Wpływ psa na zdrowie psychiczne człowieka

Wpływ psa na zdrowie psychiczne człowieka

Pies i człowiek znają się już od 16 tysięcy lat. Stosunek człowieka do tego sympatycznego czworonoga zmieniał się na przełomie wieków i różnił w odmiennych kręgach kulturowych.

Z powodu zachodzących zmian społeczno-gospodarczych, które doprowadziły do zmniejszenia liczby dzieci, psy stały się substytutem członka rodziny i zaczęły odgrywać coraz większą rolę w ludzkim życiu. Jak się okazuje, mogą je one znacząco ulepszać.

Hormon przywiązania

Gdy w XX wieku zaczęto badać wpływ kontaktu z psami na życie psychiczne i organizm człowieka, dowiedziono naukowo, że ma on niebagatelne znaczenie na ludzką kondycję i znacznie przyczynia się do poprawy jego zdrowia i samopoczucia. Przeprowadzone  badania wykazały bowiem, że relacja z psem wpływa u człowieka m.in. na sekrecję oksytocyny, uważanej za hormon przywiązania. 

Paul Zak, zajmujący się rolą oksytocyny  w ludzkim organizmie, zbadał. oznaczenie jej poziomu, jaki pojawia się po kontakcie z psem. Wynikało z niego, że już patrzenie czworonoga na właściciela, może podnieść poziom oksytocyny w ludzkim moczu.

Po krótkotrwałym bezpośrednim kontakcie ze swoim pupilem opiekunowie w 1. i 5. minucie uzyskiwali wyższy poziom oksytocyny w stosunku do grupy kontrolnej, która takiego kontaktu nie miała.

Ponadto okazało się, że im więcej  kontaktu  mają ludzie z psami, niezależnie czy jest to duży owczarek niemiecki, czy malutka chihuahua, tym bardziej podnosi się poziom oksytocyny w ich organizmie. 

Nie tylko oksytocyna

Kontakt z psem podnosi się także poziom beta-endorfiny, hormonu uśmierzającego ból  i pozwalającego walczyć ze stresem. Natomiast głaskanie zwierzęcia oraz zabawa z nim powoduje dodatkowo spadek kortyzolu i podnosi poziom dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobre samopoczucie i odczuwanie radości.

Nie można również zapominać o tym, że obecność czworonoga wymusza na właścicielu bardziej aktywny tryb życia, który powoduje podwyższenie poziomu serotoniny zwanej hormonem dobrego samopoczucia.

Przeczytaj:  Czy psy mogą jeść masło orzechowe?

Z badań wynika również, że ludzie posiadający psy lepiej radzą sobie w kontaktach społecznych oraz w nawiązywaniu znajomości i budowaniu relacji. Ponadto ofiarowanie zwierzęciu ze schroniska nowego domu, daje im świadomość robienia czegoś dobrego i podnosi poczucie własnej wartości. 

Pozytywny wpływ obecności czworonogów został również wykorzystany w dogoterapii. Coraz częściej też dostrzega się pozytywny wpływ naszych futrzastych przyjaciół na atmosferę w pracy. Zbadano bowiem, że obecność zwierzęcia w biurze rozładowuje napięcie, zwiększa efektywność pracy i redukuje stres. 

Pies na smutek i samotność

Opieka nad żywą istotą, pomaga często w nadaniu sensu codziennemu życiu, a bliski kontakt fizyczny z nią może przynosić dużą ulgę emocjonalną. Głaskanie psa, zabawa z nim oraz obserwowanie go pomaga pozbyć się napięcia, wycisza i odstresowuje.  

Również osoby cierpiące na zespół przewlekłego zmęczenia deklarują, że psy, poprawiają jakość ich życia. Opiekunowie czworonogów znacznie rzadziej odczuwają też uczucie osamotnienia. Zdaniem psychoterapeutów obecność psa podczas sesji terapeutycznej może podnosi jej efekty, a pozytywna relacja ze swoim pupilem zapewnia, obniżoną reakcję na stres. 

Zdrowotne korzyści z posiadania czworonoga

U posiadaczy psów zaobserwowano  niższy poziom ciśnienia tętniczego krwi, co zdecydowane  zmniejsza u nich ryzyko pojawienia się  chorób naczyniowych. Badania przeprowadzone w roku 1980 wykazało również zależność pomiędzy posiadaniem psa a wzrostem przeżywalności pacjentów z chorobami serca. Dodatkowo badania szwedzkich naukowców udowodniły, że dobra relacja z czworonogiem, szczególnie u osób samotnych, zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych nawet o 36%.

Ponadto badania, prowadzone w latach 90. pokazały, że oprócz obniżenia ciśnienia i spowolnienia tętna kontakt z psem znacząco wpływa na poziom trójglicerydów i cholesterolu. Fakt ten wydaje się mieć bardzo duży związek z koniecznością codziennego wychodzenia z psem na spacery. Z kolei badania Ownby’ego wykazały, iż kontakt z czworonogiem we wczesnym dzieciństwie może powodować mniejszą skłonność do alergii.  

Przeczytaj:  Dwa psy w domu - jak wprowadzić drugiego psa do domu?

Warto też wiedzieć, iż ankieta opublikowana w czasopiśmie Tabacco Control wykazała , że, osoby posiadające psa mają większą motywację do rzucenia palenia.

Jak widać, pozytywny wpływ kontaktu z psem na psychikę i zdrowie jego właściciela został wielokrotnie udowodniony. Przyczynia się do niego bezpośrednia relacja i regularny kontakt ze zwierzakiem. Przypuszczalnie, warunkiem pozytywnego oddziaływania psa na ludzką psychikę i organizm jest pozytywne nastawienie do niego oraz aktywne spędzanie z nim czasu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.