej.

7. Kategorycznie nie strasz swojego psa

Nie doprowadzaj do sytuacji, w której pies się boi. Jeśli doprowadzisz do sytuacji, wywołującej strach u pupila, pogłębisz niechciane zachowanie. W ten sposób również dasz psu do zrozumienia, że nie jesteś dla niego oparciem.

8. Bądź wsparciem dla swojego pupila

Pokaż psu, że ma w Tobie wsparcie. Pupil pokona lęk, jeśli będzie wiedział, że go wspierasz. Jeśli boi się np. odkurzacza, pokaż mu przedmiot, gdy nie jest włączony. Daj mu się z nim obyć, będąc cały czas obok.

Co zrobić kiedy pies boi się innych psów?

Strach przed innymi psami wynika głównie z braku odpowiedniej socjalizacji. Wielu właścicieli odseparowuje pupili w wyniku kwarantanny poszczepiennej. Trwa ona dokładnie w tym czasie, gdy szczenię powinno zapoznawać się z innymi psami. Opiekunowie ją często sami przedłużają. Nie ma sensu. Pies powinien mieć kontakt z innymi psami. Oczywiście należy zachować szczególne środki ostrożności, podchodzić do innego czworonoga, mocno trzymając psa na smyczy.

Gdyby któryś z pupili źle zareagował, to wtedy masz również Ty szansę na reakcję i odciągnięcie psa. Inną przyczyną mogą być traumatyczne przeżycia np. pogryzienie przez innego psa. W efekcie pupil przestaje ufa przedstawicielom swojego gatunku i boi się ich. Warto przełamać ten lęk.

Przeczytaj:  Karma bezzbożowa dla psa. O co tyle zamieszania?

Dobrze, jeśli ktoś z twoich bliskich znajomych lub rodziny ma psa, otwartego na kontakt z innymi. Wtedy możesz zaaranżować spotkanie. Pamiętaj jednak, aby nie udowadniać nic na siłę! Pupil sam musi wyzbyć się strachu i zaufać innemu zwierzęciu. Twoim zadaniem jest bycie obok i wspieranie go w takich chwilach.

Pies boi się ludzi – co zrobić w tej sytuacji?

Wiele psów boi się ludzi. Zazwyczaj wiąże się to ze złym traktowaniem przez poprzednich właścicieli. Niestety często się zdarza, że nieodpowiedzialni opiekunowie znęcają się nad zwierzętami, wyrządzają im krzywdę. Działa to bardzo negatywnie na psychikę psa. Zwierzę może mieć problem z zaufanie. Bardzo często pies boi się właściciela i minie kilka dni, a nawet tygodni zanim całkowicie się do niego przekona.  W takiej sytuacji musisz uzbroić się w cierpliwość i dać mu czas. Dodatkowo, aby wyzbyć się strachu, stosuj zasady:

1. Zasada asertywności

Jeśli pies boi się obcych ludzi wprowadź zasadę asertywności. Polega ona na odmawianiu obcym ludziom podchodzenia do psa i głaskania go.

2. Zasada bezpiecznego mijania

Bojaźliwy pies powinien uczyć się zaufania do ludzi poprzez zasadę bezpiecznego mijania. Polega ona na zachowaniu bezpiecznej odległości między psem, a przechodnimi. Jeśli idziesz z psem chodnikiem, a z naprzeciwka zbliżają się ludzie, odejdź na bok np. na ścieżkę. Dzięki temu zwierzę ma więcej przestrzeni i nie odczuwa strachu.

3. Zasada pozytywnego skojarzenia

Zasada ta wymaga obecności trzeciej osoby, najlepiej takiej, której pies nie znał. W ręku powinna mieć ulubiony smakołyk twojego pupila. Następnie niech kucnie. Ty, trzymając psa na smyczy, pozwól mu powoli zbliżyć się do nieznajomego. Jeśli pies podejdzie, nawet gdyby zajęło mi to trochę czasu, pogłaszcz go i pochwal za podjęcie próby. Taki trening warto wykonywać kilka razy, aż pies przełamie lęk i nie będzie wykazywał strachu przed podejściem do obcej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.