Tresura psa – jak i kiedy szkolić psa

tresura psa

Posiadanie psa to wiąże się nie tylko z wychodzeniem nim na spacer, karmieniem, ale również przeprowadzeniem szkolenia. Tresura psa jest bardzo ważna i ma ogromny wpływ na charakter pupila. Tym bardziej że czworonogi są chętne do nauki, lubią mieć określone zasady, dzięki którym czują się pewniej i bezpieczniej. Jak wyszkolić psa w domu? I jak powinna wyglądać samodzielna tresura psa?

Jak szkolić psa – metoda awersyjna i pozytywna

Wbrew pozorom tresura psów nie wymaga doświadczonego szkoleniowca. Spokojnie możesz samodzielnie nauczyć swojego pupila podstawowych zasad, wyznaczyć mu granice, a także nauczyć komend. To wszystko sprawi, że zwierzę rozwinie się prawidłowo i wyrośnie na spokojnego i zrównoważonego towarzysza. Dzięki temu będzie żyło się lepiej nie tylko futrzanemu przyjacielowi, ale również i Tobie. Jeżeli tresura psa będzie oparta na właściwych i mądrych metodach, nazywanych metodami pozytywnymi, które nie dopuszczają karcenia i zadawania bólu, bardzo szybko zyskasz oddanego zwierzaka, który będzie Ci bezgranicznie ufał i stanie się Twoim kompanem. Jak wyszkolić psa? Wyróżnia się dwie metody:

  1. Awersyjną

Szkolenie awersyjne oparte jest o negatywne wzmocnienia. Metoda ta opiera się na unikaniu. Zwierzę musi wykonać daną czynność, aby uniknąć nieprzyjemności, takich jak np. klaps, szarpnięcie kolczatką, krzyk. Jeśli chce się zmniejszyć częstotliwość danego zachowania czworonoga lub całkowicie je wyeliminować, dodaje się nieprzyjemny element, aby pies unikał nieprzyjemnego bodźca. Metoda ta cechuje się szybkim efektem, ale nie stałym. Pies w końcu uodparnia się na ból i trzeba zwiększyć siłę bodźca awersyjnego. Ponadto, sposób ten w ogóle nie uczy psa pożądanego zachowania. Pies unika danej czynności czy zachowania nie dlatego, że go tego nauczono, tylko boi się, że zostanie ukarany. Poza tym może wyrządzić o wiele więcej krzywd. Obecnie behawioryści i szkoleniowcy nie zalecają tej metody, ponieważ powoduje ona ból, wywołuje strach i lęk u czworonoga, a także negatywnie wpływa na budowanie relacji pies-człowiek. Dzieje się tak, ponieważ bodźce awersyjne są dla czworonoga bardzo stresujące. Każdy pies inaczej reaguje na nadmiar stresu. Jeden będzie w stanie dostosować się do sytuacji, choć jednocześnie wykształcą się u niego patologiczne zachowania. Inne zaczynają się bronić, a więc wykształci się u nich agresja, będąca naturalnym odruchem obronnym.

  1. Pozytywną

Tresura psów odbywa się również przy wykorzystaniu metod, które nie opierają się na awersji. To tzw. metody pozytywne, które cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli zastanawiasz się, jak wytresować psa w domu, to stosowanie tej metody będzie najlepszym rozwiązaniem. Na czym polega? Opiera się nie na karceniu psa, ale na dawaniu mu nagrody, gdy dobrze wykona polecenie lub odpowiednio się zachowa. Przykładowo, jeśli uczysz psa komendy „siad” i pupil usiądzie, dajesz mu nagrodę w postaci dobrego słowa, pogłaskania oraz ulubionego przysmaku. Oduczając psa ciągnięcia na smyczy na spacerze, za każdym razem, gdy przystanie na Twoje polecenie i przestanie szarpać, również dajesz mu smakołyk jako formę nagrody. W ten sposób zwierzę będzie chciało ponownie się zachować, ponieważ będzie oczekiwało nagrody. Największa zaleta tej metody jest to, że nie powoduje żadnych skutków ubocznych w postaci lęku separacyjnego. Dla psa to świetna zabawa, okazja do zgarnięcia pochwały i przysmaku. Ponadto, buduje pozytywną relację pies-człowiek oraz zaufanie. Co więcej, metodę pozytywną można stosować już u szczeniąt.

Przeczytaj:  Jak wybrać obrożę i smycz dla psa?

