Pies to wspaniały przyjaciel człowieka. Ma tylko jedną wadę. Zbyt szybko umiera. Eutanazja czworonoga to wciąż kontrowersyjny temat, który opiekunowie zwierząt niechętnie poruszają. Nic dziwnego. Uśpienie psa to ogromne emocje. Jak uśpić psa? I na czym polega uśpienie psa?
Wskazania do uśpienia psa – kiedy powinno się to zrobić?
W wielu domach psy traktowane są jak członkowie rodziny. Wypełniają pustkę i dają ogromną radość. Nie bez powodu mówi się, że „dom bez psa to nie dom”. Niestety czworonogi żyją stosunkowo krótko.
Umierają zazwyczaj w wyniku choroby, choć zdarza się, ze to właściciele decydują się na uśpienie psa. Zgodnie z prawem, a dokładnie Ustawą o Ochronie Zwierząt art. 6 i art. 33 oraz Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii art. 15, decyzję o tym, kiedy uśpić psa, podejmuje lekarz weterynarii.
Może zrobić to tylko i wyłącznie wtedy, gdy są medyczne przesłanki do wykonania eutanazji. Wskazania do uśpienia psa to przede wszystkim:
Zaawansowana choroba
Pierwszą przesłaną do wykonania eutanazji jest nieuleczalna choroba w zaawansowanym stadium. W takiej sytuacji zwierzę:
- ma wyniszczony organizm,
- odmawia jedzenia oraz picia,
- jest wychudzone,
- nie potrafi kontrolować wypróżniania lub wcale się nie wypróżnia,
- może wystąpić autoagresja lub agresja.
Objawom tym towarzyszy wiele innych symptomów, które nie tylko utrudniają, ale również uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Stadium choroby jest tak zaawansowane, że leczenie nie poprawi komfortu życia, a jedynie przedłuży cierpienie. Uśpienie starego psa i schorowanego jest najlepszym, co można dla niego zrobić.
Agresja
Uśpienie psa agresywnego ma miejsce, gdy czworonogów stwarza realne zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia ludzi i zwierząt.
Ciężkie obrażenia
Eutanazji można dokonać również w sytuacjach nagłych, takich jak ciężkie obrażenia powstałe wskutek wypadku drogowego lub innych zdarzeń losowych. Należą do nich m.in. liczne złapania, poważne obrażenia wewnętrzne i uszkodzone organy, które nie dają szansy na przeżycie.
Kiedy uśpić psa?
Nie ma wątpliwości, że opiekunowie czworonogów starają się nie myśleć o tym, kiedy uśpić psa. Wolą cieszyć się wspólnym czasem, a temat eutanazji odłożyć na bok.
Niestety wskutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych lub wraz z upływem czasu, temat staje się bliski. Kiedy uśpić psa? Punkt wyjścia do rozważania eutanazji stanowi przede wszystkim stan zdrowia pupila.
To na jego podstawie lekarz weterynarii jest w stanie określić, czy istnieje metoda leczenia, która zapewni mi komfort codziennego życia, czy konieczne będzie podjęcie niezwykle trudnej decyzji.
Eutanazję stosuję się tylko wtedy, gdy inne sposoby ograniczenia cierpienia schorowanego psa nie są skuteczne. Pamiętaj, że uśpienie psa możliwe jest tylko wtedy, gdy istnieją przesłanki medyczne i zadecyduje o tym lekarz weterynarii.
Nie można uśpić psa zdrowego lub czworonoga, który ma szansę na wyzdrowienie po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Prawi mówi również o tym, że psy chore na wściekliznę nie mogą być uśpione przez okres ich obserwacji, który wynosi do 21 dni.
Uśpienie starego psa – jak to wygląda?
Uśpienie starego psa jest w wielu przypadkach jedynym sposobem na zakończenie cierpienia pupila. Zaawansowany wiek zwierzęcia, a dokładnie obniżenie sprawności, dolegliwości zdrowotne, są najczęstszym wskazaniem do eutanazji.
Jeśli Twój czworonożny przyjaciel choruje na nieuleczalną chorobę, a weterynarz stwierdzi, że żadna metoda leczenia nie poprawi mu komfortu życia, a jedynie przedłuży cierpienie, zastanów się nad zakończeniem jego walki.
Choroba pogarsza jego jakość życia, sprawia mu ogromny ból, a do tego jest uciążliwa dla Ciebie jako opiekuna. W takiej sytuacji zwierzę cierpi każdego dnia. Warto dodać, że nie zawsze uśpienie starego psa jest konieczne.
Niektóre czworonogi pomimo podeszłego wieku, są w dobrej kondycji, a problemy zdrowotne nie sprawiają im zbyt wiele cierpienia. Stan zdrowia zawsze ocenia lekarz weterynarii.
Ile trwa uśpienie psa?
