Pożegnanie z ukochanym psem to bardzo przykre doświadczenie dla każdego opiekuna czworonoga. I choć myśli o śmierci pupila nie chce się do siebie dopuścić, to przychodzi czas, w którym należy pomyśleć o tym, jak pochować psa. Co zrobić z martwym psem? Czym różni się utylizacja psa od kremacji? I jak zapewnić godny pochówek psa?
Utylizacja psa – na czym polega?
Każdy właściciel czworonoga chce, aby pochówek psa był godny. Zwłaszcza, gdy zwierzę było traktowane jako członek rodziny. Niektórzy opiekunowie pragną nadal mieć futrzanego przyjaciela blisko siebie. Co zrobić ze zdechłym psem? I na co pozwala polskie prawo? Wbrew pozorom nie można zakopać ciała w ogródku lub na swojej działce. Są to czyny zabronione, które reguluje prawo.
Pochówek psa w ogrodzie czy działce wiąże się z karą grzywny. W takim razie co zrobić z martwym psem? Utylizacja psa, czyli spalenie zwłok czworonoga razem ze śmieciami. To usługa, którą zaleca państwo i proponują ją gabinety weterynaryjne.
Jak wygląda i na czym polega utylizacja psa?
Właściciele czworonogów zastanawiają się, jak wygląda utylizacja psa, czy mogą uczestniczyć podczas tego procesu. Niestety nie. Utylizacja psa sprowadza się do pozostawienia ciała pupila w gabinecie weterynaryjnym lub miejscu, które ma podpisaną umowę z zakładem utylizacyjnym.
Następnie w ciągu kilku dni, a nawet i tygodni, zakład utylizacyjny wysyła samochód transportowy po zwierzęta, które zostawiono w klinice, a także te, które zmarły na drodze. Zwierzęta pakuje się w worki ni umieszcza informacje o wadze i gatunku. Gdy samochód transportowy zbierze wszystkie zwierzęta z wyznaczonej trasy, wraca do zakładu utylizacyjnego i następuje proces utylizacji.
Gdzie pochować psa?
Utylizacja psa to proces, na który nie każdy świadomy właściciel się zgodzi. W takim razie gdzie pochować psa? W Polsce istnieje kilka cmentarzy dla zwierząt. W ten sposób zapewniasz godny pochówek psa, zgodny z prawem. Co więcej, poddając psa najpierw kremacji masz pewność, że ciało czworonożnego przyjaciela nie będzie potraktowane jako rzecz. Jak pochować psa na cmentarzu? Musisz uiścić opłatę za miejsce z nagrobkiem.
Pamiętaj jednak, ze to nie mały wydatek i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Taką opcję rozważ jak najszybciej, aby mieć świadomość opłat i wiedzieć co zrobić z martwym psem. Oczywiście warto skorzystać z takiego profesjonalnego pochówka. Przede wszystkim zapobiega on zanieczyszczeniu środowiska, a po drugie to najlepszy sposób na zachowanie pamięci o swoim ukochanym pupilu.
W czym pochować psa?
Dla wielu właścicieli czworonogów, pochówek psa musi być godny. W końcu zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. W takiej sytuacji warto oddać ciało pupila do krematorium. Ciało pupila zostanie poddane kremacji. Na życzenie może być ona nie zbiorowo, ale i indywidualna.
Po indywidualnym spaleniu, prochu czworonożnego przyjaciela umieszczane są w urnie. Obecnie wybór urn jest ogromny, od metalowych, po drewniane. Jako opiekun możesz urządzić pochówek psa na cmentarzu.