Wysunięte prącie u psa – co oznacza i jak leczyć?

wysuniete-pracie-u-psa

Co oznacza wysunięte prącie u psa? Wysunięte prącie u psa może być zarówno naturalnym objawem erekcji, jak i symptomem problemów zdrowotnych. Opiekun, który zaobserwuje wysunięte prącie u psa, powinien zastanowić się, co jest tego przyczyną. Jak zbudowany jest penis psa? Na jakie choroby może wskazywać wysunięcie prącia u czworonoga?

Jak wyglądają narządy rozrodcze u psa?

Psi penis zbudowany jest podobnie to penisa mężczyzny. Jego prącie, czyli narzędzie kopulacyjne powinno być częściowo lub całkowicie osłonięte fałdem skórnym, czyli napletkiem.

Prącie służy zarówno do wprowadzenia nasienia do pochwy samicy, jak i do oddawania moczu.

Poza tym układ rozrodczy u psa zbudowany jest również z jąder, znajdujących się w mosznie i nasieniowodów, łączących jądra z cewką moczową. Jądra produkują i przechowują w swoim wnętrzu plemniki, a także wytwarzają hormony płciowe.

Natomiast nasieniowody umożliwiają transport plemników z jąder w trakcie kopulacji.

Jak wygląda erekcja u psa?

wysuniety-penis-psa

W normalnych okolicznościach penis psa powinien pozostawać przykryty napletkiem, niewidoczny dla opiekuna zwierzęcia. Kiedy następuje erekcja u psa, prącie zostaje odsłonięte.

Ma to związek nie tylko z reakcją na obecność suczki, czyli z podnieceniem związanym z popędem płciowym, ale również z ekscytacją na innym tle, na przykład na widok ulubionej zabawki czy opiekuna, którego zwierzę dawno nie widziało.

Kiedy pies wystawia siusiaka, jego właściciel może czuć się zażenowany, ale warto pamiętać, że u zwierząt jest to normalna reakcja fizjologiczna, której psiak w żaden sposób nie kontroluje. Nie można więc karać go za takie zachowanie.

Kiedy wysunięte prącie u psa powinno niepokoić?

Opiekun czworonoga powinien zainteresować się stanem zdrowia zwierzęcia, kiedy psu nie chowa się siusiak, niezależnie od stymulacji seksualnej oraz gdy erekcje zdarzają się nie tylko często, ale też długotrwale. Mówimy wtedy o tak zwanym priapizmie, czyli zaburzeniu reprodukcyjnym psów.

Przeczytaj:  Złamana łapa u psa - objawy, ile czasu zrasta się kość?

Objawia się ono nie tylko ciągłym wysunięciem prącia, ale także bólem i uporczywym lizaniem penisa przez psa. Symptomem towarzyszącym często jest też obrzęk pęcherza, a tym samym problemy z oddawaniem moczu.

Nieleczony priapizm może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • wyschnięcie śluzówki,
  • nadżerki,
  • owrzodzenia,
  • martwica prącia.

Jakie są przyczyny priapizmu?

Opiekunowie, którzy często zauważają, że psu wyszedł cały siusiak, zastanawiają się, co do tego doprowadziło. Warto wiedzieć zatem, że podstawowym mechanizmem prowadzącym do takiego zaburzenia reprodukcyjnego jest:

  • albo priapizm żylny spowodowany silnym napełnieniem naczyń żylnych,
  • albo priapizm tętniczy spowodowany zwiększonym napływem krwi tętniczej do ciał jamistych.
  • Z kolei przyczyną priapizmu mogą być nie tylko zaburzenia krążenia, ale również:
  • urazy,
  • nowotwory,
  • skutki uboczne stosowania niektórych leków,
  • zaburzenia behawioralne,
  • zaburzenia i podłoże neurologiczne,
  • zapalenia pęcherza.

Inne przyczyny wysuniętego prącia u psa

Stale wysunięte prącie u psa może wskazywać również na inną dolegliwość – załupek. Jest to schorzenie, które polega na niemożności cofnięcia prącia do worka napletkowego.

Kiedy tak się dzieje, napletek zaczyna uciskać żołądź, a to prowadzi z kolei do  uniemożliwienia powrotu żylnego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest obrzęk, stan zapalny i odsłonięcie śluzówki, a czasem nawet wiąże się z obrzękiem żołędzi prącia. Warto mieć przy tym na uwadze, że długotrwale odsłonięta śluzówka szybko wysycha, co może zakończyć się nawet martwicą.

Po rozpoznaniu załupka u psa należy bezzwłocznie zgłosić się z nim do weterynarza. Schorzenie to wywołuje bowiem ogromny ból, a nieleczone może mieć nieodwracalne skutki.

Jakie są zaś przyczyny powstawania załupka? Najczęściej stoi za tym wrodzona wada budowy penisa psa, choć zdarza się również, że problem wynika z obecności skóry lub włosów, które uniemożliwiają cofanie się wysuniętego prącia.

Przeczytaj:  Jaskra u psa - leczenie, objawy i diagnostyka

Jak leczy się priapizm, a jak załupek?

Zarówno priapizm, jak i załupek wymagają interwencji weterynaryjnej. W przypadku priapizmu kluczowe jest wykrycie przyczyny choroby, dlatego opiekun zwierzęcia powinien przekazać lekarzowi informacje o wszelkich dostrzeżonych objawach oraz lekach, które podawał pupilowi.

Z reguły przed podjęciem leczenia weterynarz zleca też morfologię, biochemię krwi, badania moczu, USG jamy brzusznej i USG Doppler naczyń krwionośnych w prąciu.

Leczenie priapizmu zależne jest od podłoża problemu. Zwykle zaleca się wykonanie zabiegu kastracji psa, a jeśli doszło do martwicy prącia, również jego amputację. Aby pies mógł oddawać mocz, wykonuje się u niego ureterostomię cewki moczowej.

Z kolei leczenie załupka sprowadza się w pierwszej kolejności do zmniejszenia stanu zapalnego z pomocą zimnych okładów. Konieczne jest też manualne schowanie prącia do napletka, co często wymaga zastosowania znieczulenia, gdyż wiąże się z bólem.

Jeśli doszło do martwicy, również w tym przypadku konieczna staje się amputacja i ureterostomia.

Podsumowując: wysunięte prącie u psa to naturalny symptom erekcji, ale jeśli trwa zbyt długo, opiekun powinien zabrać psa do weterynarza, aby przebadać go pod kątem ewentualnych schorzeń, takich jak załupek czy priapizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.