Ile trwa uśpienie psa? To pytanie, które zadaje sobie każdy właściciel przed dokonaniem eutanazji swojego czworonożnego przyjaciela. Sam proces trwa zaledwie kilka chwil. Pies odchodzi szybko, ale przede wszystkim nie odczuwa żadnego bólu.
Opiekunowie, którzy myślą o eutanazji swojego czworonożnego przyjaciela, zastanawiają się, jak wygląda uśpienie psa. Sama eutanazja jest bezbolesna. W przypadku, gdy pies jest przytomny, weterynarz najpierw poda leki uspokajające, aby zwierzę się uspokoiło i dopiero dokona eutanazji.
Na czym polega uśpienie psa? Na podaniu środka usypiającego. Są to barbiturany. Stosuje się je m.in. w znieczuleniu ogólnym oraz narkozie, ale w mniejszych dawkach. Przy usypianiu zwierzęcia, dawkę się zwielokrotnia.
Co się dzieje z psem po uśpieniu? Po podaniu substancji przestaje funkcjonować kora mózgowa. W rezultacie zwierzę traci przytomność, zostaje zatrzymana akcja serca, a pies umiera – przechodzi za tzw. tęczowy most. Możesz towarzyszyć pupilowi aż do momentu zaśnięcia pupila.
Eutanazję można uznać za bardziej humanitarne rozwiązanie, niż pozwolenie na to, aby pupil umierał w cierpieniu. Jeżeli wystąpi jakakolwiek trudność w wykonaniu zastrzyku, to barbiturany można podać dosercowo. Co więcej, może zdarzyć się sytuacja, że pies już po lekach uspokajających zaśnie i odejdzie.
Spotykane jest to u czworonogów, których stan jest bardzo ciężki, a organizm totalnie wyniszczony. To tylko utwierdza w przekonaniu, że ratowanie pupila byłoby niemożliwe, ze względu na brak możliwości przeprowadzenia jakiejkolwiek operacji czy zabiegu.
Ile kosztuje uśpienie psa? Cena uśpienia psa
Przed eutanazją warto zastanowić się nad pochówkiem. To ułatwi Ci oszacowanie kosztów za zabieg. Za eutanazję należy zapłacić. Koszt uśpienia psa wynosi od 50 do 250 złotych. Pamiętaj, że uśpienie psa to niejedyny koszt, jaki musisz pokryć. Dochodzi do tego spopielenie ciała. Cena kremacji wynosi około 600-800 złotych.
Musisz doliczyć do tego również inne koszty, takie jak koszt urny albo innego przedmiotu, w którym umieścisz prochy zwierzęcia po spopieleniu jego ciała. Urnę z popiołem możesz zabrać do domu. Ciało pupila można również pochować na cmentarzu dla zwierząt.
Wykupienie miejsca to koszt od 200 (za małe psy) do 500 złotych (większe czworonogi) za okres 5 lat. Pamiętaj jednak, że nie wolno Ci pochować pupila na ogródku, na działce oraz w innym dowolnym miejscu. To nielegalne, a dodatkowo stanowi zagrożenie epidemiologiczne!
Dopuszczalne jest tylko i wyłącznie spalenie zwłok lub pochowanie na cmentarzu. W całej Polsce takich miejsc, w których można pochować zwierzęta, jest kilkanaście. To zdecydowanie zbyt mało. Jeżeli nie masz możliwości wykupienia miejsca na cmentarzu, to uśpione zwierzę możesz pozostawić w gabinecie weterynaryjnym.
W takiej sytuacji zostanie ono przekazane do zbiorowej kremacji, która kosztuje około 200 złotych. Możesz również wybrać kremację indywidualną, gdzie cena ustalana jest indywidualnie. Za kremację małych czworonogów zapłacisz około 700 złotych. Natomiast w przypadku większych psów, cena wzrasta nawet dwukrotnie. Dlatego zawsze licz nie tylko koszt uśpienia psa, ale również kremację i pochówek.
Uśpienie psa będzie dla Ciebie ogromnym doświadczeniem. Niestety takim, któremu będzie towarzyszyć wiele negatywnych emocji, takich jak ból, cierpienie. Dlatego przed eutanazją zastanów się, co zrobisz z ciałem swojego czworonożnego przyjaciela. Koszt uśpienia psa jest różny w zależności od tego, co wybierzesz. Możesz zadzwonić do kliniki weterynaryjnej i zapytać o koszty, aby je sobie oszacować.
Jeżeli niedaleko Twojej miejscowości znajduje się cmentarz dla zwierząt i nie ograniczają Cię finanse, dobrze byłoby wykupić miejsce dla pupila. Mógłbyś odwiedzać jego grób, gdy tylko najdzie Cię taka ochota. Pamiętaj tylko, że miejsce wykupujesz na okres 5 lat. Potem musisz ponownie je wykupić.
W przypadku kremacji zastanów się, czy ma być ona zbiorowa (jest tańsza) czy indywidualna. W przypadku indywidualnej możesz poprosić o spopielone ciało zwierzęcia i zabrać je ze sobą do domu.