Wstrząs mózgu u psa – objawy i leczenie

weterynarz bada psa czy nie ma wstrzasu mozgu

Wstrząs mózgu psa, podobnie jak i u ludzi, jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i dla życia. To następstwo poważnego urazu głowy, do którego może dojść  w wyniku np. wypadku komunikacyjnego. Jakie są jego objawy i co należy zrobić, gdy pies uderzył się w głowę? Jakie są skutki uderzenia w głowę u psa?

Wstrząs mózgu u psa – kiedy może nastąpić?

Wstrząs mózgu to niebezpieczny stan dla czworonoga i może prowadzić do problemów neurologicznych. Powstaje w wyniku urazu głowy, do którego może dojść podczas:

  • wypadku samochodowego,
  • wypadnięcia z okna,
  • bójki z innym zwierzęciem lub człowiekiem,
  • upadku ze schodów i innej wysokości,
  • przypadkowego uderzenia w ścianę,
  • upuszczenia ciężkiego przedmiotu na głowę pupila.

O ile w wyniku wypadku komunikacyjnego nie będzie problemu z rozpoznaniem wstrząsu, ponieważ zwierzę trafi do kliniki weterynaryjnej, o tyle w przypadku urazu w domu możesz mieć nieco większy problem. Jeśli  podejrzewasz, że pies uderzył się w głowę, co mogło wywołać wstrząs, koniecznie zabierz pupila do weterynarza.

Objawy wstrząsu mózgu u psa

Podobnie jak u człowieka, tak wstrząs mózgu u psa cechuje się chwilową utratą świadomości. Natomiast w niektórych, bardziej poważnych przypadkach dochodzi nawet do utraty przytomności. W zależności od siły urazu wyróżnia się trzy stopnie wstrząśnienia mózgu:

  1. I stopień – cechą charakterystyczną jest chwilowe zaburzenie świadomości. Trwa ono nie dłużej niż kwadrans.
  2. II stopień – zaburzenia świadomości trwają nie krócej niż 15 minut
  3. III stopień – pies nie tylko ma chwilowe zaburzenia świadomości w postaci problemów z orientacją czy niemożliwości utrzymania się na łapach, ale również traci przytomność.

Oprócz wymienionych objawów poszczególnego stopnia wstrząśnienia mózgu, u psa można zaobserwować szereg innych niepokojących oznak. Najczęściej występują nudności oraz wymioty. Do tego dochodzi światłowstręt, oczopląs oraz wrażliwość na dźwięki.

Przeczytaj:  Wodobrzusze u psa - objawy, przyczyny i leczenie

Pojawia się także bezwład ciała oraz zaburzenia równowagi. Pies staje się lękliwy i może nie panować nad oddawaniem moczu oraz kału, a nawet i nie rozpoznawać swoich opiekunów.

Musisz również mieć świadomość, że wstrząs mózgu u psa po wypadku samochodowym w połączeniu ze stresem, może sprawić, że stanie się on agresywny nie tylko do obcych, ale i własnego właściciela. Chcąc udzielić mu pomocy, na wszelki wypadek zabezpiecz mu pysk np. kagańcem lub mocno przytrzymaj, aby nie miał możliwości ugryzienia.

Wstrząs mózgu u psa – jak przebiega leczenie?

Jeśli pies uderzył się w głowę i zauważysz objawy charakterystyczne dla wstrząsu mózgu, koniecznie zabierz pupila do gabinetu weterynaryjnego. Weterynarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad.

Musisz poinformować go o tym, co się stało. Może zdarzyć się, że pies uznał urazy podczas twojej nieobecności w domu.

Wtedy powiedz lekarzowi weterynarii o swoich przypuszczeniach i możliwościach np.  gdy masz schody w domu, pies mógł z nich spaść. Następnie weterynarz zbada psa, wykona RTG, poda leki i opatrzy ewentualne rany, które powstały podczas urazu. Pies będzie musiał zostać przez chwilę w klinice i być pod obserwacją specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.