weterynarz bada psa czy nie ma wstrzasu mozgu

Wstrząs mózgu u psa – objawy i leczenie

Wstrząs mózgu psa, podobnie jak i u ludzi, jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i dla życia. To następstwo poważnego urazu głowy, do którego może dojść  w wyniku np. wypadku komunikacyjnego. Jakie są jego objawy i co należy zrobić, gdy pies uderzył się w głowę? Jakie są skutki uderzenia w głowę u psa?

Wstrząs mózgu u psa – kiedy może nastąpić?

Wstrząs mózgu to niebezpieczny stan dla czworonoga i może prowadzić do problemów neurologicznych. Powstaje w wyniku urazu głowy, do którego może dojść podczas:

  • wypadku samochodowego,
  • wypadnięcia z okna,
  • bójki z innym zwierzęciem lub człowiekiem,
  • upadku ze schodów i innej wysokości,
  • przypadkowego uderzenia w ścianę,
  • upuszczenia ciężkiego przedmiotu na głowę pupila.

O ile w wyniku wypadku komunikacyjnego nie będzie problemu z rozpoznaniem wstrząsu, ponieważ zwierzę trafi do kliniki weterynaryjnej, o tyle w przypadku urazu w domu możesz mieć nieco większy problem. Jeśli  podejrzewasz, że pies uderzył się w głowę, co mogło wywołać wstrząs, koniecznie zabierz pupila do weterynarza.

Objawy wstrząsu mózgu u psa

Podobnie jak u człowieka, tak wstrząs mózgu u psa cechuje się chwilową utratą świadomości. Natomiast w niektórych, bardziej poważnych przypadkach dochodzi nawet do utraty przytomności. W zależności od siły urazu, wyróżnia się trzy stopnie wstrząśnienia mózgu:

  1. I stopień – cechą charakterystyczną jest chwilowe zaburzenie świadomości. Trwa ono nie dłużej niż kwadrans.
  2. II stopień – zaburzenia świadomości trwają nie krócej niż 15 minut
  3. III stopień – pies nie tylko ma chwilowe zaburzenia świadomości w postaci problemów z orientacją czy niemożliwości utrzymania się na łapach, ale również traci przytomność.

Oprócz wymienionych objawów poszczególnego stopnia wstrząśnienia mózgu, u psa można zaobserwować szereg innych niepokojących oznak. Najczęściej występują nudności oraz wymioty. Do tego dochodzi światłowstręt, oczopląs oraz wrażliwość na dźwięki. Pojawia się także bezwład ciała oraz zaburzenia równowagi. Pies staje się lękliwy i może nie panować nad oddawaniem moczu oraz kału, a nawet i nie rozpoznawać swoich opiekunów.

  Krew w moczu u psa - co robić kiedy pies sika krwią?

Musisz również mieć świadomość, że wstrząs mózgu u psa po wypadku samochodowym w połączeniu ze stresem, może sprawić, że stanie się on agresywny nie tylko do obcych, ale i własnego właściciela. Chcąc udzielić mu pomocy, na wszelki wypadek zabezpiecz mu pysk np. kagańcem lub mocno przytrzymaj, aby nie miał możliwości ugryzienia.

Wstrząs mózgu u psa – jak przebiega leczenie?

Jeśli pies uderzył się w głowę i zauważysz objawy charakterystyczne dla wstrząsu mózgu, koniecznie zabierz pupila do gabinetu weterynaryjnego. Weterynarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad. Musisz poinformować go o tym, co się stało. Może zdarzyć się, że pies uznał urazy podczas twojej nieobecności w domu.

Wtedy powiedz lekarzowi weterynarii o swoich przypuszczeniach i możliwościach np.  gdy masz schody w domu, pies mógł z nich spaść. Następnie weterynarz zbada psa, wykona RTG, poda leki i opatrzy ewentualne rany, które powstały podczas urazu. Pies będzie musiał zostać przez chwilę w klinice i być pod obserwacją specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.