Szkolenie IPO, czyli szkolenie psa obronnego – jak wygląda?

trening psa obronnego

Szkolenie IPO, czyli szkolenie psów obronnych to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych sportów, rozwijający wszechstronność u czworonoga. Na czym polega?

Szkolenie psów obronnych, czyli IPO

IPO (Internetional Prüfungs Ordnung) to szkolenie psa obronnego, którego celem jest ocena użytkowa czworonoga. IPO uważane za jeden z najtrudniejszych sportów, ponieważ wymagania są dość spore. Warto jednak mieć świadomość, że dyscyplina ta to ciekawa forma zawodów, która oferuje nowe przyjaźnie.

Pierwotnie szkolenie IPO miało ustalać, które psy można wykorzystać w hodowli  oraz te, które wykazują zdolność do pracy. Takie psy wykorzystywano do policji albo patrolu granicznego. Obecnie szkolenie psów obronnych cieszy się ogromną popularnością.

Świadczy o tym chociażby ilość psów – dziesiątki tysięcy, które biorą udział w tej dyscyplinie sportowe. W tym sporcie niezwykle istotna jest psychika psa, a także jego wytrwałość oraz odwaga. Zwierzęta, które mają przejść szkolenie, powinny posiadać popęd łowiecki, być nauczone posłuszeństwa, a także błyskawicznie reagować. Szkolenie IPO posiada cztery poziomy trudności:

  • IPO-V,
  • IPO1,
  • IPO2,
  • IPO3.

Szkolenie IPO organizowane jest z licencjonowanym pozorantem.

Jak wygląda szkolenie IPO dla psów?

W praktyce szkolenie IPO jest międzynarodowym egzaminem, składającym się z trzech części:

1. Tropienie

Szkolenie IPO rozpoczyna się od tropienia, które wymaga od zwierzęcia pracy węchowej. Ta część polega na śledzeniu zapachów na danym terenie, wykazując zaangażowanie czworonoga oraz dokładność. Zadanie psa polega na jak najdokładniejszym odzwierciedleniu trasy, którą wcześniej przeszedł deptacz, a także odnalezieniu pozostawionych przedmiotów. Im będzie dokładniejszy, tym więcej punktów uzyska. Długość trwania szkolenia zależy od sprawdzanego poziomu. Przy IPO1 jest to 20 minut, dla IPO2 – 30 minut, a dla IPO3 to godzina.

Przeczytaj:  Utylizacja psa - jak to zrobić i gdzie pochować psa?

2. Posłuszeństwo

Pies i przewodnik wykonują zestaw ćwiczeń, takich jak :chodzenie czworonoga przy nodze, skakanie przez przeszkody, przywoływanie czy aportowanie, a także wykonywanie komend na zawołanie: „siad”, „stój” oraz „Waruj”. Ocenie podlega również zaangażowanie psa i czerpanie przyjemności z wykonywanych ćwiczeń. Zestawy ćwiczeń różnią się w zależności od poziomu IPO.

3. Obrona

Szkolenie psa obronnego kończy się obroną. W tym etapie pies ma za zadanie szukać pozoranta, odwoływać się po jego odnalezieniu. Stymulowany jest również atak na rękaw. Najważniejsze w tej części IPO jest wyszkolenie czworonoga w taki sposób, aby nigdy nie podejmował agresywnych działań, z wyjątkiem tych sytuacji, w których go przeszkolono. Ocenie podlega tu zdolność psa do kontrolowania agresji.

Szkolenie IPO – jaki ma cel?

Szkolenie psów obronnych ma na celu przede wszystkim podporządkowanie psa przewodnikowi. Ponadto, szkolenie IPO rozwija popęd łowiecki, uczy psa zatrzymywania napastnika. Czworonóg rozwija się wszechstronnie. To wszystko sprawia, że :

  • pies pozbywa się niepożądanej agresji,
  • pies potrafi kontrolować własne emocje,
  • zwierzę staje się pewnie siebie i uzyskuje stabilność psychiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.