Warczenie psa – jak reagować gdy pies warczy?

warczacy pies

Warczenie psa wzbudza ogromne emocje u opiekunów. Dzieje się tak, ponieważ większość właścicieli na co dzień przyzwyczajona jest do słodkiego, idealnego pupila. Niestety zdarzają się sytuacje, że zarówno dorosły pies, jak i szczeniak warczy. Jak reagować, gdy pies warczy?

Warczenie psa – skąd się bierze?

Istnieje przekonanie, że pies nie ma prawa warknąć na człowieka. W rzeczywistości jest to jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Przede wszystkim zacznijmy od przypomnienia, ze zwierzęta te są drapieżnikami z krwi i kości. Mają silne zęby oraz pradawne instynkty, dzięki którym potrafiły przetrwać w trudnych warunkach. Najlepszym tego przykładem jest to, że wilki starały się rozwiązywać wszelkie konflikty między członkami swojej gruby bez krwawej walki.

To z kolei umożliwiało im wspólne zamieszkiwanie danego terytorium, a także i polowanie. Jak dobrze wiesz, psy odziedziczyły wiele zachowań, rytuałów oraz praw po wilkach. W efekcie prędzej czy później zaobserwujesz zachowanie Twojego psa, które wskazuje na to, że coś mu się nie podoba, coś jest nie tak i czuje dyskomfort. Taka informacja objawia się poprzez warczenie psa, uniesienie warg, nastroszenie, a także kłapnięcie oraz uderzeniem pyskiem.

Pies zaatakuje inne zwierzę lub człowieka dopiero wtedy, gdy zlekceważą oni sygnały ostrzegawcze. Najpierw będzie to tzw. ugryzienie o kontrolowanym natężeniu. Gdy intruz nadal będzie ignorował zwierzę, zaatakuje już z dużym, niekontrolowanym natężeniem. Warczenie psa nie powinno być odbierane jako atak. To sygnał ostrzegawczy, który informuje o tym, że zwierzakowi coś się nie podoba, denerwuje go czy wywołuje u niego lęk i strach. Pies może warczeć z różnych powodów:

  • w obronie prawa do miski, zabawek oraz legowiska. Z tego powodu najczęściej pies warczy na dziecko, które nieświadomie traktuje miski pupila jako fajną zabawę.
  • podczas zabiegów pielęgnacyjnych, co wiąże się z nieprzyjemnym doświadczeniem,
  • gdy ktoś zbliża się do drzwi mieszkania np. goście albo sąsiedzi. W ten sposób pies chce odstraszyć intruza, który się czai za drzwiami,
  • gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Dotyczy to głównie młodych psów. Szczeniak gryzie i warczy, bo się zwyczajnie nudzi. W ten sposób prosi o to, aby opiekun poświęcił mu czas.

Żadna z wyżej wymienionych sytuacji nie jest żadną prowokacją czy chęcią zdominowania opiekuna. Pies w ten sposób tylko informuje o tym, że chce mieć spokój. Poprzez warczenie pragnie uniknąć jakiegokolwiek konfliktu z właścicielem. Niestety wielu opiekunów w momencie, gdy pies lub szczeniak warczy, czuje się zdezorientowanych. Myślą, że pupil chce im zrobić krzywdę i w efekcie karcą go.

Przeczytaj:  Jak zdominować psa? Dominacja psa i jej oznaki

To błąd. Może i pies przestanie warczeć, ale to tylko pogłębi problem. Następnym razem, zamiast warknąć, zacznie szczerzyc zęby lub ugryzie. Dlaczego? Dzieje się tak ponieważ poprzez karcenie uczysz psa, że w bezkonfliktowy sposób nie da rady się z Tobą dogadać, więc musi wykorzystać agresję, aby osiągnąć zamierzony cel.

Pies warczy na właściciela – co to znaczy?

Pies warczy na właściciela wtedy, gdy nie podoba mu się dana sytuacja. Wbrew powszechnej opinii pupil nie chcę Cię zdominować. Informuje Cię, że dana sytuacja nie jest dla niego komfortowa. Najczęściej zdarza się to wtedy, gdy:

  1. Chcesz mu zabrać zabawkę. Dlatego nie odbieraj mu jej na siłę. Zachęć go do wymienienia zabawki na ulubiony psi przysmak.
  2. Podchodzisz do niego w trakcie jedzenia. Zwierzak chce spokojnie zjeść.
  3. Podchodzisz do legowiska. Pies traktuje swoje legowisko jako oazę spokoju. Raz na jakiś czas podejdź do niego z psim smakołykiem i wręcz mu. W ten sposób nauczysz go, że nie masz zamiaru przeszkadzać mu podczas odpoczynku.

