praca w schronisku dla zwierzat

Wolontariat w schronisku – jak zostać wolontariuszem? Na czym polega ta praca?

Wolontariat w schronisk dla zwierząt u, o ile placówka taki prowadzi, jest dla każdego, a nie tylko dla wybrańców. Jak zostać wolontariuszem w schronisku? Wystarczy skontaktować się z wybranym przytuliskiem lub fundacją, która pomaga zwierzętom oraz zapytać o nabór i warunki, jakie należy spełnić.

Wolontariat w schronisku dla zwierząt – na czym polega?

Od kilku lat można zaobserwować, że coraz więcej osób pragnie zostać wolontariuszem w schronisku. Ogromny wpływ na to mają media społecznościowe, które zachęcają do bycia wolontariuszem, informują o naborach, a także proszą o pomoc wsparcie. Jak wygląda wolontariat w schronisku? Organizacja pracy wolontariuszy zależy przede wszystkim od specyfiki schroniska, a także wielkości oraz warunków. W dużych placówkach osoby chętnie do pomocy dzieli się na grupy z liderem na czele. Każda z nich ma pod swoją opieką kilka psiaków. W mniejszych schroniskach takiego podziału nie ma. Nie ma ściśle określonych zadań i obowiązków. Każde przytulisko może potrzebować wsparcia do innych czynności. Jednak zazwyczaj wolontariusz w schronisku ma kilka zadań, do których należy:

  • zapewnienie spacerów podopiecznym – nie ma najmniejszej wątpliwości, że czworonogi uwielbiają spacery! W schronisku siedzą zazwyczaj w boksach. Dlatego jednym z głównych zadań wolontariuszy jest wyprowadzanie ich na spacer.
  • sprzątanie pomieszczeń – ochotnicy odpowiedzialni są nie tylko za relacje ze zwierzętami, ale również sprzątanie pomieszczeń, w których przebywają psiaki
  • karmienie – na liście obowiązków znajduje się także podawanie jedzenia oraz zapewnienie dostępu do świeżej wody.
  • uczestnictwo w wydarzeniach publicznych – wolontariusz w schronisku pomaga zorganizować i bierze udział w różnych wydarzeniach publicznych, angażując się w zbiórki żywności, koców, a także pieniędzy na schronisko. Następnie sortują zebrane rzeczy.
  Czym NIE karmić psa? Lista produktów szkodliwych dla psa

Ponadto, do zadań wolontariuszy należy również promocja zwierząt, która ma na celu znalezienie domu. Promocje mogą opierać się na wrzucaniu zdjęć i filmików podopiecznych w mediach społecznościowych, robieniu sesji fotograficznych.

Jak zostać wolontariuszem w schronisku?

Uwielbiasz zwierzęta i marzysz o tym, aby im pomagać? Zastanawiasz się, jak zostać wolontariuszem w schronisku? Tak naprawdę nie ma zbyt wielu wymagań! Wolontariat w schronisku dla zwierząt jest dobrowolny i praktycznie dla każdego. Warto jednak zaznaczyć, że każde przytulisko  ma swoje własne zasady przyjmowania nowych ochotników do pomocy. W niektórych placówkach musisz mieć ukończone 18 lat.

Na całe szczęście wiele przytulisk przyjmuje młodsze osoby pod warunkiem, że dostarczą pisemną zgodę rodziców. Są również schroniska, które zapraszają grupy młodzieży z opiekunem, czyli osobą dorosłą. Może to być rodzic albo nauczyciel. W ramach wsparcia młodzież może wyprowadzić psy na spacer na terenie schroniska, pomóc w sprzątaniu boksów i klatek. Taka możliwość pozwala sprawdzić osobom zainteresowanym wolontariatem, czy rzeczywiście jest to dla nich. Zanim jednak zadecydujesz, że chcesz być wolontariuszem, musisz się upewnić.

Wbrew pozorom to nie jest łatwa praca. A do tego darmowa. Zastanów się, czy masz czas, aby regularnie odwiedzać przytulisko i zajmować się psiakami. Jeśli dostaniesz pod opiekę czworonoga, on po pewnym czasie się do Ciebie przyzwyczai, a Ty do niego. Pamiętaj o tym! Musisz również mieć świadomość, że pomaganie psom budzi wiele emocji. Daje ogromną radość, ale również wiele smutku, który wiąże się z tragiczną przeszłością psa. Do schronisk trafią psy schorowane, zarobaczone, zaniedbane. Wiele z nich miało traumatyczne przeżycia, ma lęk separacyjny, boi się ludzi. Taki widok nie jest miły. Oczywiście regularna praca z psiakami polegająca na budowaniu zaufania jest bardzo skuteczna i po pewnym czasie zauważysz ogromną przemianę czworonoga. Jeżeli dokładnie przemyślisz sprawę i stwierdzisz, że wolontariat w schronisku jest dla Ciebie, musisz wybrać przytulisko, w którym chcesz pomagać. Najlepiej, aby znajdowało się niedaleko miejsca zamieszkania. Będzie Ci łatwiej dojechać lub dojść.

  Jak uspokoić psa w Sylwestra, czyli jak pomóc psu w Nowy Rok?

Następnie umów się na wizytę zapoznawczą z właścicielem. Obejrzyj schronisko, zapytaj właściciela, jakie byłyby Twoje obowiązki. Dokładnie zapoznaj się z regulaminem placówki i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Niektóre ośrodki wymagają dodatkowo odbycie szkolenia. Gdy już zostaniesz przyjęty, dostaniesz listę obowiązków oraz harmonogram wizyt. Zaznacz, w jakie dni i w jakich godzinach możesz pomagać. Oczywiście wszystkie zadania dostosowane są do twoich możliwości oraz umiejętności.

Wolontariusz w schronisku – wymagania

Większość schronisk opiera się na kilku zasadach, które obowiązują wolontariusza:

  • pełnoletność – jeśli nie masz skończonych 18 lat, prawdopodobnie dyrekcja zażąda pisemnej zgody rodziców lub opiekunów, zapewnienie regularnego wsparcia schroniska – właścicielom zależy na osobach, które będą mogły systematycznie przebywać w przytulisku. Jeśli twój grafik na to nie pozwala, lepiej zrezygnować,
  • umiejętność pracy w grupie – wolontariusz w schronisku pracuje z innymi ludźmi. Dlatego bardzo istotna jest umiejętność pracy w grupie,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem – wolontariat w schronisku dla zwierząt opiera się na zajmowaniu się czworonogami. niestety w placówce znajdują się również psy trudne, po przejściach, które są zamknięte w sobie, agresywne. Praca z nimi wymaga cierpliwości

Wolontariat w schronisku – dlaczego warto?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że praca wolontariusza nie należy do najłatwiejszych. Wymaga zaangażowania, poświęcenia i przede wszystkim sporo czasu. Do tego wzbudza wiele emocji i nie tylko pozytywnych, ale również negatywnych, takich jak smutek. Pomimo tego warto pomagać. Wolontariusz w schronisku to niezwykle ważna i cenna osoba, która poznaje wspaniałe osoby, spotykając się z nimi po to, aby pomagać bezdomnym zwierzętom. Warto pamiętać, że pieski przebywające w schronisku, nie mają nikogo. Wolontariusze to często jedyne osoby, z którymi mają styczność, mogą się pobawić, wyjść na spacer i poczuć się potrzebne i kochane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.