Szybki oddech u psa – czy dyszenie jest powodem do niepokoju?

pies dyszy

Przyśpieszony oddech u psa u wielu opiekunów nie wywołuje niepokoju. Zwłaszcza gdy trwa on krótko. Większość właścicieli ma świadomość, że szybki oddech u szczeniaka, jak i u dorosłego psa jest zjawiskiem naturalnym. Jednak zdarzają się sytuacje, w których ciężki oddech u psa może zwiastować problemy zdrowotne. Kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza weterynarii? I co zrobić, gdy pies dziwnie oddycha?

Dyszenie u psa – co oznacza?

Dyszenie u psa, czyli sytuacja, w której pies szybko oddycha, to naturalne zjawisko. Płytki i przyśpieszony oddech  psa umożliwia pupilowi odparowanie wody zarówno z języka, pyska, a także górnych dróg oddechowych.

Dzięki temu dochodzi do regulacji temperatury ciała. Poprzez dyszenie zwierzę ma możliwość kontrolowania ciepła oraz ochładzania organizmu, gdy jest taka potrzeba.

Najlepiej obserwuje się to latem, gdy panują wysokie temperatury. Pies zieje, a dodatkowo wystawia język poza swoją mordkę. W ten sposób radzi sobie z upałem, próbując odprowadzić nadmiar ciepła.

Niestety niektórzy właściciele myślą, że pies dyszy bez powodu i obawiają się, że jest to objaw choroby. Taka sytuacja jest całkowicie normalna. Jeśli się jednak martwisz, możesz dodatkowo liczyć oddechy u psa.

Norma wynosi 40 wdechów na minutę.

Gdy pies dyszy, liczba wzrasta nawet do 300 na minutę! Dopiero gdy pies dyszy i jest niespokojny, pies nie może złapać oddechu i towarzyszą temu inne objawy, należy udać się do lekarza weterynarii .

Przyśpieszony oddech u psa – prawidłowy i nieprawidłowy

Przyśpieszony oddech u psa nie zawsze stanowi źródło problemów zdrowotnych, choć ich nie wyklucza. Rozróżnia się dwa rodzaje oddechów:

Przeczytaj:  Dlaczego warto zainwestować w smycze Biothane?

Prawidłowy oddech

Szybki oddech u psa jest wynikiem przegrzania. Pies dyszy, ponieważ chce obniżyć temperaturę ciała. Dzieje się tak podczas upałów czy też jazdy samochodem. Warto również dodać, że niektóre rasy psów m.in. buldogi angielskie, buldogi francuskie, pekińczyki, bulteriery, pitbule, boksery, mopsy i pekińczyki mają predyspozycje do dyszenia.

Związane jest to z ich kształtek pyska, który bardzo często przyczynia się do niepokojących dźwięków podczas oddychania.

Jeżeli szczeniak szybko oddycha np. w samochodzie lub, gdy w pobliżu dzieci, może być to wynikiem zestresowania, związanego z nowym domem, otoczeniem i ludźmi. Wraz z upływem czasu, to wszystko minie. Warto częściej zabierać pupila na przejażdżki autem, aby się przyzwyczaił do podróżowania. Szczeniak szybko oddycha w

Pies dyszy – nieprawidłowy oddech

Przyśpieszony oddech u psa sygnalizuje również problemy zdrowotne. Aby je wykluczyć lub potwierdzić, koniecznie zastanów się, czy :

  • Pies dyszy ze względu na wysoką temperaturę,
  • Pies szybko oddycha ze względu na zwiększony wysiłek fizyczny,
  • Pies dyszy głośno i świszcząco. Jeśli pies ciężko oddycha przez nos i wydaje przy tym niepokojące dźwięki, może okazać się, że przyczyną jest niedrożność układu oddechowego.

