Wzdęty brzuch u psa – jak pomóc pupilowi?

pies ze wzdetym brzuchem

Wzdęcia u psa, podobnie jak u człowieka, to zjawisko, które występuje u wielu czworonogów. Twardy brzuch u psa powoduje ogromny dyskomfort. W efekcie pupil robi się niespokojny. Co podać na wzdęty twardy brzuch u psa?

Mój pies ma nabrzmiały brzuch – co zrobić?

Wzdęty twardy brzuch u psa powoduje spory dyskomfort dla czworonoga. Duży brzuch u psa, będący skutkiem wzdęć, przeszkadza pupilowi w przyjęciu wygodnej pozycji. W efekcie pies może być niespokojny, zdenerwowany i chodzić nerwowo pod domu, szukając cały czas komfortowego miejsca.

Ponadto, jeśli pies ma twardy brzuch, to może wystąpić również ból brzucha u psa, a także wymioty, biegunka, apatia, utrata apetytu, spadek masy ciała.

W takiej sytuacji nie bagatelizuj objawów i udaj się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego. Może okazać się, ze wzdęcia u psa nie są zwykłą przypadłością, a objawem poważnej choroby.

Twardy brzuch u psa – co może oznaczać?

Psy, choć stanowią odrębny gatunek, to cierpią na wiele podobnych schorzeń, co człowiek. Napięty, twardy brzuch u psa, a do tego gazy, odbijanie i przelewanie treści żołądka są symptomami wzdęć, występujących zarówno u ludzi, jak i czworonogów. W efekcie psa boli brzuch i odczuwa ogromny dyskomfort.

Wzdęcia u psa są skutkiem:

  • Przyswojenia przez zwierzę zbyt dużych ilości ciężkostrawnych węglowodanów oraz białek. Co prawda, układ trawienny rozkłada czynniki pokarmowe, jednakże powstają gazy, które są odpowiedzialne za wzdęcia u psa,
  • Stosowania nieodpowiedniej karmy. Pies ma twardy brzuch również wtedy, gdy podaje mu się karmę, która zawiera produkty wzdymające, takie jak fasola, mleko, brokuł oraz soja,
  • Błędów dietetycznych, czyli m.in. karmienie pupila kośćmi drobiowymi oraz wieprzowymi. Nie tylko wywołują one wzdęcia u psa, ale również są niebezpieczne dla jego zdrowia,
  • Budowy czworonoga. Czworonogi, które posiadają krótszy pysk, wykazują większe predyspozycje do wzdęć niż te, które mają wydłużony,
  • wieku zwierzęcia – układ trawienny u starszych psów działa wolniej. Dlatego wzdęty twardy brzuch u psa dorosłego będzie częściej zauważalny niż u szczeniąt,
  • Niezdiagnozowanej tolerancji pokarmowej. Zdarza się, że twardy i powiększony brzuch u psa jest wynikiem nietolerancji pokarmowej, o której właściciel nie ma pojęcia,
  • Wzdęcia u psa mogą być wynikiem zaburzeń wchłaniania, a także upośledzonej pracy okrężnicy,
  • Zbyt łapczywego jedzenia. Zbyt szybkie jedzenie sprawia, że pupil połyka duże kawałki posiłku, co wydłuża trawienie, a do tego połyka powietrze.
Przeczytaj:  Kastracja psa - wszystko co musisz wiedzieć

Zagazowane jelita u psa – jakie są objawy?

Wzdęcia czy też zagazowane jelita u psa to nic innego jak zebranie się nadmiernej ilości gazów w układzie trawiennym. Następnie gazy uchodzą z jelita grubego na zewnątrz organizmy. Organizm pozbywa się ich nadmiaru, co skutkuje powstawaniem wiatrów.

To z kolei wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, który pochodzi od substancji odżywczych, takich jak amoniak, siarkowodór, indol oraz skatol. Do głównych objawów wzdęć zalicza się:

  • powiększony brzuch u psa,
  • gazy,
  • przelewanie się treści jelitowej,
  • ból brzucha u psa,
  • stolec papkowaty.

Objawów nie można bagatelizować, ponieważ zagazowane jelita u psa mogą prowadzić nie tylko do bólu, ale również:

  • martwicy,
  • zaburzeń perystaltyki,
  • perforacji jelit,
  • wgłobień jelit.

Ból brzucha u psa – jakie są objawy?

