Szczeniak w domu – wszystko co musi wiedzieć właściciel nowego domownika

szczeniak w koszyku

Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka. Jego obecność w domu daje ogromną radość. Jednak posiadanie czworonoga to również szereg wyrzeczeń, poświęceń i obowiązków. Pierwsze dni szczeniaka w domu nie należą do najłatwiejszych i wymagają dużo cierpliwości. Jak je przetrwać?

Szczeniak w domu – ze schroniska czy z hodowli?

Decyzja o zakupie lub adopcji psa, musi być dokładnie przemyślana. Pies to zwierzę, a nie zabawka. Wymaga opieki, odpowiedniej pielęgnacji, a także nauki tego, co wolno, a czego nie. To długi i żmudny proces, który będzie wymagał od Ciebie sporo cierpliwości i czasu. Zacznij od stworzenia listy ze wszystkimi „za” i „przeciw”.

Zrób to z pozostałymi domownikami. Decyzja musi być wspólna, nigdy tylko i wyłącznie Twoja. Ustalcie między sobą obowiązki względem pupila, a także kto, za co ma odpowiadać. Zastanówcie się również, co zrobicie ze zwierzakiem, gdy wyjedziecie np. na wakacje.

Czy jest możliwość, aby pojechał z Wami? A może macie kogoś bliskiego, kto Wam przypilnuje? To bardzo ważne! Wiele psów jest porzucanych lub oddawanych z tak błahych powodów. Następnie zadecydujcie, czy ma to być pies ze schroniska, czy z hodowli. To jedna z trudniejszych decyzji.

W schroniskach zazwyczaj są starsze psy, choć jest możliwość zaadoptowania szczeniaczka. Jeśli nie zależy Wam na konkretnej rasie, będzie to doskonały pomysł. Pamiętaj jednak, że historia czworonogów ze schroniska jest często nieznana.

Psy są po przejściach i potrzebują czasu, aby zaufać nowym właścicielom. Wiele z nich miało traumatyczne przeżycia. Porozmawiaj z właścicielem, powiedz mu, jakie masz oczekiwania, czy w domu są dzieci. Pomoże Ci wybrać odpowiedniego pupila. Natomiast chcąc psa z hodowli, pamiętaj, aby to była hodowla FCI Związku Kynologicznego w Polsce.

Niestety nadal istnieje wiele pseudohodowli. Zastanów się również nad rasą psa. Poczytaj o nich, aby wytypować tą, która Ci najbardziej odpowiada. Następnie wybierz zaufaną hodowlę. Pupila możesz odebrać dopiero po upływie 6-8 tygodni od urodzenia.

Przeczytaj:  5 pomysłów na kreatywne zabawy z psem

Szczeniak w nowym domu – jak się przygotować?

Niezależnie, czy pupil będzie ze schroniska, czy z hodowli, musisz się odpowiednio przygotować. Konieczna będzie wyprawka. Szczeniak w nowym domu powinien mieć zapewnioną:

  • smycz oraz obrożę – te gadżety będą niezbędne podczas wychodzenia na spacer,
  • miskę do wody oraz jedzenia – kup dwie miski. Jednak będzie przeznaczona na wodę, druga na posiłki. Pamiętaj również o tym, aby pies miał cały czas dostęp do świeżej wody. Karmę kup taką, jaką dostałam w schronisku lub hodowli, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych,
  • legowisko – legowisko powinno być już w pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu. Wybierz takie, które będzie dostosowane do wymiarów czworonoga. Ustaw je w miejscu, w którym zwierzę będzie czuło się bezpiecznie. W legowisku połóż my zabawkę albo kocyk. Najlepiej ustawić je w stałym miejscu,
  • produkty pielęgnacyjne – niezbędny okaże się również szampon. Pamiętaj, że pierwsze dni szczeniaka w domu są dość trudne, więc lepiej unikać kąpieli. Niech najpierw pies się do Ciebie przyzwyczai.
  • zabawki – kup również zabawki. Na samym początku 1-2 wystarczą.

Pamiętaj, że pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu będzie dla niego ogromnym wyzwaniem. Na samym początku może nie wykazywać zainteresowania miską, zabawkami czy posłaniem. Może zdarzyć się, że nawet nie będzie chciał podejść do Ciebie. Nie przejmuj się.

To naturalne zjawisko i wraz z upływem czasu minie. Pozwól pupilowi zaakceptować nowy dom we własnym tempie i nie zmuszaj go do niczego ani nie przyśpieszaj etapu poznawania otoczenia. Zobaczysz, że zwierzę samo pójdzie na legowisko, napije się  z przygotowanej miski czy weźmie zabawkę i Ci ją przyniesie.

Pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu – jak wygląda?

Pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu to dzieł pełny emocji. I to  nie tylko twoich, ale również pupila. Czworonóg opuszcza swoją bezpieczną przystań. Znajduje się w nowym pomieszczeniu wśród obcych mu osób. Nic dziwnego, że szczeniak w nowym domu odczuwa strach i lęk.

Od razu po wejściu z pupilem do domu, daj mu czas na to, aby poznał otoczenie. Pozwól mu wąchać wszystkie kąty. Jeśli nie będzie zainteresowany legowiskiem czy miskami, nie martw się. To naturalne.

Przeczytaj:  Jak często karmić szczeniaka? Czym i ile razy dziennie?

