Twardy brzuch u psa – czy zawsze oznacza wzdęcia i zagazowane jelita?

pies lezy na podlodze i patrzy na wlasciciela

Wzdęcia to dolegliwość, z która borykają się nie tylko ludzie, ale również czworonogi. Wzdęcia u psa powodują ogromny dyskomfort, gazy, a także ból brzucha. Jakie są przyczyny wzdęć? I co robić, gdy psa boli brzuch?

Wzdęty brzuch u psa – przyczyny

Wzdęcia u psa oraz śmierdzące gazy to jedne najczęściej pojawiających się dolegliwości u psa. Taka sytuacja jest uciążliwa zarówno dla właściciela, jak i samego pupila. Nadmierne wydzielanie gazów pojawia się w skutek zbyt długiego zalegania treści jelitowej w przewodzie pokarmowym czworonoga.

W efekcie dochodzi do wzrostu bakterii, podejmujących się fermentacji, co z kolei powoduje wytwarzanie nadmiernej ilości gazów, a tym samym wzdęcia u psa. Nieprzyjemny zapach wiąże się z obecnością produktów ubocznych metabolizmu substancji odżywczych, takich jak:

  • amoniak,
  • siarkowodór,
  • indol,
  • skatol.

Intensywny aromat jest bardzo uciążliwy dla właściciela, ale większy problem stanowi dyskomfort, jaki odczuwa Twój czworonożny przyjaciel. Ponadto, twardy brzuch u psa nie powinien być lekceważony.

Co prawda, za wzdęcia często odpowiada niestrawność, ale może okazać się, że jest to symptom poważnej choroby, którego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Napięty i wzdęty brzuch u psa i uciążliwe najczęściej są przyczyną:

  • nieprawidłowej diety – nieodpowiednio zbilansowana dieta to główna przyczyna powstawania wzdęć u psa. Twardy brzuch u psa to wynik spożycia zbyt dużej ilości ciężkostrawnych białek oraz węglowodanów. Układ trawienny pupila radzi sobie z rozkładem składników pokarmowych, jednak efektem jest powstawanie dużych ilości gazów, które powodują wzdęcia. Wielu opiekunów nie zwraca uwagi na rodzaj podawanej karmy. Niestety większość z nich zawiera w składzie produkty wzdymające, takie jak mleko, fasola, brokuł czy soja. Wszelkie błędy dietetyczne powodują dolegliwości, takie jak twardy i powiększony brzuch u psa. Zagazowane jelita u psa to także wynik kiepskiej jakości jedzenia np. zepsutych tłuszczy czy zjadania śmieci,
  • budowy psa – niektóre rasy m.in. te z krótką kufą, czyli buldogi angielskie, buldogi francuskie, boksery, wykazują predyspozycje do wzdęć, ponieważ w trakcie jedzenia połykają większe ilości powietrza,
  • wieku czworonoga – im pupil jest starszy, tym układ trawienny działa wolniej. W związku z tym u seniorów częściej można zaobserwować wzdęcia,
  • zbyt łapczywego jedzenia – większość czworonogów bardzo szybko i łapczywie je karmę. Połyka duże kawałki, a przy tym dużo powietrza, co negatywnie wpływa na układ trawienny. W efekcie pojawiają się wzdęcia, a psa boli brzuch,
  • zaburzeń wchłaniania – w tym przypadku dochodzi do bakteryjnego rozkładu węglowodanów, które nie zostały wchłonięte przez jelita,
  • słabej pracy okrężnicy – zazwyczaj skutkiem jest zbyt mała ilość substancji balastowych w pokarmie,
  • niedojrzałość procesów trawiennych – dotyczy to szczeniąt,
  • alergii pokarmowej – na podstawie badań stwierdzono, że psy, które są uczulone na niektóre pokarmy, znajdujące się w karmie dla czworonogów, są narażone na wzdęcia. Na całe szczęście jest na to rozwiązanie, a mianowicie stosowanie hipoalergicznej karmy albo diety eliminacyjnej. Pamiętaj, że pies, u którego stwierdzono alergię pokarmową, musi przestrzegać diety. Twoim obowiązkiem jako właściciela, jest dopilnowanie tego.
Przeczytaj:  Domowe sposoby na brak apetytu u psa [PORADNIK]

Co więcej, wzdęty brzuch u psa może wskazywać na niewydolność trzustki lub dysbakteriozę jelit. Najczęściej schorzeniom towarzysza takie objawy jak: biegunka, wymioty, utrata wagi.

