Szelki czy obroża dla psa – to odwieczny dylemat właściciela czworonoga. Co będzie lepszym rozwiązaniem dla szczeniaka, co dla psów ras małych i olbrzymich?
Szelki czy obroża – na co się zdecydować?
Spacer to jeden z elementów codziennego zżycia każdego psa. Jego celem jest nie tylko zaspokojenie swoich potrzeb fizjologicznych, ale również czas na tropienie, zabawę z innymi osobnikami gatunku, jak i budowanie więzi z opiekunem podczas wspólnych zabaw. Spacer z pupilem nie powinien ograniczać się do szybkiego wyjścia na siku, ale pozwolić pupilowi na eksplorację trenerów, wybieganie się.
Niezwykle istotne jest również zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego wybór akcesoriów spacerowych jest niezwykle istotny. Stanowi on jednak nie lada wyzwanie. Obecnie dostępne są one w szerokiej gamie kolorystycznej, w różnych wzorach i wykonane z różnych materiałów, co nie ułatwia zadania.
Właściciele zadają sobie pytanie, szelki czy obroża? Który z tych gadżetów będzie lepszym rozwiązaniem? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zakup konkretnego gadżetu zależy od wielu czynników m.in. wielkości psa, jego charakteru, stopnia aktywności, zwyczaju wychowania, a także relacji między pupilem a opiekunem. Szelki to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla:
- psów aktywnych. Dzięki nim, unikniesz nadmiernego szarpania, które spowodowane jest gwałtownymi ruchami pupila,
- psów ras miniaturowych – m.in. u yorkshire terrier, pomeranian, shih tzu czy chichuachua. Szelki są lepsze, ponieważ zbyt ciasto zapięta obrożna stanowi niebezpieczeństwo i niesie za sobą konsekwencje w postaci urazów kręgosłupa czy zapadnięcia tchawicy,
- ras brachycefalicznych – do tej grupy należą m.in. mopsy oraz buldogi. Bardzo często występują u nich wady anatomiczne w obrębie krtani, tchawicy, podniebienia. Stosowanie obroży może prowadzić do problemów z oddychaniem, a w efekcie do niedotlenienia organizmu.
Szelki dla psa – rodzaje
Szelki dostępne są w kilku modelach. Niestety większość z nich niekorzystnie wpływa na aparat ruchu. Wyróżnia się:
- szelki o trójkątnym kształcie – bardzo łatwo się je zakładania i zdejmuje. Jednakże ograniczają mobilność stawu ramiennego oraz łopatki,
- szelki norweskie – ich wadą jest to, że uciskają staw ramienny oraz mięśnie klatki piersiowej,
- szelki treningowe (halti harness) – posiadają one oryginalny system pasków oraz sznurków, którego celem jest oduczenie czworonoga chodzenia na napiętej smyczy. W momencie, gdy pies ciągnie smycz, automatycznie pociągana jest jegło głowa do dołu i uciska się pod pachami. To blokuje ruch. Niestety nie są one zalecane, ponieważ powodują dyskomfort i mają niekorzystnie oddziałują na kręgosłup szyjny oraz stawy ramienne,
- szelki typu guard – to model, który cieszy się uznaniem wśród zoofizjoterapeutów. Posiadają one pasek na brzuchu oraz na plecach, które łącza się dwiema tzw. obręczami. Ich atutem jest to, że zamiast na tkankach miękkich, opierają się na szkielecie psa. Dzięki temu nacisk rozłożony jest równomiernie, a pies ma swobodę ruchu. Ponadto, nie ma możliwości, aby pupil wydostał się z szelek.
Najlepszym wyborem są szelki szyte na miarę, ponieważ są idealnie dopasowane do wymiarów czworonoga. Należy jednak mieć na uwadze, że taki gadżet będzie kosztował nieco więcej.
Szelki czy obroża – wady i zalet
Na rynku znajdziesz kilka rodzajów obroży. Jednak wiele z nich nie sprawdzi się u twojego czworonożnego przyjaciela. Przede wszystkim zrezygnuj z obroży metalowej, zaciskowej oraz kolczatki. Mogą one wyrządzić krzywdę pupilowi i spowodować ból. Jeśli jesteś właścicielem dużego i silnego czworonoga, postaw na szeroką obrożę. Zbyt cienka wywoła ucisk na krtań podczas ciągnięcia za smycz. Wybieraj modele, które mają możliwość regulacji, a po zapięciu nie zaciskają się na szyi ani nie wbijają się w skórę pupila.
