Wiek psa – jak obliczyć wiek psa? Krok po kroku

stary pies

Nie ma wątpliwości, że każdy właściciel czworonoga zastanawia się, ile żyje pies. Czworonogi żyją krócej. Co więcej, wiek psa a człowieka to dwie różne bajki. Okazuje się, że wiek psa nie ma nic wspólnego z ludzkim. Warto jednak wiedzieć jak obliczyć jak liczyć psu lata. Wbrew pozorom to wcale nie trudne zadanie. Dziś podpowiadamy jak liczyć wiek psa na ludzkie lata.

Wiek psa a człowieka

Powszechnie przyjęło się, że wiek psa na ludzkie liczy się w następujący sposób: 1 rok życia zwierzęcia = 7 lat życia człowieka. To mit. Najprawdopodobniej wiąże się  on z wyliczeniem matematycznym. Średnia długość życia czworonogów wynosi około 10-12 lat, co odpowiada 1/7 długości życia człowieka. Założenie to, pomimo, że jest popularne, jest błędne. Nie wystarczy pomnożyć wieku czworonoga przez konkretną wartość, aby uzyskać wiek zwierzęcia w ludzkich latach. Dowiedziono to naukowo. W rzeczywistości psie lata liczy się w nieco bardziej skomplikowany sposób.

Jak się liczy psie lata?

Jeśli zastanawiasz się jak się liczy psie lata na ludzkie, musisz zdać sobie sprawę, że czworonogi dojrzewają o wiele szybciej niż człowiek. Tym samym, długość ich życia jest krótsza, a poszczególne fazy życia się różnią od starzenia się człowieka. Pierwszą różnicą jest osiągnięcie dojrzałości płciowej. U ludzi trwa to około 15 lat. Natomiast u psa 1 rok. W związku z tym określenie wieku psa na podstawie wieku człowieka jest niemożliwe i prowadzi do błędnych wyliczeń.

Co ciekawe, psie lata liczy się na podstawie zegarka epigenetycznego, czyli materiału genetycznego. Ta sama koncepcja służy do określenia wieku człowieka. Przy obliczaniu długości życia ludzi, materiał genetyczny stanowi 40%. Natomiast pozostałe 60% to tryb życia, czyli sen, dieta, aktywność fizyczna oraz stresu. Te wszystkie czynniki wpływają również na długość życia czworonogów. Ponadto, psie lata oblicza się, biorąc pod uwagę jego rasę, wagę, a także rozmiar.

Przeczytaj:  Dlaczego pies liże człowieka?

Na podstawie dotychczasowych obserwacji, zauważono, że psy małych ras żyją dłużej niż psy dużych ras. Szczenięta rasy owczarek niemiecki dojrzewają szybciej, ale jednocześnie szybciej stają się seniorami. Natomiast york w tym samym wieku, co owczarek, nie będzie seniorem, a psem w średnik wieku.

Wiek psa – tabela

Jeżeli zastanawiasz się, jak sie liczy wiek psa, możesz skorzystać z poniższej tabeli. Stworzona została przez prof. dr hab. Kazimierza Ściesińskiego, który jest jednym z najwybitniejszy kynologów polskich. Wiek psa a człowieka wygląda następująco:

  • 6 miesięcy życia psa = 10 lat życia człowieka
  • 10 miesięcy życia psa = 14 lat człowieka,
  • 12 miesięcy życia psa = 15 lat życia człowieka,
  • 18 miesięcy życia psa = 20 lat życia człowieka,
  • 22 miesiące życia psa = 22 lata życia człowieka
  • 2 lata życia psa = 24 lata człowieka
  • 3 lata życia psa = 28 lat życia człowieka

Następnie co roku dodaje się psu 4 lata. Pamietaj jednak, ze tabelta ta jest tylko i wyłącznie orientacyjna, ponieważ nie uwzględnia tak waznych czynniów, jak cechy osobnicze czworonoga, jego wielkość, waga, rasa i inne, które odgrywają kluczową rolę wokreśleniu wieku.

