Strupki i rany na uszach psa – jak je leczyć?

uszy psa

Choroby skóry u psów mają wiele przyczyn. Pojawiają się w wyniku alergii, zakażeń bakteryjnych oraz grzybicznych, inwazji pasożytów, zmian nowotworowych, ale także schorzeń, które uwarunkowane są genetycznie. Niezależnie od przyczyny schorzenia skórne objawiają się głównie świądem, który powoduje strupki i rany na uszach u psa. Jak je leczyć?

Strupki na uszach psa – najczęstsze przyczyny

Strupki na uszach psa to dość powszechne zjawisko. Mimo to nie wolno tego bagatelizować, ponieważ wskazują również na poważniejsze problemy zdrowotne. Zwłaszcza u czworonogów o długich i miękkich uszach, które są bardziej podatne nie tylko na infekcje, ale i urazy. Rany na uszach u psa mogą pojawić się w wyniku:

Alergia u psów

Alergia to problem, z którym co roku boryka się coraz więcej ludzi i psów. Czworonogi mogą być uczulone na pyłki, kurz, a także produkty żywnościowe, jak i niektóre pasożyty. Najczęściej alergia objawia się świądem, zaczerwienieniem oraz strupami, które powstają w wyniku nadmiernego drapania się.

Alergia to problem, z którym co roku boryka się coraz więcej ludzi i psów. Czworonogi mogą być uczulone na pyłki, kurz, a także produkty żywnościowe, jak i niektóre pasożyty. Najczęściej alergia objawia się świądem, zaczerwienieniem oraz strupami, które powstają w wyniku nadmiernego drapania się.

U zwierząt diagnozuje się również atopowe zapalenie skóry, zwane potocznie atopią. Powoduje ogromny dyskomfort u pupila. Ten drapie się, a w efekcie pojawiają się strupy na uszach psa i w innych, wrażliwych miejscach. jeżeli zauważysz symptomy, które mogą wskazywać na atopię, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.

Weterynarz zbada czworonoga i postawi diagnozę. W przypadku potwierdzenia obaw wdroży odpowiednie leczenie. Nie próbuj leczyć pupila samodzielnie, ponieważ możesz mu bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Przeczytaj:  Modzele u psa - czym właściwie są i jak je leczyć?

Świerzb uszny

Świerzb uszny u psa to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości chorób skóry. Powoduje go świerzbowiec, który atakuje ucho zewnętrzne czworonoga. Do charakterystycznych objawów zalicza się pojawienie się ciemnej wydzieliny wewnątrz małżowiny, a także świąd.

Pies zaczyna się mocno drapać, potrząsać uszami oraz ocierać nimi o różne przedmioty, aby poczuć ulgę. Aby weterynarz potwierdził obecność pasożytów, pobiera tzw. zeskrobinę, a następnie ocenia ją pod mikroskopem.

Samo leczenie nie jest trudne, ponieważ polega na usunięciu zalegającej wydzieliny, eliminację pasożytów oraz leczeniem ewentualnych powikłań. Na rynku dostępne są preparaty, które stosuje się miejscowo w zewnętrznym kanale słuchowym, a także preparaty typu spot on.

Pamiętaj, że świerzb uszny wymaga natychmiastowej reakcji, ponieważ nieleczony świerzb uszny może doprowadzić nawet do utraty słuchu.

Rany na uszach u psa – jak je leczyć?

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek strupy i rany na uszach u psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Tym bardziej, gdy towarzyszą inne, niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na choroby.

Nie podejmuj leczenia samodzielnie, ponieważ zamiast pomóc pupilowi, możesz mu wyrządzić jeszcze większą krzywdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.