Legowisko dla psa wymaga regularnego czyszczenia. Poza trzepaniem, odkurzaniem i wietrzeniem psiego posłania, od czasu do czasu należy również wyprać je, aby skutecznie pozbyć się z tkaniny zarówno zabrudzenia, jak i nieprzyjemnego zapachu.
Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do rozwoju bakterii, insektów i grzybów, które przyczynią się do pogorszenia stanu zdrowia pupila, zwłaszcza alergika. Jak więc prawidłowo prać legowisko dla psa?
Zalecenia producenta
Jak czyścić legowisko dla psa? odpowiedzi na to pytanie należy szukać w pierwszej kolejności na metce produktu. Każdy producent tworzy psie akcesoria z różnych materiałów, dlatego warto przestrzegać jego zaleceń dotyczących czyszczenia, prania i odświeżania posłania dla czworonoga.
Jeśli legowisko jest wykonane ze skóry ekologicznej, wystarczy przecierać je wilgotną szmatką i wietrzyć. Natomiast legowiska wykonane z tkanin z reguły są o wiele trudniejsze w pielęgnacji. W takim przypadku najlepiej wybierać te mebelki dla psów, które posiadają opcję zdejmowanego pokrowca.
Zewnętrzną tkaninę można wtedy zdejmować do prania w pralce lub do prania ręcznego. Nie ma znaczenia, czy psie posłanie jest duże, czy niewielkie – w ten sposób da się oczyścić każdy model posłania.
Wstępne czyszczenie legowiska
Legowisko warto przede wszystkim regularnie wytrzepywać lub odkurzać. Takie czynności stanowią także wstęp do prania posłania. Zanim umieścimy legowisko w pralce, powinniśmy usunąć z niego zabrudzenia „stałe”, takie jak resztki jedzenia, piasek czy sierść.
W tym celu psie posłanie należy wytrzepać, a następnie odkurzyć za pomocą wąskiej ssawki. Na tym etapie dobrze jest również miejscowo usunąć plamy, z którymi pralka może sobie nie poradzić. W tym celu należy użyć gąbki lub wilgotnej ściereczki i przetrzeć zabrudzone miejsce. Do zapierania plam można użyć łagodnego odplamiacza lub – najlepiej – delikatnych detergentów do czyszczenia akcesoriów dla zwierząt domowych.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kosmetyków, czyli szamponów i płynów do kąpieli, do prania psiego legowiska nie powinno się stosować „ludzkich” preparatów. Jeśli na posłaniu znajdują się naprawdę trudne plamy, pokrowiec legowiska można także namoczyć w ciepłej wodzie.
Pranie legowiska w pralce
Jak wyczyścić legowisko dla psa? Odpowiedź na takie pytanie jest najprostsza w przypadku posłań ze zdejmowanym pokrowcem, które ma wszyte zamki. Niektóre posłania można prać także w całości, czyli wraz z wypełnieniem, co może okazać się problematyczne w przypadku produktów o większym rozmiarze (te najlepiej prać ręcznie w wannie).
Jeśli posiadamy legowisko ze zdejmowanym pokrowcem, możemy bez obaw prać je w pralce, stosując się do zaleceń producenta umieszczonych na metce. Najbardziej uniwersalne zasady, których warto się trzymać to:
- pranie w delikatnym proszku (np. dla alergików, dla niemowląt) lub w specjalnym detergencie dla zwierząt,
- rezygnacja z płynu do płukania – może wywoływać alergie,
- wybór programu prania w maksymalnie 40 stopniach Celsjusza, czyli jedynie ciepłą wodą,
- dokładne wypłukanie legowiska – można wybrać opcję dodatkowego płukania, jeśli pralka posiada taką funkcję.
Detergenty mogą zaszkodzić zwierzęciu, dlatego wiele osób całkowicie odradza ich użycia. Chociaż właściciel psa zawsze kieruje się jego dobrem, chcąc nadać posłaniu przyjemny zapach, może wyrządzić pupilowi więcej szkody niż pożytku.
Silne odplamiacze czy proszki do prania mogą pozostawiać po sobie zapach, który dla człowieka jest niewyczuwalny, natomiast dla zwierzęcia okazuje się drażniący czy nawet szkodliwy dla skóry. Jeśli więc mimo wszystko decydujemy się na użycie silniejszego preparatu, powinniśmy dopilnować, aby bardzo dokładnie wypłukać go z tkaniny.