Pierwsze dni szczeniaka w domu polegają na zaznajomieniu się z nowymi bodźcami, otoczeniem i opiekunami. Nic na siłę. Prędzej czy później zwierzę samo w końcu wykaże zainteresowanie. Za każdym razem, gdy pupil chętnie sięgnie do miski, ułoży się na posłaniu czy podejdzie do Ciebie, chwal go.

Socjalizacja szczeniaka przez pierwsze dni w domu

Pierwsze dni szczeniaka w domu są kluczowe pod względem socjalizacji, nauki czystości oraz przyswojenia zasad. W związku z tym szkolenie należy rozpocząć jak najszybciej. Socjalizacja jest niezwykle istotna, ponieważ im szybciej pozna różne bodźcem, tym bardziej będzie pewny siebie oraz zrównoważony. W związku z tym zapewnij mu:

  • kontakt z różnymi dźwiękami – szczeniak w nowym domu powinien zaznajomić się z nowymi dźwiękami takimi jak dzwonek do drzwi, pralka czy odkurzacz,
  • kontakt z różnymi ludźmi – niech szczeniak od samego początku uczy się kontaktu z dziećmi czy starszymi osobami,
  • różne formy kontaktu z ludźmi – już w pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu przyzwyczaj go do zaglądania w uszy, sprawdzania sierści,
  • zabawę z innymi psami – wielu właścicieli czworonogów odizolowuje swoje psy od innych. Zwłaszcza w okresie tzw. kwarantanny podczas szczepień. Nie rób tego. Pupil powinien nawiązywać kontakt z innymi osobnikami swojego gatunku,
  • wizyty w różnych miejscach – zabieraj szczeniaka do różnych miejsc, w których często przebywasz np. do znajomych, rodziców, do gabinetu weterynaryjnego, samochodu itd. Niech przyzwyczaja się do tych miejsc od samego początku.

Ponadto ucz psa zostawiania samego w domu. Zacznij od 5 minut i stopniowo wydłuż czas. Najpierw zostaw go w innym pomieszczeniu, a potem wyjdź z domu. Pamiętaj również o tym, aby wszystkie nowe doświadczenia były proponowane pupilowi stopniowo, a do tego w małych dawkach.

Szczeniak w nowym domu czuje na początku lęk. Nie zwiększaj go. Bardzo istotna jest dokładna obserwacja przez pierwsze dni szczeniaka w domu.

Zobacz czy nie okazuje objawów stres, takich jak podkulony ogon, wycofywanie się. Jeśli zauważysz, któryś z tych symptomów, oznacza to, że pupil odczuwa zbyt duży strach i lęk. Wtedy należy zwolnić tempo szkolenia.

Przeczytaj:  Chrapanie u psa - dlaczego pies chrapie?

Szczeniak w domu – wspólna nauka

Pierwsze dni szczeniaka w domu polegają na wzajemnym poznawaniu się. Pupil musi się zapoznać z nowymi bodźcami i przyzwyczaić do otoczenia. Minie trochę czasu, zanim Ci zaufa i poczuje się jak w domu.

Mimo to pamiętaj, że szkolenie pupila trzeba rozpocząć jak najszybciej. Nie koniecznie w pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu, ale w kolejne. Im szybciej zaczniecie treningi, tym szybciej zobaczysz postępy. Zacznij od rytuałów, takich jak:

  • czas na zabawę – ustal czas, który poświęcisz zwierzakowi. Pamiętaj, że szczeniak w domu to małe dziecko, które potrzebuje uwagi i zabawy, o
  • pielęgnacja – należy do niej czyszczenie zębów, oglądanie łapek oraz sprawdzanie sierści pod kątem zewnętrznych pasożytów, oraz czyszczenie zębów. Nie zapomnij o kąpieli. Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu będą dla niego ciężkie, a kąpiel może wywołać u niego dodatkowy Lęk. W związku z tym wykąp go dopiero po kilku dniach, aby nie powodować dodatkowego stresu,
  • czas na jedzenie – wyznacz psu godziny, w których będzie jadł i trzymaj się ich
  • spacery – przez pierwsze dni szczeniaka w domu powinieneś z nim wychodzić dość często. Najlepiej po każdej pobudce, posiłku oraz zabawie, aby pupil załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne na dworze,
  • trening – szkole należy zacząć najlepiej już w pierwszy dzień szczeniaka w nowym domu. Oczywiście rób to stopniowo. Pod żadnym pozorem nie stosuj żadnych kar, nie krzycz na psa, a tym bardziej go nie bij! W ten sposób nie zbudujesz z nim żadnej więzi, a pies będzie jeszcze bardziej wystraszony. Powoli dawaj mu do zrozumienia, co może, a czego nie. Jeśli nie chcesz, aby wchodził na łóżko, daj mu taki sygnał. Szczeniak w domu może załatwiać się na samym początku byle gdzie. Dlatego naukę czystości zaleca się rozpocząć jak najszybciej.

    Za każdym razem, gdy zwierzę załatwi się na dworze, daj mu nagrodę w postaci pochwały, głaskania, a także ulubionego smakołyka. W ten sposób utrwalisz w nim pożądane zachowanie. Pupil zobaczy, że za dobre zachowanie otrzymuje niespodziankę i będzie chciał powtórzyć czynność, by znowu dostać od opiekuna przekąskę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.