Wibrysy u psa – do czego służą wąsy u psa?

wasy u psa

Zapewne nie raz zastanawiałeś się, po co psu wąsy. Wciąż wiele osób błędnie myśli, że są one tylko i wyłącznie ozdobą psiego pyszczka. Dokładnie tak jak w przypadku męskiej twarzy. Nic bardziej mylnego! Wibrysy u psa, potocznie psie wąsy, służą do orientacji oraz poruszania się w terenie.

Po co psu wąsy?

Niejednokrotnie właściciele czworonogów zastanawiają się, po co psu wąsy. Wciąż wielu opiekunów myśli, że są one dodatkiem. Niektórzy nawet je obcinają, co jest absolutnie zabronione. Okazuje się, że wibrysy u psa nie są ozdobą, a pełnią bardzo ważną funkcję, jaką jest umiejętność poruszania się w terenie oraz orientacji.

Potocznie nazywane są wąsami, ze względu na umiejscowienie w okolicy nosa, ale tak naprawdę nie mają z nimi zbyt wiele wspólnego. Ich inne nazewnictwo to włosy czuciowe. Niezależnie jak je nazwiemy, psie wąsy odgrywają bardzo ważną rolę i nie są bez znaczenia dla czworonoga.

Psie wąsy są bardzo mocno unerwienie, a w efekcie wyczulone na dotyk oraz ruch. Oznacza to, że wąsy psa odbierają sygnały z otoczenia oraz bodźce, a następnie przekazują je do mózgu. Przykład stanowi, chociażby mebel na drodze.

Za pomocą wibrysów pies wyczuwa przeszkodę, informacja ta dociera do mózgu, dzięki czemu pupil omija mebel. Na podstawie licznych badań przeprowadzonych przez naukowców, stwierdzono, że wąsy u psa są bardzo ważnym narządem, który ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Badania wykazują, że aż 40 procent sygnałów oraz informacji dotykowych pochodzi z okolic głowy psa, a głównie właśnie z psich wąsów.

Co ciekawe, każdy wibrys jest indywidualnie połączony z mózgiem. Oznacza to, że pojedyncze wąsy wysyłają do mózgu informacje z otoczenia. Można je porównać do sterów, które pomagają pupilowi poruszać się w terenie, omijać przeszkody. W błyskawicznym tempie wyczuwają zmieniające się warunki. To właśnie psie wąsy odpowiadają za perfekcyjne poruszanie się w ciemnościach.

Przeczytaj:  Adopcja psa - jak adoptować psa ze schroniska i ile to kosztuje?

Wąsy psa – jakie funkcje pełnią wibrysy?

Wąsy psa to bez wątpienia doskonała nawigacja. Pełnią one funkcję informacyjną oraz ochronną. Ostrzegają przed niebezpieczeństwami. Informują pupila o tym, że coś stoi im na przeszkodzie np. ściana. Poprzez przekazanie sygnału do mózgu, chronią czworonoga przed zderzeniem z owym przedmiotem.

Ponadto umożliwiają poruszanie się w terenie nie tylko zdrowym zwierzętom, ale również tym, które mają chore oczy.

Wibrysy u psa nie tylko odpowiadają za prawidłową nawigację. Pełnią jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Są one sensorami, które są niezbędne podczas komunikacji z innymi osobnikami gatunki. Tuż przed wzajemnym obwąchiwaniem się, czworonogi stykają się wąsami. W ten sposób wyczuwają zamiary drugie psa.

Rola komunikacyjna wąsów jest kluczowa u szczeniąt. Rodzą się one ślepe i głuche, tak więc psie wąsy są jedynym receptorem świata zewnętrznego, który umożliwia wyczuwać bliskość matki. W późniejszym czasie wykorzystywane są do komunikacji z innymi psiakami.

Gdy narząd wzroku zawodzi, poruszanie się ułatwiają wąsy psa, pełniąc rolę dodatkowego narządu. Dzięki temu seniorzy potrafią odnaleźć się w terenie pomimo tego, że mają słaby wzrok lub nie widzą.

Co ciekawe, psie wąsy sprawiają, że pupil czuje drgania powietrza. Funkcja ta przede wszystkim ułatwia zwierzętom polowanie. Natomiast w warunkach domowych pozwala wyczuć drganie powietrza spowodowane ruchem poruszającej się ręki człowieka czy też zabawki.

Dzięki temu zwierzę lokalizuje obiekty, które się poruszają, a także ocenia ich wielkość. To wszystko sprawia, że pies rzadko uderza się o przedmioty, ponieważ psie wąsy stanowią doskonałą nawigację. Najlepiej obserwuje się to w nocy, gdy jest ciemno. Człowiek może mieć problem, aby się poruszać w ciemności. Natomiast pies robi to bez problemu.