Podobnie, jak w przypadku obroży, tak i szelki dostępne są w wielu wariantach. Ich odpowiedni wybór to nie tylko komfort dla czworonoga, ale również zapewnienie bezpieczeństwa. Niestety wiele akcesoriów nie spełnia kryteriów, które powinno brać się podczas zakupu. Jeśli źle dobierzesz szelki, psu będzie niewygodnie. Nieodpowiednio dopasowany gadżet również swobodę ruchu. W efekcie może dojść do niefizjologicznych napięć i obciążeń na ciele. Natomiast w przypadku zbyt ciasnych zapięć, istnieje zagrożenie miejscowego niedotlenienia oraz bólu mięśni.
Pamiętaj, aby sprawdzić, czy szelki nie są za ciasne. Możesz to zrobić poprzez wsunięcie palca pomiędzy materiał a skórę pupila. Jeżeli zrobisz to bez problemu, ale nie ma nadmiernego zapasu przestrzeni, to oznacza, że szelki są dobre. W przypadku, gdy masz problem, by zmieścić palec, szelki są za ciasne i należy je poluźnić. Co więcej, długotrwałe noszenie źle dobranych szelek, może spowodować w przyszłości takie problemy, jak: bóle mięśni, zmiany postawy, rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów oraz kręgosłupa.
Obroża czy szelki dla szczeniaka?
Szelki czy obroża dla szczeniaka? Wygodniejszym rozwiązaniem są zdecydowanie szelki, które mają wiele zalet:
- są dobrze tolerowane przez psy – większość czworonogów toleruje szelki,
- nie krępują ruchów – dzięki temu zapewniają komfort i ułatwiają utrzymanie dyscypliny podczas spaceru,
- obciążenie rozkłada się na większości ciała – w odróżnieniu od obroży podczas pociągania smyczy obciążenie rozkłada się na większej powierzchni ciała pupila,
- istnieje bardzo małe ryzyko, że pies się z nich uwolni – szelki obejmują tułów psiaka, a uwolnienie się z nich jest praktycznie niemożliwe,
- posiadają regulację – większość modeli posiada regulację, co umożliwia idealne dopasowanie
Jednak to nie wszystko. Szelki są bezpieczniejsze dla psów małych ras, takich jak maltańczyk czy york. Nie ma możliwości, aby doszło do ucisku na szyję. W przypadku obroży jest to bardziej prawdopodobne. Jeśli masz pupila ras brachycefalicznych , również wybierz szelki. Psy tych ras mają skłonność do problemów z oddychaniem, dlatego warto zrezygnować z obroży na rzecz szelek. Jedyną wadą szelek jest ich zakładanie oraz zdejmowanie. Sam proces jest nieco bardziej skomplikowany i zajmuje więcej czasu niż założenie obroży. Ponadto, najlepiej, aby zwierzak spokojnie stał.
Obroża czy szelki dla dorosłego psa?
Tak samo, jak w przypadku szczeniaków, tak i u dorosłych psów lepszym wyborem są szelki. Jeśli zdecydujesz się na ich zakup, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:
- materiał – nie może być on ani za sztywny, ani za szorstki, ponieważ może podrażnić skórę pupila,
- szerokośc pasków materiału – tu stosuje się zasadę – im większym pies, tym paski materiału powinny być szersze. Dzięki temu zapewnią komfort,
- model – najlepiej sprawdzają się te szelki, które uzyskały aprobatę zoofizjoterapeutów,
- regulacja – decydując się na zakup szelek dla psa, wybierz te modele, które są regulowane. Regulacja powinna być rozmieszczona symetrycznie, czyli po obu stronach. Dzięki temu dopasujesz je do potrzeb pupila i nie będą się przesuwać.
Nie zapomnij również o tym, że po każdym spacerze należy zdjąć szelki. Zakładasz je tylko i wyłącznie wtedy, gdy wychodzisz z pupilem na dwór. Co prawda, nie ograniczają one ruchu zwierzęcia, ale są niewygodne podczas odpoczynku.