Wołowina dla psa – czy pies może jeść wołowinę?

pies czeka na zjedzenie wolowiny

Wołowina dla psa to bez wątpienia jeden z najpyszniejszych przysmaków, który doceniają futrzani przyjaciele. Podawana zarówno w suchej, jak i mokrej karmie, stanowi świetne uzupełnienie codziennej diety. Jak przyrządzić mięso wołowe?

Wołowina – czy pies może ją jeść?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że właściwy sposób żywienia czworonoga jest niezwykle istotny dla jego prawidłowego wzrostu oraz rozwoju. Codzienna dieta zwierzęcia powinna być bogata w składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Niestety nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę z tego, jakie pożywienie jest dla ich pupila najlepsze. Warto zaznaczyć, że psy to mięsożercy.

A więc podstawą ich codziennego jadłospisu powinno być właśnie mięsa. Oczywiście im bardziej urozmaicone posiłki, tym lepiej. Proporcjonalnie do mięsa należy podawać wypełniacze np. ryż, makaron, a także warzywa.

Takie połączenie zapewnia zbilansowaną dietę, bogatą w cenne witaminy i minerały. Posiłki dla futrzanego przyjaciela dostępne są w postaci gotowej karmy: suchej lub mokrej.

Można również przygotowywać je samemu. Jeżeli zdecydujesz się na żywienie pupila własnymi, domowymi produktami, musisz wiedzieć, jakie mięso można podać. Wielu opiekunów zastanawia się, czy wołowina dla psa będzie dobrym pomysłem.

Tak! Wołowina to rodzaj mięsa, który jest bardzo chętnie używany przez producentów suchych i mokrych karm. Nic dziwnego! Stanowi bogate źródło kreatyny oraz L-karnityny.

Kreatyna pozytywnie wpływa na kondycję, a L-karnityna przyśpiesza metabolizm oraz regenerację. Wołowina dla psa zawiera również alaninę oraz kwas linowy.

Co więcej, zawiera niewielkie ilości tłuszczu, z czego większość stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe regulujące pracę prawie całego organizmy, witaminę A, która wzmacnia wzrok oraz kondycję sierści, wykazuje działania przeciwnowotworowe oraz witaminę E.

Wołowina bogata jest również w łatwo przyswajalne żelazo, cynk oraz selen.

Gotowana wołowina dla psów – czy mogą ją jeść?

Mięso wołowe to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla psów niewielkich ras, a także szczeniąt. Najlepiej podawać ją w formie gotowanej. W porównaniu do innych rodzajów mięsa wołowina jest bogata w pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko, które jest niezbędne dla organizmu młodych psów.

Przeczytaj:  Czy pies może jeść orzechy? Sprawdź!

Pozytywnie wpływa na jego kości, a także wygląd skóry. Dzięki temu podawanie karmy z dodatkiem wołowiny dla szczeniąt jest zalecana w początkowej fazie rozwoju czworonogów małych ras.

Warto mieć jednak na uwadze, że młode psy nie mają rozwiniętych zębów. W efekcie są one słabsze, a więc mogą sobie nie poradzić z twardszymi elementami, takimi jak chrząstki oraz kości. Dlatego szczeniakom mieli się mięso, a także podaje skrobaną wołowinę.

Co ciekawe, skrobana wołowina stanowi jeden z pierwszych posiłków, jakie podaje większość hodowców szczeniętom zaraz po tym, jak przestają pic mleko matki. Oczywiście jeżeli chcesz karmić psa samodzielnie, to samemu możesz ugotować wołowinę dla swojego pupila i podawać mu razem z warzywami oraz wypełniaczem np. ryżem

Pamiętaj jednak, aby stosować się do zasad żywienia psa, aby jego dieta była odpowiednio zbilansowana i bogata w witaminy i składniki mineralne.

Surowa wołowina dla psów – czy mogą ją jeść?

Właściciele czworonogów, którzy zadecydowali o samodzielnym żywieniu czworonogów, mogą dodatkowo wybrać dietę BARF, czyli biologically appropriate raw food, która z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników.

BARF polega na podawaniu psu surowego mięsa, które bez poddania obróbce termicznej, jest bogatym źródłem wielu cennych witamin oraz składników mineralnych.

Co ciekawe, sposób żywienia powstał w wyniku obserwacji pierwotnych zachowań czworonogów z okresu, gdy były one uważane jeszcze za drapieżniki, a nie udomowionymi zwierzętami.

Stosując dietę BARF, można przygotowywać posiłki samodzielnie lub kupować gotowe. Dieta ta obejmuje podawaniu psu m.in. drobiu oraz wołowiny, które są rodzajami mięsa, zalecanymi przez psich dietetyków. Te dwa rodzaje mięsa wraz z podrobami, stanowią ulubione pożywienie futrzanych przyjaciół.

Surowa wołowina dla psa jest jednym z najlepszych wyborów ze względu na walory odżywcze. Pamiętajmy jednak, że mięso niezależnie od gatunku, może być źródłem zakażeń bakteryjnych, wirusowych, a także pasożytniczych.

Przeczytaj:  Jak rozpoznać że Twój pies jest sfrustrowany brakiem ruchu?

Dlatego dbaj o to, aby podawać pupilowi świeże i przebadane mięso. W ten sposób unikniesz przykrych konsekwencji. W razie podania psu surowej wołowiny i wystąpieniu u niego objawów zatrucia bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeżeli okaże się, że to zatrucie, weterynarz wdroży odpowiednie leczenie.

Mięso najlepiej podawać pupilowi kawałki mięsa pozyskane z różnych części. Po pierwsze, różnią się one smakiem, dzięki czemu dajesz różne przysmaku czworonogowi. Po drugie, część różni się między sobą wartością odżywczą.

Włączając je wszystkie do diety, podajesz psu jedzenie bogate w różne witaminy i składniki mineralne. Mięso wołowe dla psa najlepiej podawać w formie łatwo przyswajalnej oraz lekkostrawnej, aby uniknąć ewentualnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.