Jak liczyć psu lata?

Obliczenie wieku psa jest łatwiejsze, jeżeli pupil jest z Tobą od samego początku. Zwłaszcza, gdy bierzesz go z hodowli. Znasz dokładną datę jego urodzenia. Niestety w przypadku psa ze schroniska lub przybłędy, nie wiesz, kiedy się urodził. W takim razie jak obliczyć psie lata? Pomoże w tym wygląd pupila, a mianowicie:

1. Sierść

Wraz z upływem lat u psa, tak samo jak i u człowieka, pojawiają się siwe włosy. Pierwsze zauważysz, gdy pupil osiągnie 4-5 rok życia. Najczęściej występują one w okolicach pyska. Im pies jest starszy, tym zobaczysz więcej siwych włosów. pamiętaj jednak, ze są wyjątki od reguły. Może zdarzyć się, ze siwe włosy to po prostu kwestia umaszczenia.

Przeczytaj:  Jak wybrać obrożę i smycz dla psa?

2. Zęby

Jeśli adoptujesz lub przygarniasz psa, to podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, lekarz może oszacować jego wiek na podstawie stanu uzębienia pupila. To jeden z głównych wskaźników, który jest najdokładniejszy. Na podstawie uzębienia, psie alta szacuje się w następujący sposób.

  • w 3-4 tygodniu życia psa pojawiają się siekacze,
  • W 5-6 tygodniu można zauważyć wyrzynające się kły,
  • w 8-9 tygodniu czworonóg posiada już wszystkie zęby mleczne – jest ich 28,
  • w 3-4 miesiącu życia zęby mleczne zaczynają się ścierać,
  • w 5-7 miesiącu życia psa następuje wymiana zębów mlecznych na zęby stałe. Ostatecznie pies ma 42 zęby stałe,
  • w 18 miesiącu życia ścierają się jedynki szczęki dolnej. Nazywane są one cęgami,
  • gdy pies ma 2,5 roku zaczynają ścierać się średniaki, czyli dwójki szczęki dolnej,
  • w wieku 3,5 lat lekarz weterynarii rozpozna ścieranie się jedynek szczęki górnej,
  • w wieku 4,5 lat następuje ścieranie się dwójek szczęki górnej,
  • gdy pies ma około 5,5 roku ścierają się trójki szczęki dolnej. To tzw. okrajki,
  • w wieku 6 lat ścierają się trójki szczęki górnej,
  • w wieku 7 lat zaczynają ścierać się siekacze,
  • w wieku 8 lat ścierają się kły,
  • w wieku 10 lat psie zęby mają owalny kształt, a do tego zaczynają wypadać.

3. Oczy

Psie lata można oszacować również na podstawie wyglądu oczu. Im starszy jest pies, tym oczy są coraz bardziej mętne i zamglone. Wiele psów ma również problemy ze wzrokiem, gdy zacznie się starzeń. Najczęściej pojawiają się takie choroby oczu jak jaskra lub zaćma.

Jak przeliczyć wiek psa?

Dotychczasowe badania nad obliczaniem wieku psa, pokazują, że koncepcja jednego roku psiego życia odpowiadająca 7 lat życia ludzkiego jest błędna. Ponadto, wiek psa a człowieka jest nielinearny. W pierwszych dwóch latach życia czworonogi osiągają wiek dojrzały. To bardzo szybko. Natomiast etap starzenia się zwierząt przebiega już wolniej. Wszystko zależy również od cech osobniczych konkretnego psa.

Przeczytaj:  Dziecko i pies - jaki wpływ ma pupil na rozwój dziecka?

Długość życia między osobnikami gatunku różni się nie tylko od rasy i genetyki, ale również masy ciała, aktywności fizycznej, sposobu odżywiania oraz warunków życia. Dlatego obliczenie dokładnego wieku pupila może stanowić ogromny problem. Warto jednak znać szacunkową liczbę lat, aby móc odpowiednio zadbać o zdrowie pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.