Wiosna sprzyja spacerom z psem: o czym pamiętać?

pies na spacerze

Coraz dłuższe i cieplejsze dni oraz przyroda budząca się do życia zachęcają, by więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu z pupilem. Podczas spacerów pies może zaspokoić naturalną potrzebę węszenia i spożytkować nadmiar energii. Właściciel czworonoga powinien zaś zapewnić mu bezpieczeństwo.

Co zabrać z psem na spacer?

Podstawa to oczywiście obroża i smycz bądź szelki. Nawet najbardziej ułożony pies powinien pozostawać pod kontrolą właściciela, zwłaszcza jeśli spacerujemy w pobliżu ruchliwej ulicy – nigdy nie wiadomo czy coś nie wystraszy czworonoga i nie sprowokuje go do ucieczki. Rozsądnie jest też przypiąć do obroży zwierzaka adresówkę, dzięki czemu łatwiej będzie go odnaleźć, gdyby się zgubił. Oprócz tego koniecznie powinniśmy zabrać worki na psie odchody, niezależnie od tego, czy zamierzamy wyruszyć na przechadzkę poza miastem, czy też do parku. Pamiętajmy, aby zawsze sprzątać po swoim pupilu – w końcu nikt z nas nie chciałby się natknąć na niespodziankę pozostawioną przez psa w miejscu, gdzie lubimy spacerować. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to świetna okazja, aby poćwiczyć komendy i sztuczki lub po prostu bawić się z pupilem. Warto więc zabrać ze sobą ulubione zabawki, piłkę, frisbee czy szarpaki. Jeśli planujemy trening, przydadzą się też przysmaki dla psa.

Uwaga na pasożyty!

Wiosna to czas, kiedy zaczyna się sezon szczególnej aktywności kleszczy. Warto jednocześnie pamiętać, że przy łagodnych zimach, z jakimi mamy w ostatnim czasie do czynienia, na ich atak jesteśmy narażeni przez cały rok. Niestety, pajęczaki te można spotkać nie tylko na łąkach, pastwiskach czy w lasach, ale również w centrach dużych miast, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Jak uchronić pupila przed kleszczami i innymi pasożytami? Wygodnym rozwiązaniem jest np. obroża Foresto działająca przez kilka miesięcy. Nie tylko zabija kleszcze, ale też zwalcza pchły, które pupil może złapać np. od innych psów podczas spacerów. Właściciele czworonogów mają do wyboru również inne preparaty chroniące przed pasożytami. Skutecznie działają także tabletki oraz krople do aplikowania na grzbiet zwierzęcia. Tego typu preparaty oraz smycze, obroże i inne akcesoria przydatne podczas spacerów dostępne są w internetowym sklepie zoologicznym Zoopers. Pamiętajmy przy tym, że środki na kleszcze i pchły dla psa dorosłego nie mogą być stosowane u szczeniąt oraz u suk ciężarnych i karmiących, bo są szkodliwe dla nie rozwiniętego w pełni organizmu. W takich przypadkach należy skonsultować się z weterynarzem, który dobierze odpowiedni preparat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.