Jak tresować szczeniaka

Zastanawiasz się, jak wytresować szczeniaka? Wbrew pozorom to nie jest aż tak trudne zadanie. Jednak czasochłonne. Wymaga od Ciebie nie tylko umiejętności trenera, co zaangażowania, konsekwentności, a także zgłębienia wiedzy na temat tego, jak tresować szczeniaka, aby cały proces był łatwiejszy. Szkolenie przeprowadza się nie tylko po to, aby szczenię zachowywało się zgodnie z Twoimi zasadami, ale przede wszystkim po to, aby zwierzak poradził sobie z nowymi doświadczeniami. Co więcej, tresura psa przeprowadzona w prawidłowy sposób pomaga zniwelować strach podczas kontaktu z obcymi ludźmi oraz zwierzętami i buduje pozytywną relację z opiekunem. Jak ułożyć psa na etapie szczenięcym? Oto kilka ważnych wskazówek:

  1. Nagradzaj psa za pożądane zachowania – za każdym razem, gdy szczenię wykona komendę lub zachowa się odpowiednio, daj mu nagrodę n. ulubiony smakołyk. Dzięki temu szczenię wie, że zrobiło coś dobrze. to niezwykle istotny element procesu szkolenia. Poza nagrodami do jedzenia możesz również wykorzystać inne np. pochwalić psa, pobawić się z nim ulubioną zabawką. Niezależnie, na jaką nagrodę się zdecydujesz, to każda z nich ma na celu utrwalenie pożądanego zachowania.
  2. Wykonuj krótkie sesje – szczeniaki chcą przede wszystkim się bawić, a nie uczyć. Co nie oznacza, że proces nauki się omija. Nic bardziej mylnego. Tresura psów powinna odbywać się jak najszybciej. Pamiętaj tylko o tym, aby sesje były łatwe i krótkie, ale za to częste, ponieważ szczeniak się szybko rozprasza. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ sesję należy powtarzać kilka razy, aż zwierzę opanuje daną umiejętność.
  3. Zacznij proces szkolenia jak najwcześniej – dużo osób zastanawia się, kiedy zacząć tresować psa. Wielu zaniedbuje proces nauki na samym początku, błędnie myśląc, że jest to za wcześnie. W rzeczywistości im szybciej rozpoczniesz szkolenie, tym lepiej. Tym bardziej że młody pies jest otwarty na nowe doświadczenia.
  4. Bądź konsekwentny – aby wyszkolić szczeniaka, musisz być konsekwentny. Nie może zdarzyć się sytuacja, że jednego dnia na coś pozwalasz, drugiego nie i na odwrót. Pies musi mieć jasno określone reguły. Musisz zawsze stosować raz ustalone zasady, do których muszą dostosować się także pozostali członkowie rodziny.
  5. Bądź wyrozumiały – tresura psów wymaga czasu. Jedne zwierzęta potrzebują go mniej, drugie więcej. Dlatego musisz wykazać się cierpliwością i pod żadnym pozorem nie karcić go, gdy coś nie pójdzie zgodnie z założeniami i planem. Szczenię to psie dziecko, które nie ma określonych zasad. Trzeba go ich nauczyć i je wpoić.
Przeczytaj:  Dlaczego pies liże człowieka?

Jak wytresować psa w domu

Samodzielna tresura psa jest jak najbardziej możliwa. Jednak wymaga ona od Ciebie zaangażowania, wyrozumiałości i bycia konsekwentnym. Ponadto, koniecznie musisz zgłębić wiedzę na temat tego, jak wytresować psa, jakie metody warto stosować. To, co musisz wiedzieć to fakt, że czworonogi uczą się na podstawie działań, które pojawiają się natychmiast po danym zachowaniu. Jeżeli pies skacze na obcych, a Ty mu na to pozwalasz, to tym samym uczysz go takiego zachowania i wzmacniasz je. Szczekając, osiąga swój cel, czyli dochodzi do tego miejsca, do którego podążał. Taka sama sytuacja jest w przypadku ciągnięcia na smyczy, co jest zmorą nie jednego opiekuna. Niestety wielu właścicieli daje przyzwolenie swoim pupilom. Pamiętaj, że zwierzę zawsze będzie dążyło do tego, co przynosi mu korzyści. Jeżeli żebrze przy stole, a Ty, zamiast oduczyć go tego, dasz mu kąsek, osiągnie swój cel, a więc częściej będzie żebrał. Z drugiej strony musisz mieć świadomość, że zwierzę nie będzie powielało zachowań, jeżeli nie będzie miało korzyści. Jeśli więc nie dasz mu resztek ze stołu, gdy o nie prosi, w końcu przestanie. Tak samo, gdy w trakcie spaceru, gdy ciągnie, staniesz i nie pójdziesz dalej, a więc uniemożliwisz mu dotarcie do celu, przestanie ciągnąć. Oczywiście nie zrobi tego od razu. Tresura psów jest dość czasochłonna i bardzo indywidualna. Jeden psiak od razu zrozumie, czego ma nie robić, a innemu zajmie to dłużej. Musisz być konsekwentny w swoich działaniach i nie pozwala ć np. zebrać czy ciągnąć pupilowi kilka razy, a nie tylko raz.