Zdarza się, że pies warczy i gryzie właściciela ze strachu. Taką sytuację można zaobserwować m.in. w sylwestra, gdy puszczane są fajerwerki. Niektóre czworonogi nie radzą sobie z hałasem i zachowują się zupełnie inaczej niż na co dzień.

Co więcej, takie zachowanie może być również objawem nudy. Dorosły pies warczy i gryzie tak jak i szczeniak, po to, aby zachęcić swojego opiekuna do zabawy. Oczywiście od najmłodszych lat musisz nauczyć zwierzę, że tak nie wolno. Stosuj tu metodę oparta na nagrodach, a nie karach, ponieważ jest ona o wiele skuteczniejsza. W tym celu za każdym razem, gdy szczeniak Cię ugryzie, przerywaj zabawę. W ten sposób pokażesz mu, że takie zachowanie jest niepożądane i prowadzi do zakończenia wspólnie spędzonego czasu.

Świetnym sposobem jest także skupienie uwagi pupila na innych przedmiotach. Warto kupić zabawki. Doskonale sprawdzą się modele edukacyjne. Zadbaj również oto, aby pies miał zapewnioną odpowiednią ilość aktywności fizycznej każdego dnia. Niech się wybiega. Dzięki temu nie będzie się nudził i nie będzie Cię zaczepiał. Jeśli jednak pies warczy i gryźcie na właściciela, to warto udać się do behawiorysty, aby wykluczyć ewentualne problemy.

Jak reagować gdy pies warczy?

Psy warczą z różnych powodów, o których już wspomnieliśmy. Co robić gdy pies warczy? Reakcja zależy od sytuacji i przyczyny dania sygnału ostrzegawczego. Jeżeli pies warczy”

Przeczytaj:  Test Campbella - 5 prób psiego charakteru

1. Pilnując przedmiotu

Jeżeli chcesz odzyskać przedmiot, który obecnie trzyma pies, pod żadnym pozorem nie wyciągaj mu jej z pyska na siłę. Weź do ręki ulubioną przekąskę pupila i spróbuj dokonać wymiany. Należy również nauczyć go komendy „zostaw”, „nie rusz” oraz „daj”. Aby nauczyć go tej ostatniej, powiedz normalnym głosem „daj”, a następnie mu ją zabierz. Za każdym razem daj mu nagrodę w postaci dobrego słowa oraz smakołyka. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Jak już się nauczy tej komendy, naucz go aportowania. Rzuć mu jakiś przedmiot, a następnie poproś, aby przyniósł. Na końcu go również nagródź.

2. Na inne psy

Pamiętaj, aby od pierwszych dni socjalizować szczeniaka. Młody pies powinien mieć kontakt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W tym celu również należy przeprowadzić odpowiednie szkolenie, oparte na nagradzaniu, a nie karaniu. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej nauczyć pupila chodzenia po łukach. Przyda się tu długa smycz, a także ulubione smakołyki. Jeżeli zobaczysz z daleka psa, zawołaj swojego futrzanego przyjaciela.

Nakłoń go, aby zmienił kierunek tak, aby ominąć szerokim łukiem innego czworonoga. Nie szarp smyczą ani jej nie napinaj. Jeżeli miniecie obcego czworonoga, nagrodź swojego przysmakiem. Rób to za każdym razem, aby utrwalić pożądane zachowanie.

3. Na gości

Jak reagować gdy pies warczy na gości? Przede wszystkim nie karcić. Za każdym razem, gdy ktoś zadzwoni domofonem czy dzwonkiem do drzwi, daj pupilowi smakołyk. Dobrze, aby goście mieli go również ze sobą albo daj im tuż przed wejściem. Gdy przyjdą, niech najpierw wręczą mu psi przysmak. W ten sposób nabierze do nich zaufania i zrozumie, że nie chcą mu zrobić krzywdy. Możesz również wykonać bardzo fajne ćwiczenie z wykorzystaniem przysmaków. Niech jedna torebka ze smakołykami będzie w domu, druga na zewnątrz. poproś jednego z domowników, aby wyszedł za drzwi i zapukał lub zadzwonił dzwonkiem i odejdzie.