W czym wyprać legowisko psa, aby nie ryzykować wywołaniem alergii czy pogorszeniem samopoczucia zwierzaka? Mając na uwadze skórę psa, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dedykowanego preparatu czyszczącego lub użycie domowych specyfików, takich jak soda czy ocet. Nieprzyjemny zapach octu łatwo wypłukuje się z tkaniny oraz ulatnia w trakcie suszenia.
Jeśli zaś chodzi o suszenie, to w procesie czyszczenia legowiska jest ono równie ważne jak pranie. Nie do końca wysuszone posłanie może stać się bowiem siedliskiem pleśni i bakterii. Aby dobrze wysuszyć legowisko, należy wywiesić je na zewnątrz, kiedy jest ładna pogoda lub umieścić w pobliżu grzejnika.
Dezynfekcja legowiska
Pranie legowiska dla psa można wykonywać co jakiś czas, aby utrzymać je w czystości. Co jednak w przypadku, kiedy zwierzę zostało zaatakowane przez pasożyty? W psim legowisku mogą zamieszkać zarówno bakterie, jak i grzyby, roztocza czy wirusy. Większości z nich nie pozbędziemy się zwykłym odkurzaniem.
Niekiedy konieczna jest więc dezynfekcja legowiska dla psa. Zabieg ten polega na usunięciu czy zneutralizowaniu drobnoustrojów. Wiele z nich ginie już w temperaturze 60 stopni Celsjusza, dlatego legowisko można – niezbyt często – prać w wysokiej temperaturze. Lepiej unikać natomiast silnie działających środków chemicznych, które – jak już zostało wspomniane – nie służą psiakom.
Warto pamiętać także, że działanie dezynfekujące ma również para wodna. Jest to zupełnie naturalny i bezpieczny sposób na usuwanie drobnoustrojów. Jeśli więc posiadamy parownicę, mop parowy czy po prostu pralkę z programem parowym, warto użyć ich przynajmniej od czasu do czasu, a już z pewnością po wygranej walce z pasożytami.
Jak czyścić psie legowisko na co dzień?
Nasi czworonożni przyjaciele zasługują na to co to, co dla nich najlepsze. Pranie psiego legowiska warto zaplanować na przykład raz w tygodniu, lub wraz z generalnymi porządkami w mieszkaniu, czy po wspomnianej już chorobie pasożytniczej zwierzaka. Natomiast jak czyścić psie legowisko na co dzień? piorąc psie posłanie regularnie – nie wyrządzimy mu zbyt wiele „krzywdy”, jeśli zrobimy to prawidłowo.
Najlepiej do czyszczenia wykorzystać zwykły odkurzacz, który bardzo dobrze usuwa z poszycia posłania między innymi sierść, piasek, czy resztek jedzenia. W przypadku materiałów, które nie zatrzymują takich fizycznych zabrudzeń, do czyszczenia można użyć wilgotnej ściereczki.
A jak często należy prać legowisko dla psa? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć między innymi zdrowie swojego pupila oraz to, czy:
- pies gubi dużo sierści,
- po spacerze łapy Twojego psa są brudne (warto wyczyścić je po powrocie do domu, przed tym jak zwierzę położy się w legowisku),
- pies jest zdrowy,
- pies jest duży czy mały,
- pies dużo się ślini,
- pies je w legowisku lub zanosi tam jedzenie,
- legowisko jest całe czy ma zdejmowany pokrowiec,
- legowisko jest wykonane z wytrzymałych materiałów, które dobrze znoszą częste pranie.
Na pewnym etapie pranie legowiska nie będzie już najlepszym rozwiązaniem. Mowa tu o sytuacji, kiedy posłanie pupila jest już na tyle zniszczone i zużyte, że lepiej będzie wymienić je na nowe. Wskazaniem do wymiany legowiska są między innymi takie objawy, jak rozdarte poszycie, ale też nierówne, odkształcone wypełnienie. Kupując nowe legowisko, warto upewnić się:
- czy posiada zdejmowany pokrowiec, który nadaje się do prania w pralce,
- czy jego wypełnienie można prać,
- czy wypełnienie jest antyalergiczne,
- czy nowe psie posłanie ma odpowiedni rozmiar dla pupila – zaleca się wybór modelu o około 20-30 cm większego niż wielkość psa.