Twardy brzuch u psa – objawy towarzyszące dolegliwości

Wzdęcia u psa to przykra dolegliwość. Psa boli brzuch, co potęguje dolegliwości. W niektórych przypadkach twardy brzuch u psa utrudnia, a czasem uniemożliwia przyjęcie wygodnej pozycji leżącej.

Doprowadza to do sytuacji, w której zwierzę staje się niespokojne, ponieważ nie może znaleźć sobie miejsca. Ciągłe chodzenie, każda nieudana próba położenia się tylko nasila stres pupila, co wcale nie pomaga w pozbyciu się dolegliwości, które powodują wzdęcia.

Jeżeli wzdęcia u psa pojawiają się dość często, a opiekun je bagatelizuje, to może dojść do sytuacji, w której pies zacznie odmawiać spożywania pokarmu w obawie o przykre doznania.

Prowadzi to do problemów natury behawioralnej. Wzdęcia u psa mogą objawiać się różnie, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości. Charakterystyczne symptomy to przede wszystkim:

  • apatia,
  • ból brzucha,
  • ograniczenie aktywności,
  • powiększony brzuch u psa,
  • głośne przelewanie się treści jelitowej,
  • nadmierna ilość gazów o brzydkim zapachu,
  • niepokój,
  • odbijanie,
  • pulchny stolec.

Ponadto, pies ma twardy brzuch. Odczuwa dyskomfort i nie da się dotknąć po brzuszku. Warto dodać, że zagazowane jelita u psa mogą spowodować skręt jelit, co zagraża zdrowiu, a nawet i życiu czworonoga.

Dlatego nie wolno lekceważyć wzdęć. Tym bardziej w sytuacji, gdy towarzyszą dodatkowe symptomy np. gorączka. W sytuacji, gdy wzdęcia wskazują na chorobę, dodatkowo zaobserwujesz:

  • Biegunkę,
  • Wymioty,
  • Spadek masy ciała,
  • Zwiększony lub brak apetytu.

Twardy brzuch u psa i drgawki – co robić w takiej sytuacji?

Jeżeli wzdęty brzuch u psa pojawia się zbyt często, koniecznie skonsultuj to z lekarzem weterynarii. Nie lekceważ również sytuacji, gdzie zwierzę ma również inne objawy. Twardy brzuch u psa i drgawki, do tego gorączka i wymioty mogą stanowić zagrożenie życia! Weterynarz przeprowadzi z Tobą bardzo dokładny wywiad, który pozwoli ustalić przyczynę dolegliwości.

Przeczytaj:  Tężyczka poporodowa u psa - objawy, leczenie i profilaktyka

Bardzo ważne jest, abyś opowiedział o sposobie odżywiania pupila. Poinformuj lekarza weterynarii, jaką karmę stosujesz, czy była ona zmieniana, czy pies ma alergię, czy karmisz zwierzę również resztkami ze stołu, które mogłyby sprawić, że psa boli brzuch.

Następnie weterynarz dokładnie obejrzy czworonoga oraz zleci badania, aby postawić prawidłową diagnozę. Pod żadnym pozorem nie podawaj pupilowi lekarstw z ludzkiej apteczki, bo możesz wyrządzić jeszcze większą krzywdę.

A jeśli jednak chcesz ulżyć psu, to najlepiej zadzwoń do weterynarza i zapytaj się, który lek i w jakiej dawce możesz mu podać. Na wzdęcia u psa można stosować Espumisan oraz no-spę. To najbezpieczniejsze, a zarazem najskuteczniejsze lekarstwa, które mogą przyjąć również czworonogi.

Sprawdzi się także węgiel aktywowany. Aby weterynarz ustalił odpowiednią dawkę leku, musisz mu podać wiek i wagę pupila. Sama diagnoza wzdęć nie jest trudna. Wywiad z Tobą oraz badanie fizykalne pozwolą lekarzowi postawiać trafną diagnozę.

Jeśli jednak weterynarz będzie podejrzewał, że twardy brzuch u psa i nadmierna ilość gazów wskazują na chorobę, to wstrzyma się diagnozą, zleci dodatkowe badania, aby potwierdzić lub wykluczyć swoje obawy.

