Mogłoby się wydawać, że odróżnienie psa od suczki to proste zadanie. W przypadku dorosłych zwierząt różnice są widoczne gołym okiem. Natomiast u szczeniaków, zwłaszcza tych kilkutygodniowych, rozpoznanie płci bywa bardzo problematyczne. Zatem jak rozpoznać płeć psa szczeniaka ze 100% skutecznością?
Suczka czy pies jak rozpoznać?
Podstawą rozróżnienia płci szczeniaków są narządy płciowe psa. Wynika to z faktu, że początkowo nie da się odróżnić psa od suczki wyłącznie na podstawie ich zachowania czy ogólnego wyglądu.
Niezbędne staje się zatem bliższe przyjrzenie się narządom płciowym zwierzęcia, co w pierwszych tygodniach szczenięcego życia również nie należy do najprostszych zadań, ponieważ dojrzewanie płciowe dopiero się rozpoczyna. Jak rozpoznać psa od suki na podstawie narządów płciowych?
Podstawowa różnica to obecność penisa u psów i jego brak u suk. Pies, podobnie jak człowiek, posiada prącie i jądra, jednak u szczeniaków jądra są początkowo schowane, dlatego jedynym widocznym „elementem” narządów płciowych pozostaje niewielkie prącie zlokalizowane na środku brzucha.
Problem polega na tym, że u młodych suczek na brzuchu występuje podobny narząd płciowy, mylony z prąciem. Ten zlokalizowany jest jednak niżej, bliżej odbytu, dlatego to właśnie lokalizacja narządów płciowych u szczeniaka stanowi podstawę rozpoznania, czy mamy do czynienia z psem, czy z suczką.
Najłatwiej jest odróżnić od siebie obie płcie, jeśli mamy możliwość porównania wyglądu piesków różnej płci w jednym miocie, nie oznacza to jednak, że określenie płci jest niemożliwe u „jedynaka”.
Rozpoznawanie płci psa po ilości sutków
Niektórzy uznają, że obecność sutków na brzuchu szczeniaka jest równoznaczna z płcią żeńską. Tymczasem sutki pojawiają się zarówno u dorosłych psów, jak i u suczek.
Różnica polega na tym, że u piesków nigdy nie są one aktywne, natomiast u suk służą do karmienia potomstwa.
Istnieją nawet przesądy, według których da się określić płeć szczeniąt na podstawie liczby jego sutków. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą, ponieważ ich ilość jest uzależniona od rasy i wielkości psa, a nie od jego płci.
Jak wygląda pies a jak suczka?
Jak rozpoznać płeć szczeniaka po wyglądzie? chociaż nie jest to pewna metoda, można poniekąd zasugerować się nią, jeśli mamy wątpliwości co do swojej oceny narządów płciowych czworonoga. Zwykle suczka i pies różnią się wyglądem i jest to widoczne gołym okiem.
Psy są z reguły większe i silniejsze niż suczki, choć wcale nie musi to być regułą. W przypadku dorosłych już zwierząt różnica pomiędzy jedną a drugą płcią może wynosić nawet do 10 kg masy ciała, ale podobnie jak w świecie ludzi, również wśród zwierząt zdarzają się drobniejsze psy i masywniejsze suczki.
W przypadku szczeniąt o takie rozróżnienie można pokusić się tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z większą liczbą piesków i możemy je porównać.
Jak odróżnić sukę od psa na podstawie zachowania?
Niektóre osoby zastanawiają się, jak odróżnić psa od suczki na podstawie samego zachowania zwierząt. Jest to bardzo subiektywna metoda, zakorzeniona przede wszystkim w przesądach na temat obu płci.
Mówi się, że natura samca jest dość charakterystyczna, że psy są bardziej agresywne niż suczki, jednak w rzeczywistości agresywne zachowanie u psa to głównie kwestia samej rasy oraz indywidualnego wychowania psa, nie zaś samej płci.
Poza tym uznaje się także, że suczkom można przypisywać charakterystyczne damskie cechy, jak subtelność czy łagodne zachowanie. Suki lubią spędzać czas w otoczeniu bliskich osób. Są domatorkami.
