Tęczowy most – czym jest psie niebo?

psie niebo za teczowym mostkiem

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że strata ukochanego czworonoga to jedno z najgorszych przeżyć w życiu człowieka. Tym bardziej, gdy był on traktowany jako członek rodziny. Potocznie mówi się, że gdy odchodzi pies, trafia on za Tęczowy Most. Co to jest, jak wygląda i skąd wziął się ten termin?

Tęczowy most – co to jest?

Wielu właścicieli psów traktuje je jak członków rodziny. Poświęca im czas na zabawę, zabiera na wakacje, pozwala spać w łóżku, a gdy zwierzę choruje, pomaga mu w podstawowych czynnościach, opiekuje się nim. Niestety, nawet jeżeli kochasz swojego czworonoga, to nie masz wpływu na jego stan zdrowia. Psy żyją o wiele krócej niż człowiek i przychodzi taki moment, że zwierzę umiera. Dla opiekuna to bardzo smutne wydarzenie, ponieważ musi na dobre pożegnać się z czworonogiem. Często w takiej chwili słyszy się, że pupil jest na pewno szczęśliwy, bo „odszedł za Tęczowy Most”. Co kryje w sobie ten termin?

Okazuje się, że Tęczowy Most, z ang. Rainbow Bridge, to nic innego jak psie niebo. Wywodzi się z dzieł poezji, które opublikowano w latach 80. Oraz 90. Poematy powstały po to, aby pomóc opiekunom pogodzić się ze śmiercią czworonożnego przyjaciela. Według dzieł, zwierzę po śmierci trafia do beztroskiej i pełnej radości krainy, w której znajdują się wszystkie inne zwierzaki, które już przeszły za tęczowy most. Wszystkie bawią się ze sobą, wspominając cały czas o ukochanych opiekunach. Nawet jeśli czworonóg za życia był chory, zginął w tragicznym wypadku, to za tęczowym mostem odzyskuje zdrowie i energię.

Przeczytaj:  Psia mowa, czyli co mówi Twój pies? Interpretacja zachowań psa

Dzięki temu znów jest młodym, pełnym sił witalnych pieskiem. Do tego ma do dyspozycji pełno ulubionych smakołyków, świeżą wodę i dużo przestrzeni do biegania. Choć kraina ta daje wiele szczęścia, to psom nadal czegoś brakuje, a dokładnie towarzystwa swojego właściciela. W ten sposób autorzy poezji chcieli pokazać opiekunom, że ich pupile nie zapominają o nich i czekają na swojego towarzysza, aby wspólnie móc przejść przez most do nieba i cieszyć się nowym życiem.

Tęczowy most – jak ten zwrot zyskał popularność?

Tęczowy Most to termin, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. A to za sprawą wiersza, który pojawił się w internecie w latach 90. i zrobił furorę. Do dziś nie wiadomo, kto jest autorem. Co ciekawe, tekst zdobył tak wielkie uznanie, że zaczął być przekazywany, przepisywane, a nawet i tłumaczony na nowe języki. Przekazywały go sobie osoby, które właśnie straciły futrzanego przyjaciela.

Wraz z rozpowszechnieniem internetu, wiersz trafiał do szerszego grona. Zaczęły powstawać nowe teksty, grafiki o tym, co jest za Tęczowym Mostem. W końcu koncepcja barwnego mostu stała się tak popularna, że dziś traktowana jest jako coś, co istniało od zawsze. Nic dziwnego. Jak już wspomnieliśmy, psy traktowane są jako członkowie rodziny. Wierząc, że gdy odchodzi pies i idzie za tęczowy most, właściciel czuje się lepiej i łatwiej mu się pogodzić ze stratą ukochanego pupila. Ludzie wierzą, że most powstał po to, aby połączył ich po śmierci z czworonogiem.

Trafiaj, tam nie tylko psy i koty, ale także inne zwierzęta. Tęczowy Most można traktować jako poczekalnie dla zwierząt, które pragną spotkać się ze swoim opiekunem. A co dzieje się z czworonogami, które za życia nie były kochane i nie zaznały prawdziwej miłości? Powszechnie uznaje się, że idą one prosto do nieba.

Przeczytaj:  Dawkowanie CBD dla małego psa — w jaki sposób obliczyć proporcje?

Tęczowy most psy a mitologia nordycka

Wiele osób uważa, że Tęczowy Most oparty jest na moście Bifröst. Według mitologii nordyckiej jest to płonący i tęczowy most, który łączy świat ludzi z Midgard z królestwem bogów. Most ten przypominał tęczę. Był chwiejny, ale za to zachwycał swoimi barwami. Prawdopodobnie idylliczna łąka pojawiła się pierwszy raz w książce Margaret Marshall Saunders „Beautiful Joe’s Paradise”. Autorka książki przedstawia zwierzęta, które wzajemnie pomagają się wyleczyć ze wszelkich okrucieństw, zaznanych za życia. Przejawia się także motyw tęsknoty za właścicielem i oczekiwanie na nim. Jednak w powieści nie użyto terminu „Tęczowy Most”, a zwierzęta udają się do nieba balonem.

Gdzie pochować psa?

Dzisiaj opiekunowie czworonogów mogą uczcić pamięć swoich pupili. Coraz większą popularnością cieszą się cmentarze dla zwierząt, które można spotkać nie tylko na zachodzie, ale również i w Polsce. Na chwilę obecną jest ich kilkanaście. Ponadto, to legalny sposób, ponieważ w Polsce jest zakaz pochówku zwierzęcia na działce czy w lesie. Po śmierci czworonoga wystarczy kupić miejsce na cmentarzu i pochować tam swojego pupila. Bardzo fajnym rozwiązaniem na wyrzucenie z siebie smutku, są specjalne strony i fora w internecie, na który można napisać kilka słów o podopiecznych, którzy udali się za Tęczowy Most.

Można również dodać zdjęcia, publikować wiersze, aby uczcić ich pamięć. Ponadto, termin tęczowy most jest bardzo chętnie używany przez cmentarze dla zwierząt, w tym wirtualne. Popularność tego pojęcia pokazuje, jak bardzo człowiek potrzebuje wsparcia i wiary w to, że ich pupil jest szczęśliwy po śmierci. Radosne i pełne szczęścia psie niebo, daje im nadzieję na to, że po śmierci ponownie się spotkają i pies będzie już na dobre im towarzyszył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.