Szczepienie psa – kiedy i jakie wykonać? Sprawdź kalendarz szczepień psa!

szczepienie psa

Szczepienia psa zapobiegają chorobom zakaźnym, które są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa. Podobnie jak u ludzi, wyróżnia się obowiązkowe szczepienia psa oraz zalecane przez lekarzy weterynarii. Jak wygląda kalendarz szczepień psa?

Pierwsze szczepienie psa – dlaczego trzeba je zrobić?

Tuż po narodzeniu szczenięta otrzymują przeciwciała wraz z mlekiem matki. Chronią je przed szkodliwymi drobnoustrojami. Niestety ochrona ta jest tymczasowa i wraz z upływem czasu wygasa. Tym samym zwiększa się ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi, które niosą za sobą wiele przykrych konsekwencji.

Aby je zminimalizować, należy zaszczepić pupila. Szczepienia szczeniaka ochronią je przed chorobami oraz zakażeniami. Mechanizm działa podobnie, jak u człowieka. Po otrzymaniu szczepionki do organizmu psa wnika niewielka ilość patogenu, czyli wirusa lub bakterii.

Organizm psa sobie z nim świetnie radzi, ponieważ są to niewielkie ilości. Jednocześnie szczepionka pobudza  układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał przeciwko określonym patogenom. W efekcie, gdy dojdzie do rozwoju infekcji, przeciwciała ją zablokują lub sprawią, że choroba będzie przebiegała łagodniej.

Kiedy szczepić szczeniaka?

Zastanawiasz się, kiedy zaszczepić szczeniaka? Jak tylko u Ciebie zamieszka, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który ustali terminy. Oszacuje go, biorąc pod uwagę kalendarz szczepień psa. Zaleca się, że pierwsze szczepienie szczeniaka powinno odbyć się w okolicy 8 tygodnia życia.

Warto jednak pamiętać, że szczepienia dla szczeniaka ustalane są indywidualnie i zależą m.in. od stanu zdrowia psa. Jednocześnie nie powinno się odwlekać  szczepienia szczeniaka.

Przeczytaj:  Warczenie psa - jak reagować gdy pies warczy?

Dla młodych psów wiele chorób zakaźnych jest o wiele bardziej niebezpiecznych niż dla dorosłych psów. Istotną kwestią jest również zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy szczepieniami. Przede wszystkim ze względu na to, że zaraz po szczepieniu organizm czworonoga jest osłabiony. Kolejna szczepionka mogłaby przyczynić się do infekcji.  W związku z tym szczepienia psa nie dokonuje się:

  • Gdy pies jest chory lub osłabiony np. po chorobie,
  • Po kuracji niektórymi lekami,
  • Jeśli pies jest zarobaczony lub zapchlony,
  • Jeżeli przy wcześniejszych szczepieniach wystąpiły niepożądane reakcje.

Nie szczepi się także ciężarnych suczek.

Kiedy szczepić szczeniaka na wściekliznę?

Szczepienie na wściekliznę psa to obowiązek każdego opiekuna czworonoga. Wykonuje się je po ukończeniu 3 miesiąca życia. Opiekun ma na to 30 dni. Co ile szczepić psa na wściekliznę? Dawkę przypominającą należy podawać co roku, nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Koszt jest stosunkowo niski i wynosi około 30 zł. Ponadto, jeśli nie zaszczepić pupila na wściekliznę, nie będziesz mógł podróżować do niektórych krajów. Warto mieć również na uwadze, że brak aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie niesie za sobą konsekwencje prawne. P

owiatowy Inspektorat Weterynarii ma prawo w takim przypadku ukarać opiekunka czworonoga mandatem do 500 złotych. Natomiast w sytuacji, gdy pies pogryzie człowieka, pupil trafia na kwarantannę, a właścicielowi grozi odpowiedzialność karna, która wiąże się ze stanięciem przed sądem.