Zagazowane jelita u psa

Wzdęcia u psa mogą pojawić się nie tylko na skutek nieprawidłowej diety lub niestrawności, ale również być objawem niektórych schorzeń u czworonogów. Dlatego twardy brzuch u psa, nadmierna ilość gazów, powinna zawsze być konsultowana z lekarzem weterynarii, aby ustalił przyczynę powstania wzdęć u futrzanego przyjaciela.

Nieleczone zaburzenie wchłaniania może doprowadzić do bardzo poważnych skutków zdrowotnych, a nawet i zgonu psa. Zagazowane jelita u psa doprowadzają m.in. do:

  • ogromnego bólu,
  • martwicy,
  • zaburzeń perystaltyki,
  • perforacji i wgłobień jelit.

Wzdęty brzuch u psa – jak zapobiegać?

Oprócz leczenia wzdęć ważna jest profilaktyka. W końcu lepiej zapobiec niż leczyć. W związku z tym zadbaj przede wszystkim o:

Prawidłowe karmienie czworonoga

Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do pozbycia się problemów ze strony układu pokarmowego. Aby pozbyć się wzdęć u psa, w pierwszej kolejności zacznij go zdrowo odżywiać. Psia dieta powinna być zbilansowana oraz lekkostrawna, a przede wszystkim iść w parze razem z aktywnością fizyczną!

Z diety należy wyeliminować również produkty wzdymające m.in. fasole, brokuły, soję, które można znaleźć w niektórych karmach dla psów.

W przypadku alergii nie należy podawać również pokarmu, który ją wywołuje, ponieważ może prowadzić do gromadzenia się gazów. Jeżeli karmisz psa suchą karmą, niech będzie ona dobrej jakości. Podawaj pupilowi również karmę mokrą.

Przeczytaj:  Narkoza u psa - fakty i mity

Pilnuj również tego, aby zwierzę miało cały czas dostęp do świeżej wody, ponieważ odpowiednie nawodnienie jest niezwykle istotne w walce ze wzdęciami. Ponadto, nie dokarmia psa ludzkim jedzeniem, nie podawaj mu resztek ze stołu. poproś również oto domowników i wszystkie osoby, które mają kontakt z czworonogiem.

Zwierzęta mają inny układ trawienny i niektóre ludzkie produkty, są dla nich bardzo szkodliwe. Nie tylko sprawiają, że psa boli brzuch, ale stanowią również zagrożenie dla jego życia np. czekolada. Warto mieć na uwadze, że nadmierne gazy może powodować nadmiar węglowodanów. Spowalniają one procesy trawienne, co z kolei prowadzi do otyłości. Natomiast u seniorów należy wprowadzić specjalną karmę dla seniorów

Kup specjalne miski spowalniające jedzenie

Jeżeli psa boli brzuch dość często, je zbyt łapczywie, warto podawać mu kilka mniejszych porcji zamiast jednej, dwóch obfitych. Warto również zainwestować w specjalne miski spowalniające.

W sklepach jest ich mnóstwo!

W sytuacji, gdy ani miska, ani mniejsze porcje nie dają żadnej poprawy, warto zasięgnąć porady behawiorysty. Być może problem leży w psychice futrzanego przyjaciela.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Ruch jest niezwykle istotny zarówno dla organizmu człowieka, jak i psa. Musisz zapewnić pupilowi odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. W ten sposób poprawia się perystaltyka jelit.

Pamiętaj tylko o tym, aby nie wychodzić z psem przed posiłkiem ani po obfitym posiłku. Odczekaj chwile, aż w jego brzuszku wszystko się ułoży i dopiero zabierz go na spacer. Ponadto, aktywność fizyczna niesie za sobą o wiele więcej korzyści.

Wzmaga wydolność organizmu, a tak, że chroni przed otyłością, która jest niebezpieczna dla czworonoga. Dlatego staraj się, aby przynajmniej jeden spacer był długi, aby zwierzę mogło się wybiegać i spożytkować nadmiar energii.

Podawaj psu suplementy diety, wspomagające układ trawienny

Suplementy odgrywają bardzo ważną rolę w żywieniu psa. Suplementacja odpowiednio dobranych składników odżywczych jest pomocna przy problemach trawiennych. Pamiętaj jednak, że suplementy i ich dawkowanie powinien zalecić lekarz weterynarii. Nie podawaj ich samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.