Podwyższona temperatura u psa to jeden z pierwszych objawów, które świadczy o tym, że z psem dzieje się coś niedobrego. Po czym poznać że pies ma gorączkę? I jak zmierzyć psu temperaturę?
Prawidłowa (normalna) temperatura u psa
Psy niestety nie potrafią powiedzieć, że coś im dolega. Istnieje jednak szereg symptomów, które wskazują na złe samopoczucie. Jednym z nich jest temperatura ciała psa. Prawidłowa temperatura u psa wynosi od 37,5 do nawet 39 stopni Celsjusza. Zależy ona m.in. od wielkości, wieku, a także i rasy psa. Przyjmuje się, że im mniejszy jest pies, tym normalna temperatura u psa jest wyższa i oscyluje w górnej normie, zazwyczaj od 38 do 39 stopni Celsjusza.
Natomiast temperatura psa rasy średniej, dużej i olbrzymiej nie przekracza zwykle 38 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, że są sytuacje, w których temperatura ciała psa jest nieco wyższa niż norma np. po karmieniu, podczas stresu, w trakcie upałów lub aktywności fizycznej. Jednak jest to tylko stan podgorączkowy, a wiec sytuacja, w której normalna temperatura u psa zwiększa się maksymalnie o jeden stopień. Natomiast w sytuacji, gdy następuje wzrost temperatury o 2 lub więcej stopni, to mamy do czynienia z gorączką.
Ponad 41,5 stopni Celsjusza to już wysoka gorączka u psa. A wartość zbliżająca się do 43°C może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie pupila. W takiej sytuacji niezwłocznie zabierz psa do lekarza weterynarii. Dobrze byłoby, abyś znał fizjologiczną temperaturę ciała swojego pupila. Dzięki temu łatwiej rozpoznasz gorączkę u psa.
Objawy gorączki u psa
Podwyższona temperatura ciała psa to objaw choroby, któremu towarzyszą również inne symptomy. Objawy gorączki u psa to przede wszystkim:
- apatia,
- osowiałość,
- brak ochoty na zabawę,
- wzmożone pragnienie,
- brak apetytu i odmawianie przyjmowania posiłków,
- bardzo ciepłe uszy,
- łapy oraz nos,
- wymioty lub biegunka.
W przypadku zaobserwowania jednego lub kilku symptomów, warto zmierzyć temperaturę ciała pupila lub od razu skontaktować się z lekarzem weterynarii. Gorączka u psa bardzo często pojawia się w przypadku infekcji, chorób na tle zakaźnym, immunologicznym, pasożytniczym, a także przy nowotworach i zatruciach. Pamiętaj również o tym, że pies ma gorączkę nie tylko, gdy jest chory, ale również w innych sytuacjach. Podwyższona temperatura psa ma miejsce:
- po szczepieniu,
- po aktywności fizycznej,
- w skutek zamknięcia czworonoga w nagrzanym samochodzie w upalne dni,
- w przypadku silnego stresu.
Jak rozpoznać gorączkę u psa?
Jak rozpoznać gorączkę u psa? Wbrew pozorom to nie jest najtrudniejsze zadanie. Jeśli dobrze go znasz, jego zachowania, przyzwyczajenia, to bardzo łatwo zobaczysz, że coś się dzieje. Pupil nie będzie chętny do wspólnej zabawy ani pieszczot. Do tego będzie spędzał większość czasu na swoim legowisku i prawdopodobnie spał. Straci zainteresowanie czymkolwiek. Nie będzie go interesowała nawet miska z jedzeniem.
Ponadto, gdy go dotkniesz, poczujesz, że jest ciepły. Jeśli posiadasz w domu termometr, możesz mu zmierzyć samodzielnie temperaturę, aby upewnić się, że rzeczywiście pies ma gorączkę. Następnie zadzwoń do kliniki weterynaryjnej i umów się na wizytę. Do czasu wizyty możesz spróbować zbić temperaturę w domu m.in. kąpać psa w letniej wodzie lub przemywać jego ciało chłodnym i wilgotnym ręcznikiem. Dbaj również oto, aby pił jak najwięcej wody.
Jak sprawdzić czy pies ma gorączkę?
Jeśli podejrzewasz, że pies ma gorączkę, najlepiej sprawdzić temperaturę ciała. Zrobi to lekarz weterynarii za pomocą specjalnego termometru weterynaryjnego. Posiada on odpowiedni kształt, jednocześnie zabezpieczając przed wprowadzeniem całego sprzętu do ciała pupila. Ponadto, elastyczna końcówka minimalizuje ryzyko uszkodzenia ściany jelita grubego. Możesz również zrobić to samodzielnie. Jak zmierzyć temperaturę u psa w domu? Oto poradnik krok po kroku:
- Przygotuj termometr – najlepiej weterynaryjny. Możesz również użyć klasyczny. Pamiętaj jednak, aby nie stosować termometrów rtęciowych. W przypadku stłuczenia trujące substancje przedostaną się do organizmu pupila. Świetnie sprawdzi się termometr elektryczny z elastyczną końcówką. Daje dokładny pomiar, a samo badanie trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund.
- Uspokój pupila. temperatura ciała psa powinna być mierzona, gdy zwierzę jest wypoczęte oraz spokojne. Nie mierz jej, gdy dopiero wróciliście ze spaceru, ponieważ wynik może być sfałszowany.
- Poproś o pomoc kogoś bliskiego.
- Pies powinien stać albo leżeć na boku.
- Temperaturę ciała psa mierzy się w odbycie.
- Do pomiaru użyj lubrykator np. wazeliny, a następnie bardzo delikatnie wsuń termometr do odbytu pupila i włącz go.
- Wyjmij urządzenie oraz odczytaj wynik.
- Po tym, jak zmierzysz temperaturę, nagrodź psa ulubionym przysmakiem. Dzięki temu będzie wiedział, że nic złego się nie dzieje.
Prawidłowa temperatura ciała oscyluje w okolicach do 3,5 stopni Celsjusza. Jeśli pomiar będzie wskazywał więcej, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Gorączka u psa nie może być bagatelizowana, ponieważ niesie za sobą poważne konsekwencje.