Szczekanie szczeniaka – jak z tym walczyć?

szczeniak szczeka

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że szczekanie szczeniaka doprowadza do szału nie tylko właściciela czworonoga, ale również sąsiadów. Niestety nie ma skutecznej recepty na całkowite wyeliminowanie. Można jednak nauczyć pupila, aby nie szczekał bez powodu. Jak to zrobić?

Dlaczego szczeniak szczeka?

Szczekanie szczeniaka to normalne zachowanie. Psy nie potrafią mówić. Komunikują się z ludźmi oraz innymi zwierzętami za pomocą szczekania. Pies szczeka, ponieważ:

  • sygnalizuje stany oraz wyraża emocje – szczekając, pies wyraża swoje emocje np. radość, strach, a także sygnalizuje  różne stany np. odczuwanie bólu,
  • nie ma zapewnionej realizacji instynktów zwierzęcych – szczekanie szczeniaka może być skutkiem braku możliwości realizowania naturalnych instynktów zwierzęcia.
  • nie ma odpowiedniej relacji z opiekunem – zdarza się, że przyczyną ujadania jest niewłaściwa relacja z opiekunem, brak więzi,
  • ma nadmiar energii – psy potrzebują ruchu. Jeżeli im tego nie zapewnisz, nie będą miały jak rozładować swojej energii. Skutkiem jest szczekanie,
  • nie potrafi kontrolować swoich emocji – niektóre psy wykazują brak umiejętności kontrolowania swoich emocji. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc behawiorystę.

Jeżeli Twój pupil zbyt dużo szczeka, należy znaleźć przyczynę niepożądanego zachowania psa. To jedyny skuteczny sposób na poradzenie sobie z nadmiernie szczekającym pupilem. Bardzo pomocne jest szkolenie pod okiem behawiorysty oraz doświadczonego trenera psów.

Szczekanie szczeniaka – możliwe powody

Szczekanie szczeniaka nie bierze się znikąd. W pierwszej kolejności musimy ustalić, co jest przyczyną ujadania. Tylko i wyłącznie wtedy będziesz w stanie cokolwiek zdziałać oraz oduczyć pupila ujadania.

Przeczytaj:  Jak prać legowisko dla psa?

Może okazać się, że szczekanie to wynik niezaspokojenia naturalnych potrzeb. Zwierzę w ten sposób chce pokazać swoją frustrację. Zastanów się, czy pupil ma odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu, karmę, czy czuje się bezpiecznie.

Co z towarzystwem? Spędza czas z Tobą czy samemu? Niektóre psy ujadają, ponieważ tęsknią za swoim opiekunem, gdy ten wychodzi do pracy. Pies to ogromna odpowiedzialność oraz obowiązek.

Postaraj się zorganizować życie swoje oraz czworonoga, aby zagwarantować mu aktywność fizyczną dostosowaną do jego potrzeb, odpowiednio zbilansowaną dietę, a także czas na zabawę z Tobą.

Pamiętaj również o tym, że zwierzę musi się wybiegać. Zbyt mała dawka ruchu źle na niego wpływa, ponieważ nie ma gdzie wyładować swojego nadmiaru energii oraz emocji. Zadbaj oto, aby jeden spacer trwał co najmniej 30 minut. Jeśli masz taką możliwość, spuść pupila ze smyczy. Niech się wybiega!

Na spacer z psem weź jego ulubioną zabawkę i rzucaj mu. Gdy Ci ją przyniesie, koniecznie daj mu nagrodę w postaci pochwały oraz ulubionej przekąski. W taki sposób nie tylko pozwolisz psu się wyszaleć, ale przede wszystkim zbudujesz pozytywną relację oraz więź. A czworonogi tego potrzebują.

Co zrobić kiedy szczeniak zaczyna szczekać?

Istnieje kilka sposobów na szczekanie szczeniaka. Najskuteczniejszy z nich to odpowiednie wychowanie pupila, które dodatkowo wzmocni relacje między Tobą a psem. Szkolenie możesz przeprowadzić samodzielnie:

Zacznij naukę od pierwszych dni

Szczekanie szczeniaka to naturalne zjawisko. Należy jednak uczyć młodego psa, aby nie szczekał na wszystko. Szkolenie rozpocznij już od pierwszych dni. Im szybciej, tym lepiej. Musisz pokazać pupilowi, co jest dobre, co złe. Kiedy dobrze się zachowuje, kiedy źle. On przecież tego nie wie. Potrzeba do tego systematyczności i cierpliwości. Psy to mądre istoty i bardzo szybko uczą się pożądanych zachowań. Wystarczy tylko im pokazać

Przeczytaj:  Czym NIE karmić psa? Lista produktów szkodliwych dla psa

Oswój z różnymi sytuacjami

Szczekanie szczeniaka może być spowodowane strachem. Wielu właścicieli trzyma swoje zwierzaki z dala on różnych bodźców. Gdy zwierzę się z nimi styka, boi się, co wyraża szczekaniem. Pozwól mu poznać nietypowe sytuacje.

Pozwól wyszaleć się pupilowi

Młode psy potrzebują wyładować energię. Jeśli nie zapewnisz pupilowi odpowiedniej dawki ruchu, będzie sfrustrowany. Sygnalizuje to szczekając. Kiedy szczeniak zaczyna szczekać, a dodatkowo patrzy na drzwi lub chwyta smycz, wyjdź z nim, daj mu się wybiegać.

Zapewnij mu rozrywkę podczas Twojej nieobecności

Wychodzisz z domu, a Twój pupil zaczyna szczekać? W ten sposób wyraża emocje i tęsknotę za Tobą. Na całe szczęście możesz go nauczyć nie hałasować. Zacznij od pozostawiania go na chwilę. Zostaw mu zabawkę, aby miał zajęcie podczas Twojej nieobecności

Naucz milczeć na komendę

Szczekanie możesz zminimalizować, ucząc pupila reagowania na komendę. Musisz go nauczyć komendy „daj głos” oraz cicho. Tą drugą wydajesz wtedy, kiedy pies zaczyna szczekać.

Nie krzycz na niego, a mów delikatnie, stanowczym tonem. Za każdym razem, gdy wykona komendę, nagrodź go ulubionym smakołykiem. W ten sposób utrwalisz w nim pożądane zachowania. W efekcie chętniej je powtórzy.

Jeżeli samodzielna nauka, nie daje efektów, pojawiają się kłopoty, możesz skonsultować się ze specjalistą. Szkolenie z doświadczonym trenerem psów sprawdzi się nawet w przypadku trudnych osobników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.