Wolontariat w schronisku – jak zostać wolontariuszem? Na czym polega ta praca?

praca w schronisku dla zwierzat

Wolontariat w schronisk dla zwierząt u, o ile placówka taki prowadzi, jest dla każdego, a nie tylko dla wybrańców. Jak zostać wolontariuszem w schronisku? Wystarczy skontaktować się z wybranym przytuliskiem lub fundacją, która pomaga zwierzętom oraz zapytać o nabór i warunki, jakie należy spełnić.

Wolontariat w schronisku dla zwierząt – na czym polega?

Od kilku lat można zaobserwować, że coraz więcej osób pragnie zostać wolontariuszem w schronisku. Ogromny wpływ na to mają media społecznościowe, które zachęcają do bycia wolontariuszem, informują o naborach, a także proszą o pomoc wsparcie. Jak wygląda wolontariat w schronisku? Organizacja pracy wolontariuszy zależy przede wszystkim od specyfiki schroniska, a także wielkości oraz warunków. W dużych placówkach osoby chętnie do pomocy dzieli się na grupy z liderem na czele. Każda z nich ma pod swoją opieką kilka psiaków. W mniejszych schroniskach takiego podziału nie ma. Nie ma ściśle określonych zadań i obowiązków. Każde przytulisko może potrzebować wsparcia do innych czynności. Jednak zazwyczaj wolontariusz w schronisku ma kilka zadań, do których należy:

  • zapewnienie spacerów podopiecznym – nie ma najmniejszej wątpliwości, że czworonogi uwielbiają spacery! W schronisku siedzą zazwyczaj w boksach. Dlatego jednym z głównych zadań wolontariuszy jest wyprowadzanie ich na spacer.
  • sprzątanie pomieszczeń – ochotnicy odpowiedzialni są nie tylko za relacje ze zwierzętami, ale również sprzątanie pomieszczeń, w których przebywają psiaki
  • karmienie – na liście obowiązków znajduje się także podawanie jedzenia oraz zapewnienie dostępu do świeżej wody.
  • uczestnictwo w wydarzeniach publicznych – wolontariusz w schronisku pomaga zorganizować i bierze udział w różnych wydarzeniach publicznych, angażując się w zbiórki żywności, koców, a także pieniędzy na schronisko. Następnie sortują zebrane rzeczy.
Przeczytaj:  Jak zostać behawiorystą psów i jakie są zarobki?

Ponadto, do zadań wolontariuszy należy również promocja zwierząt, która ma na celu znalezienie domu. Promocje mogą opierać się na wrzucaniu zdjęć i filmików podopiecznych w mediach społecznościowych, robieniu sesji fotograficznych.

Jak zostać wolontariuszem w schronisku?

Uwielbiasz zwierzęta i marzysz o tym, aby im pomagać? Zastanawiasz się, jak zostać wolontariuszem w schronisku? Tak naprawdę nie ma zbyt wielu wymagań! Wolontariat w schronisku dla zwierząt jest dobrowolny i praktycznie dla każdego. Warto jednak zaznaczyć, że każde przytulisko  ma swoje własne zasady przyjmowania nowych ochotników do pomocy. W niektórych placówkach musisz mieć ukończone 18 lat.

Na całe szczęście wiele przytulisk przyjmuje młodsze osoby pod warunkiem, że dostarczą pisemną zgodę rodziców. Są również schroniska, które zapraszają grupy młodzieży z opiekunem, czyli osobą dorosłą. Może to być rodzic albo nauczyciel. W ramach wsparcia młodzież może wyprowadzić psy na spacer na terenie schroniska, pomóc w sprzątaniu boksów i klatek. Taka możliwość pozwala sprawdzić osobom zainteresowanym wolontariatem, czy rzeczywiście jest to dla nich. Zanim jednak zadecydujesz, że chcesz być wolontariuszem, musisz się upewnić.

Wbrew pozorom to nie jest łatwa praca. A do tego darmowa. Zastanów się, czy masz czas, aby regularnie odwiedzać przytulisko i zajmować się psiakami. Jeśli dostaniesz pod opiekę czworonoga, on po pewnym czasie się do Ciebie przyzwyczai, a Ty do niego. Pamiętaj o tym! Musisz również mieć świadomość, że pomaganie psom budzi wiele emocji. Daje ogromną radość, ale również wiele smutku, który wiąże się z tragiczną przeszłością psa. Do schronisk trafią psy schorowane, zarobaczone, zaniedbane. Wiele z nich miało traumatyczne przeżycia, ma lęk separacyjny, boi się ludzi. Taki widok nie jest miły. Oczywiście regularna praca z psiakami polegająca na budowaniu zaufania jest bardzo skuteczna i po pewnym czasie zauważysz ogromną przemianę czworonoga. Jeżeli dokładnie przemyślisz sprawę i stwierdzisz, że wolontariat w schronisku jest dla Ciebie, musisz wybrać przytulisko, w którym chcesz pomagać. Najlepiej, aby znajdowało się niedaleko miejsca zamieszkania. Będzie Ci łatwiej dojechać lub dojść.

Przeczytaj:  Jak odchudzić psa z nadwagą? Walka z otyłością u psa

Następnie umów się na wizytę zapoznawczą z właścicielem. Obejrzyj schronisko, zapytaj właściciela, jakie byłyby Twoje obowiązki. Dokładnie zapoznaj się z regulaminem placówki i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Niektóre ośrodki wymagają dodatkowo odbycie szkolenia. Gdy już zostaniesz przyjęty, dostaniesz listę obowiązków oraz harmonogram wizyt. Zaznacz, w jakie dni i w jakich godzinach możesz pomagać. Oczywiście wszystkie zadania dostosowane są do twoich możliwości oraz umiejętności.

Wolontariusz w schronisku – wymagania

Większość schronisk opiera się na kilku zasadach, które obowiązują wolontariusza:

  • pełnoletność – jeśli nie masz skończonych 18 lat, prawdopodobnie dyrekcja zażąda pisemnej zgody rodziców lub opiekunów, zapewnienie regularnego wsparcia schroniska – właścicielom zależy na osobach, które będą mogły systematycznie przebywać w przytulisku. Jeśli twój grafik na to nie pozwala, lepiej zrezygnować,
  • umiejętność pracy w grupie – wolontariusz w schronisku pracuje z innymi ludźmi. Dlatego bardzo istotna jest umiejętność pracy w grupie,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem – wolontariat w schronisku dla zwierząt opiera się na zajmowaniu się czworonogami. niestety w placówce znajdują się również psy trudne, po przejściach, które są zamknięte w sobie, agresywne. Praca z nimi wymaga cierpliwości

Wolontariat w schronisku – dlaczego warto?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że praca wolontariusza nie należy do najłatwiejszych. Wymaga zaangażowania, poświęcenia i przede wszystkim sporo czasu. Do tego wzbudza wiele emocji i nie tylko pozytywnych, ale również negatywnych, takich jak smutek. Pomimo tego warto pomagać. Wolontariusz w schronisku to niezwykle ważna i cenna osoba, która poznaje wspaniałe osoby, spotykając się z nimi po to, aby pomagać bezdomnym zwierzętom. Warto pamiętać, że pieski przebywające w schronisku, nie mają nikogo. Wolontariusze to często jedyne osoby, z którymi mają styczność, mogą się pobawić, wyjść na spacer i poczuć się potrzebne i kochane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.