Samodzielna tresura psa

Rozważając samodzielne szkolenie pupila, zapewne zastanawiasz się, kiedy zacząć tresurę psa. Eksperci wypowiadają się, że im szybciej, tym lepiej. Jeżeli bierzesz szczeniaka, rozpocznij naukę już w pierwszych dniach. Pierwsze etapy tresury będą przypominać zabawę w posłuszeństwo niż typową tresurę, ale to początek drogi do sukcesu. Kluczowe jest Twoje zaangażowanie oraz cierpliwość. Warto również poświęcić sporo czasu, ponieważ na opanowanie danej umiejętności, naukę zasad potrzeba czasu. Musisz mieć świadomość, że nie ma ściśle określonego czasu na naukę komend i innych pożądanych zachowań. Tresura psa trwa dokładnie tyle, ile pies potrzebuje czasu na przyswojenie wiedzy, biorąc pod uwagę zarówno możliwości opiekuna, jak i czworonoga, a tak ze stan zdrowia psa, zdolność koncentracji, tempo zapamiętywania oraz chęć współpracy, która może się różnić. Jeśli zwierzę wymaga dłuższej pracy, warto poświęcić mu nieco więcej czasu, częściej powtarzać ćwiczenia. Jak szkolić psa samodzielnie? Przede wszystkim zacznij od nauki podstawowych komend w następującej kolejności:

  1. Reagowanie na imię – w pierwszej kolejności naucz pupila reagowania na imię. Co prawda, szczenięta z rodowodem mają imiona nadane przez hodowcę, ale możesz je zmienić. Ważne, żeby później imienia już nie zmieniać.
  2. Komenda „siad” – do nauki przyda Ci się ulubiony smakołyk czworonoga. Pewnym, ale stonowanym głosem wydaj komendę „siad”. Jeśli pies usiądzie, daj mu przekąskę i pochwal go. Wykonaj czynność kilka razy aż zwierzę opanuje umiejętność.
  3. Komenda „na miejsce” i „zostań” – ucząc psa obowiązujących zasad, musisz pokazać mu, gdzie jest jego miejsce, w którym może czuć się swobodnie oraz bezpiecznie, bawić się swoją zabawką i odpoczywać. W tym celu weź pupila na ręce i zaprowadź go na legowisko, cały czas powtarzając „na miejsce” Połóż go i daj mu smakołyk. Następnie powolutku, bez żadnych gwałtownych ruchów, zacznij się oddalać, podając komendę „zostań”. Ty również stój około 10-15 sekund. Jeśli pies nie ruszy się z miejsca, daj mu smakołyk, pogłaszcz i pochwal.
  4. Chodzenie na smyczy – naukę rozpocznij już w domu. Załóż pupilowi obrożę, aby się do niej przyzwyczaił. Następnie dopnij smycz i przysuń psa do lewej nogi. Rusz do przodu, powtarzając komendę „noga”. W dłoni trzymaj przysmak. Zrób kółko po pokoju albo przejdź z jednego pomieszczenia do drugiego, po czym wręcz pupilowi nagrodę.
Przeczytaj:  Gruczoły okołoodbytowe u psów - wszystko co musicie wiedzieć

Jak wyszkolić owczarka niemieckiego na psa obronnego

Tresura psa obronnego różni się od samodzielnego szkolenia pupila w domu. Na psa obronnego szkoli się przede wszystkim owczarki niemieckie, uważane za rasę pracującą. Przedstawiciele tej rasy są w stanie wykonywać różne polecenia i komendy przez cały dzień. W związku z tym niezwykle istotna jest nauka czworonoga pożądanych zachowań, aby ich energia była odpowiednio spożytkowana. Pies obronny ma mieć zupełnie inne cechy niż pies domowy. Warto mieć na uwadze, że dobry pies obronny, to taki:

  • który jest wierny i przywiązany do właściciela – najlepiej, aby zwierzę już w wieku szczenięcym rozpoczęło socjalizację ze swoim opiekunem,
  • u którego da się przewidzieć zachowania – musisz mieć pewność, że pupil nie zrobi krzywdy, być bezwzględnie posłusznym – pies powinien reagować na wszystkie komendy swojego opiekuna,
  • posiadać umiejętność wyłapywania nietypowych zachowań – pies obronny musi cechować się czujnością i w razie zagrożenia poinformować swoich właścicieli,
  • być inteligentny – psy obronne muszą być inteligentne i zachować zdrowy rozsądek. Pod żadnym pozorem nie mogą być przekupne.

Owczarki to bardzo inteligentne psy. Aby wydobyć cały potencjał, wymagają odpowiedniej tresury, która nie polega tylko i wyłącznie na nauce komend, ale również bardziej wymagających zadań. Aby szkolić go na psa obronnego, w pierwszej kolejności musi opanować do perfekcji wszystkie podstawowe komendy. Następnie musi przejść szkolenie z zakresu posłuszeństwa, co nie jest łatwym zadaniem, bo jest bardziej wymagające. Dopiero wtedy można rozpocząć szkolenie na psa obronnego. Jak wyszkolić psa rasy owczarek niemiecki na psa obronnego? Najlepiej zlecić to specjalistom, którzy posiadają potrzebną wiedzę, ponieważ szkolenie psa pod kątem obronnym jest zaawansowanym typem tresury. Oczywiście dla psa i trenera jest na dość ciekawą zabawą, ale wymaga zaangażowania, konsekwencji, a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.