Ból brzucha u psa nie powinien być ignorowany. Może pojawić się w wyniku przejedzenia, niestrawności, ale również być symptomem poważnych chorób. Dlatego nigdy go nie bagatelizuj. Ból brzucha u psa objawia się m.in.:

  • płytkim oddechem,
  • brakiem energii,
  • utratą apetytu,
  • wymiotami lub biegunką,

Bardzo często zauważyć można również skurcze brzucha u psa, usłyszeć „przelewanie się” treści żołądkowej.  Jeżeli wyżej wymienione objawy nasilają się, pies ma twardy brzuch, pojawiają się skurcze brzucha u psa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Może okazać się, że ból brzucha u psa nie jest wynikiem niestrawności, a poważnego schorzenia np. zapalenia otrzewnej, urazu mięśni brzucha, zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub pasożytniczego, co wymaga niezwłocznego podjęcia leczenia.

Co podać psu na ból brzucha? Sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęcia u psa powodują dyskomfort u czworonoga, a dla właściciela są powodem do zmartwień. Wielu opiekunów zastanawia się, co podać psu na ból brzucha, aby złagodzić ból, ale jednocześnie nie zaszkodzić pupilowi.

Okazuje się, że można podać mu niektóre leki. Należy zwrócić uwagę na rodzaj leku, a także dawkę. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zadzwonić do gabinetu weterynaryjnego.

Przeczytaj:  Dlaczego pies liże człowieka?

Powiedz, jaki masz lek, przeczytaj skład leku i zapytaj, jaka dawka będzie bezpieczna dla czworonoga. Na wzdęcia u psa stosuje się m.in. no-spę oraz espumisan.

To jednej z najbezpieczniejszych, a  zarazem najskuteczniejszych leków, które może zażywać pupil. Jeśli psa boli brzuch i towarzyszy mu biegunka, możesz mu również podać dawkę węgla aktywowanego. Dawkę powinien ustalić lekarz weterynaryjny

Ból brzucha u psa – czy są jakieś domowe sposoby?

Ból brzucha u psa można leczyć domowymi sposobami, podobnie jak u człowieka. Pamiętaj jednak, że leczenie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do podania leków. Poza lekami zadbaj o:

  • ruch na świeżym powietrzu – długi i spokojny spacer bez wzmożonej aktywności fizycznej pobudzi układ trawienny do pracy. Pupil skupi się na spacerze, a nie na dolegliwościach,
  • masaż – jeżeli psa boli brzuch, możesz wykonać mu delikatny masaż podbrzusza, a także zrobić letnie okłady,
  • probiotyki – zbyt częste wzdęcia u psa można leczyć za pomocą wprowadzenia probiotyków. Ich zadaniem jest wzmocnienie naturalnej flory bakteryjnej jelit.
  • odpowiednio zbilansowaną dietę – wzdęcia u psa są często skutkiem złego żywienia. Stosuj lekkostrawną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Wybieraj dobrej jakości karmy, które dostarczają substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zadbaj również oto, aby pies się nie przejadał.

Jeśli pies je łapczywie, kup specjalną miskę spowalniającą. Posiada ona przeszkody i ograniczniki, które przyczyniają się do wolniejszego pochłaniania kawałków jedzenia. A tym samym minimalizują ryzyko wzdęć.

Przejedzenie u psa – jakie są objawy?

Nie ma wątpliwości, że psy to prawdziwe łakomczuchy. Potrafią słodko patrzeć w oczy człowieka tylko po to, aby dostać dodatkową porcję. Niektórzy opiekunowie nie potrafią odmówić i wsypują do miski jedzenie. Niestety spożycie zbyt dużej ilości pożywienia, powoduje przejedzenie.

Przeczytaj:  Jak uchronić psa przed zatrutymi przynętami?

A przejedzenie u psa skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak:

  • ból brzucha,
  • wymioty lub biegunka,
  • osowiałość.

Jeśli objawy ustępują, nie masz się czym martwić. Jeżeli nie ustępują i nasilają się, koniecznie udaj się do weterynarza. Może dojść, chociażby do skrętu żołądka, który zagraża zarówno zdrowiu, jak i życiu czworonoga.

Aby uniknąć dolegliwości, nie dawaj psu dodatkowych porcji. Możesz zrobić mu tylko krzywdę. Jeśli zauważysz u niego wzmożony apetyt, warto udać się do lekarza. Nadmierny apetyt może wskazywać na poważne problemy.

To m.in. jeden z objawów cukrzycy. Psy chorujące na schorzenie, ciągle odczuwają głód. Niezdrowy apetyt to także symptom niektórych nowotworów, choroby Cushinga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.