Jak wyglądają wąsy u psa?

Wibrysy występują nie tylko u psów, ale również u innych zwierząt np. u kotów, fok czy szczurów. Wbrew pozorom wibrysy u psa i przedstawicieli innych gatunków, różnią się od siebie. Wąsy u psa występują w liczbie od 9 do 12 po jednej stronie, a ich ilość zależy m.in. od rasy.

Przeczytaj:  Zabawy z psem - jak bawić się z psem w domu i na zewnątrz?

Warto również mieć na uwadze, że ich długość także może być różna. Jedne czworonogi mają dłuższe, drugie krótsze. To naturalne. Wąsy u psa są o wiele twardsze oraz sztywniejsze od sierści. Ponadto wykazują większą odporności na wypadanie oraz złamania.

Czy psie wibrysy odrastają?

Niektórzy właściciele psów myślą, że wibrysy u psa można obcinać. Nic bardziej mylnego! Pod żadnym pozorem nie skracaj ich. Psie wąsy stanowią pewnego rodzaju nawigację czworonoga. To dzięki nim potrafi poruszać się po każdym terenie. Umożliwia również orientację i stanowi dodatkowy narząd.

Dlatego ich skracanie jest zabronione. Jednak nie oznacza to wcale, że wibrysy same nie wypadają. Okazuje się, że jest to możliwe. Psie wąsy wypadają wtedy, gdy są osłabione oraz martwe. Zarówno u młodych i zdrowych psów, jak i u starych i chorych.

Co wtedy? Czy wibrysy odrastają? Okazuje się, że tak. Usunięte przez organizm martwe wąsy, odrastają i to bardzo szybko. Co więcej, wykazują zdolność regeneracji. Nawet gdy człowiek mu je obetnie, odrosną. Niestety problem pojawia się wtedy, gdy wąsy psa zostały wyrwane.

Po pierwsze, sprawi to ogromny ból czworonogowi. Po drugie, ograniczy mu zdolność poruszania się. A po trzecie, większość wyrwanych wibrysów nie będzie w stanie zregenerować się i odrosnąć.

Dlatego wyrywanie wąsów psu i przedstawicielom innych gatunków jest bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem i nie powinno mieć miejsca. Niesie za sobą przykre konsekwencje dla pupila. Jeśli zabierasz psa na wizyty u groomera, koniecznie pamiętaj, aby nie obcinał mu wibrysów. Przypomnij mu o tym!

Czasem może zdarzyć się, ze groomer chce idealnie wyprofilować kształt pyska i przycina wąsy. Najczęściej zdarza się to u psów wystawowych, ponieważ ich przycięcie nadaje odpowiedniej linii. Niestety jest to dla psa niewskazane, bo zaburza ich naturalną orientację i umiejętność poruszania się w terenie.

Przeczytaj:  Sterylizacja psa - kompendium wiedzy

Jak dbać o wąsy u psa?

Psie wąsy pełnią niezwykle istotną rolę. Dlatego należy o nie dbać.  Pamiętaj, że wibrysy u psa są bardzo czułe. Dotykając je, pies odczuwa duży dyskomfort. W efekcie może się odsunąć, mrugać, a nawet i odskoczyć. Samo przycinanie ich nie sprawia psu bólu, ale ich wyrywanie już tak.

Pamiętaj jednak, aby pupilowi ani nie skracać, ani nie obcinać wąsów, nawet gdy uznasz, że sterczą i wyglądają nieestetycznie.

Pozbawienie zwierzaka psich wibrysów sprawi, że będzie miał problem z odnalezieniem się w otoczeniu. Jeśli masz w domu dzieci, naucz je, aby nie ciągnęły pupila za wąsy.

Pilnuj również, aby taka sytuacja nie miała miejsca. Nie tylko sprawi mu to ból, ale pies może zareagować agresją wobec maluchów. Lepiej tego unikać. Dlatego nigdy nie zostawiaj małych dzieci z psem.

Miej zawsze na nich oko. Dziecko może nawet nieświadomie pociągnąć pupila, myśląc, że to zabawa. Zwłaszcza gdy jeszcze nie rozumie. Natomiast starszym dzieciom wytłumacz, jak ważną rolę pełnią wibrysy. Powiedz im, że nie wolno ciągnąć psa za jego wąsy, ponieważ go to boli. Na pewno zrozumieją i będą ostrożniejsze podczas wspólnych zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.