Szybki oddech u psa może być:

  • Źródłem dolegliwości bólowych – gdy pies dyszy bez wysiłku, może okazać się, że świadczy o tym ból i dyskomfort z tym związany. Ból może pojawić się poprzez np. uraz lub być wynikiem choroby. Gdy taka sytuacja trwa długo, warto udać się do kliniki weterynaryjnej. Weterynarz zbada psa i sprawdzi, czy wszystko jest dobrze,
  • Objawem udaru – jeśli pupil przebywał zbyt długo na słońcu lub w ciepłym miejscu i nagle zaczyna dyszeć, może to oznaczać udar. W takiej sytuacji należy przenieść zwierzę w chłodne miejsce i ochłodzić jego organizm. Niezwłocznie skontaktuj się również z lekarzem weterynarii,
  • Symptomem choroby serca i płuc – jeśli pies ciężko oddycha i nie może chodzić, towarzyszą temu omdlenia i kasze, to może wskazywać to na kardiomiopatię rozstrzeniową,
  • Źródłem otyłości – szybki oddech u psa może być wynikiem nadwagi. Otyłość powoduje, że pupil nareguluje prawidłowo temperatury. W efekcie pies dyszy.
Przeczytaj:  Jak obcinać psu pazury? Praktyczne rady

Szybki oddech u psa podczas snu – co oznacza?

Podobnie jak ludzie, psy potrzebują odpowiedniej ilości psu, aby odpocząć i zregenerować organizm. Podczas spoczynku obniża się zarówno ich puls, ciśnienie, a także tempo oddychania. Można jednak czasem zaobserwować, że pies bardzo szybko oddycha podczas snu.

Co to oznacza? Możliwości jest kilka:

  • Na zewnątrz jest gorąco i pies w ten sposób chce się ochłodzić,
  • Pies dyszy, ponieważ zmęczył się po wieczornym długim spacerze czy zabawie,
  • Przyśpieszony oddech wynika z predyspozycji rasy.

Co więcej, dorosły pies czy  szczeniak szybko oddycha w nocy, gdy coś mu się śni. Nie raz zaobserwujesz jak dyszy, a dodatkowo porusza łapkami. Może właśnie goni kota?

Takie zjawisko jest całkowicie normalne. O ile trwa chwilę. Jeśli jednak zdarzy się, że pies dyszy bez wysiłku przez dłuższy czas, to przyśpieszony oddech u psa może informować o wielu innych rzeczach.

Pies szybko oddycha przez nos – przyczyny dyszenia u psa

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu

Pies dyszy nie tylko wtedy, gdy na dworze jest zbyt gorąco, ale również i w domu. Zadbaj o odpowiednią temperaturę w miejscu, w którym śpi pies. Nie stawiaj legowiska przy rozgrzanym kaloryferze czy kominku.

Zbyt duża aktywność przed snem

Pracujący właściciele bardzo często poświęcają czas na spacery i zabawę wieczorem, tuż przed snem. Niestety nie każdy pies w szybki sposób zregeneruje swoje siły. W efekcie dyszy.

Warto zwrócić uwagę na wiek pupila. Ciężki oddech u starego psa po dużym wysiłku, będzie naturalnym zjawiskiem. Dlatego staraj się dopasować ruch do wieku czworonoga.

Stres i lęk

Psy dokładnie w taki sam sposób reagują na stres jak ludzie, czyli szybkim oddechem oraz przyśpieszonym pulsie. Jeśli pies dyszy w nocy, może okazać się, że boi się czegoś np. odgłosów. Wtedy pies się trzęsie i szybko oddycha.

Przeczytaj:  Z czego można zrobić legowisko dla psa?

Aby wyeliminować źródło lęku, obserwuj psa oraz bodźce. Sprawdź, jaka jest przyczyna lęku, np. szybki oddech u szczeniaka może wiązać się z odłączeniem od matki i nowym otoczeniem. Gdy już się do Ciebie przyzwyczai, zobaczy, że ma w Tobie wsparcie i przyjaciela, stres zniknie, a oddech wróci do normy.

4. Choroba psa

W niektórych przypadkach przyśpieszony oddech u psa może być źródłem problemów zdrowotnych czy też dolegliwości bólowych. Jeśli pies zieje i wykluczasz wyżej wymienione powody, to konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii.

Weterynarz zbada pupila, zleci badania i na ich podstawie postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, że jeśli pies dziwnie oddycha i dodatkowo towarzyszą mu takie objawy gorączka, kaszel, apatia, omdlenia, zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Może okazać się, że zwierzę zachorowało i wymagana będzie opieka weterynaryjna. Nie bagatelizuj takich objawów, zwłaszcza jeśli Cię niepokoją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.