Ty w tym czasie podejdź z czworonogiem do drzwi i wręcz mu smakołyk. Po kilku powtórzeniach pupil powinien przestać nerwowo reagować na dźwięk dzwonka. Wtedy możecie przejść do kolejnego etapu. Niech ktoś wyjdzie za drzwi, zapuka lub zadzwoni. Gdy wejdzie do domu, niech wręczy psu przysmak. Takie ćwiczenie sprawi, że pies zacznie radośnie czekać na gości.

4. Przy misce z wodą i jedzeniem

Zdarza się, że zwierzę warczy przy swojej misce. Najczęściej, gdy je w obawie, że ktoś mu przeszkodzi w tej czynności.  W takiej sytuacji pod żadnym pozorem nie karć go.

Przeczytaj:  Utylizacja psa - jak to zrobić i gdzie pochować psa?

5. W nocy

Prawdopodobnie psu się coś śni lub czuje niepokój np. słysząc odgłosy z zewnątrz. Warto to sprawdzić, bo może okazać się, że w ten sposób pupil chce Cię ostrzec przed czymś.

Pies warczy na dziecko – co w tej sytuacji zrobić?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że relacja między psami a dziećmi są wyjątkowe. Ponadto, wychowywanie się maluszka z czworonożnym przyjacielem niesie za sobą wiele korzyści. Niestety zdarza się, że pies nie potrafi odpowiednio zareagować na członka rodziny, albo pies warczy na dziecko swoich opiekunów, a nawet i obce na ulicy. Jaki jest powód? Przypominamy, że warczenie psa to naturalny odruch obronny. Zwierzę w ten sposób ostrzega, ze jeżeli intruz się nie wycofa lub nie zaprzestanie swojego działania, to może go zaatakować. Taka reakcja pojawia się zazwyczaj w wyniku:

  • braku wczesnej socjalizacji – dotyczy głownie tych czworonogów, które będąc szczeniakami, nie miały żadnego kontaktu z dziećmi. W związku z tym nie są w stanie zaufać maluchom i boją się ich gwałtownych ruchów, hałasów, a także zapachów,
  • przykrych doświadczeń – niechęć do dzieci może także wynikać z doświadczeń, które miały miejsce w przeszłości. Niestety małe dzieci nieświadomie zadają pupilom ból np. poprzez ciągnięcie za ogon, ugryzienie czy kopnięcie. Może okazać się, że dziecko skrzywdziło psa i wywołało u psa reakcję stresową i lęk,
  • instynktu terytorialnego – pies w danym momencie może nie mieć ochoty na towarzystwo. Zdarza się, że nie chce również oddać swojej zabawki.

Takie agresywne reakcje bardzo często wywołują ogromny niepokój u właścicieli. Niektórzy w obawie przed pogryzieniem dziecka przez pupila, decydują się go oddać. Co zrobić gdy pies warczy na dziecko? Przede wszystkim należy zacząć socjalizować zwierzę już od pierwszych dni. Szczenięta od samego początku powinny być przyzwyczajone do obecności zarówno innych przedstawicieli swojego gatunku, jak i dzieci. Jeżeli pies warczy na dziecko, to należy przeprowadzić proces socjalizacji i stosować się do kilku zasad:

1. Nigdy nie zostawiaj zwierzaka z dzieckiem – w tym czasie może wydarzyć się nieszczęście! Cały czas musisz obserwować relację pupila i maluszka.

2. Wdrażaj zmiany stopniowo – proces socjalizacji przeprowadź powoli. Musisz wykazać się cierpliwością i zaangażowaniem. Pod żadnym pozorem nie wymuszaj danej reakcji ani nie karć psa, ponieważ osiągniesz skutek odwrotny do zamierzonego.

3. Daj czas psu na oswojenie się z dzieckiem – nie zabraniaj kontaktu z dzieckiem. Niech zwierzę podejdzie, obwącha. Za każdym razem, gdy zareaguje na malucha spokojnie, nagrodź go ulubionym przysmakiem i dobrym słowem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.