Z kolei psy uznaje się za bardziej ciekawskie i towarzyskie. Już w wieku szczenięcym wcielają się w rolę stróża i obrońcy. Cechy te, jak zostało wspomniane, są jedynie umownie przypisane do danej płci, nie stanowią więc żadnego pewnego wyznacznika, aby określić płeć szczeniaka.
Jak sika pies, a jak suczka?
Opiekun nie musi wiedzieć, jak wygląda pies szczeniak, a jak suczka – może rozróżnić ich płeć również po zachowaniu zwierzęcia w konkretnej sytuacji – mianowicie: w trakcie sikania.
Dorosłe psy różnią się w tym przypadku znacząco: pies sika na stojąco, podnosząc jedną nogę, natomiast suczki kucają i sikają na siedząco.
Szczeniaki, choć sikają podobnie, to jednak z drobnymi różnicami, które wprawny obserwator szybko zauważy. Zarówno małe pieski, jak i małe suczki sikają na siedząco, ponieważ psy nie mają jeszcze na tyle silnych mięśni, aby sikać na stojąco z uniesioną nogą.
Piesek sika zatem na wpół siedząco, podobnie jak suczka, ale z nieco wyżej uniesioną pupą (u suczek praktycznie styka się ona z podłożem). Różnicą jest zatem sposób ułożenia ciała podczas siusiania, a także częstsze oddawanie moczu.
Jakie znaczenie ma rozróżnienie psa od suczki?
Decydując się na adopcję lub zakup psa, przyszły opiekun dużą wagę przykłada do płci zwierzęcia. Sprowadza się to głównie do kwestii związanych z charakterem i zachowaniem zwierzęcia.
Mówi się, że suczki są spokojniejsze, a psy lepiej pełnią rolę obronną. Warto pamiętać jednak, że to stereotypy, które wcale nie muszą się sprawdzić. Równie często możemy natrafić na bardzo łagodnego psa i łobuzerską, energetyczną suczkę.
Tak naprawdę płeć nie ma tu większego znaczenia. Oczywiście, poza zachowaniem kwestia wyboru pomiędzy suczką i pieskiem sprowadza się również do uciążliwości związanych z cyklem u suczki i popędem płciowym u psa.
Oba problemy można jednak rozwiązać za pomocą zalecanej kastracji czy sterylizacji.
Na osobowość czworonogów wpływają w głównej mierze:
- rasa,
- geny,
- indywidualne wychowanie przez opiekuna.
Wiele zależy zatem od samego właściciela pupila. Nie można mieć 100% pewności, że wybór suczki lub psa zagwarantuje konkretne zachowanie zwierzęcia, gdyż psi świat jest w tym przypadku podobny do świata ludzi.
Pies czy suka na pierwszego psa?
Jaką płeć wybrać w przypadku pierwszego pupila: psa czy suczkę? Wybór jest oczywisty, jeśli nie planujemy zwierzęcia wykastrować. Wtedy zdecydowanie znacznie łatwiejsze będzie zajmowanie się psem.
Oczywiście nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które chcą prowadzić hodowlę – w tym przypadku suczka będzie niezbędna.
W pozostałych przypadkach należy mieć na uwadze, że sterylizacja czy kastracja są polecane zarówno u suczek, jak i u samców, a jeśli zabieg tego typu zostanie wykonany, jego płeć nie będzie miała większego znaczenia.
Kilka ciekawostek odnośnie różnic między suką a psem
- Oprócz oczywistych różnic biologicznych, samce i samice psów mogą czasami lepiej a czasami gorzej radzić sobie z różnymi problemami zdrowotnymi i zachowaniami.
- Niewykastrowane samce częściej niż suki próbują uciec z domu, aby znaleźć partnerkę.
- Zazwyczaj niesterylizowane suczki „dostają ruję” dwa razy w roku, co powoduje upławy. Samce natomiast nie mają rui, ale jeśli nie zostaną wykastrowane, mogą być bardziej podatne na chęć zapładniania innych suk przez cały rok.
- Ogólnie rzecz biorąc, nie ma wielu różnic między psami płci męskiej i żeńskiej. Każdy pies jest wyjątkowy na swój sposób, a na ich osobowość i zachowanie najprawdopodobniej wpływa otoczenie i sposób, w jaki wychowujesz i trenujesz zwierze, a nie płeć biologiczna.