Kalendarz podstawowych szczepień psa

Szczepienia psa są skuteczne wtedy, gdy są podawane w ustalonym terminie oraz pamięta się o dawkach przypominających. Aby to ułatwić, opracowano kalendarz szczepień psa, który prezentuje w jakim okresie i jakie szczepienia dla psa należy wykonać:

  • 7 – 9 tydzień życia: nosówka szczepienie, parwowiroza szczepienie oraz szczepienie przeciwko zakaźnemu zapaleniu wątroby, tzw. choroby Rubartha,
  • 11–13 tydzień życia: podanie dawki przypominającej szczepienia przeciwko nosówce, parwowirozie, a także szczepienie na wściekliznę psa oraz przeciwko  leptospirozie
  • 15–17 tydzień życia: podanie dawki przypominającej szczepień przeciw wściekliźnie i leptospirozie.
Przeczytaj:  Jak rozpoznać czy pies będzie duży [PORADNIK]

Po upływie 12 miesięcy, szczepienia powinny być powtórzone

Obowiązkowe i dodatkowe szczepienia psa

Tak samo, jak w przypadku ludzi, tak i szczepienia u psa są obowiązkowe oraz dobrowolne. Wyróżnia się:

1. Szczepienia zasadnicze, czyli obowiązkowe

Są to obowiązkowe szczepienia psa, które powinny być wykonane u każdego psa. Zalicza się do nich szczepienia, przeciw chorobom, które mają ciężki przebieg i zagrażają nie tylko zdrowiu, ale życiu człowieka m.in. nosówkę, parwowirozę czy chorobę Rubartha. A także choroby zagrażające ludziom np. wściekliznę.

2. Szczepienia dodatkowe

To rodzaj szczepień, które można, a nie trzeba podać pupilowi. Najczęściej uch wykonanie zaleca lekarz weterynarz, gdy dostrzega zwiększone ryzyko zachorowania na konkretną chorobę ze względu  na stan zdrowia, tryb życia i inne czynniki.

Nosówka – szczepienie obowiązkowe

Nosówka to zaraźliwa choroba, którą pies może zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorym czworonogiem. Co więcej, wirus przenosi się na butach czy ubraniach, Wirus nosówki jest bardzo niebezpieczny i atakuje układ oddechowy, nerwowy oraz pokarmowy. Sam przebieg zależy od patogenu.

Parwowiroza – szczepienie obowiązkowe

Parwowiroza, nazywana psim tyfusem, to jedna z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych. Zaleca się, aby pies do czasu szczepienia, nie miał kontaktu z innymi osobnikami gatunku. W ten n sposób minimalizuje się ryzyko zakażenia. Niestety brak kontaktu z innymi zwierzętami nie zapewnia całkowitej ochrony.

Wirus może pozostać w glebie i to przez okres aż jednego roku! Parwowiroza atakuje tkanki limfatyczne, szpik kostny oraz jelita. Do głównych objawów zalicza się utratę apetytu, gorączkę, wymioty, a także biegunki. nieleczona choroba prowadzi do śmierci czworonoga.

Choroba Rubartha – szczepienie obowiązkowe

Choroba Rubartha, czyli zakaźne zapalenie wątroby to choroba wirusowa, którą wywołuje Adenowirus typu 1. Czworonogi zarażają się nią drogą pokarmową poprzez wydzielinę chorych zwierząt, a także zanieczyszczone powierzchnie. Co więcej, wirus przenoszony jest także na ubraniach oraz rękach opiekunów. Do głównych objawów choroby zalicza się krwistą biegunkę, wymioty, ból brzucha, brak apetytu, gorączkę. Charakterystyczną zmianą jest tzw. blue eye, czyli zapalenie jagodówki oka.

Przeczytaj:  Jak karać psa za złe zachowanie? Sposoby na karanie psa

Co robić po szczepieniu psa?

Pierwsze szczepienie szczeniaka może być dla niego bardzo stresującym wydarzeniem. Kolejne również. Do szczepienia należy się odpowiednio przygotować. przede wszystkim zarezerwuj sobie czas.

Postaraj się, aby twój pupil nie miał w dzień szczepienia do czynienia z bodźcami, które mogłyby wywołać u niego stres. Niech będzie maksymalnie zrelaksowany. Najlepiej, abyś umówił się na szczepienie na konkretną godzinę. Dzięki temu nie będziecie musieli czekać w kolejce. Po co pies ma się dodatkowo denerwować.

Po szczepieniu nie wychodzić od razu z gabinetu. usiądź z psem w poczekalni na około 20-30 minut, aby mieć pewność, że nie wystąpiła żadna reakcja anafilaktyczna ani odczyn poszczepienny. Kontynuuj obserwację w domu. Może okazać się, że pupil po zaszczepieniu przez kilka godzin, a nawet na następny dzień będzie apatyczny, a w miejscu ukłucia pojawi się obrzęk i ból. Jeżeli sytuacja będzie się utrzymywała dłużej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.