Legowisko dla psa jest miejscem, w którym zwierzę może przebywać nawet do kilkunastu godzin dziennie. Posłanie stanowi zarówno miejsce do snu, jak i do wypoczynku połączonego z obserwacją otoczenia.
Nic więc dziwnego, że stanowi jedno z najistotniejszych psich akcesoriów. Z czego można zrobić wygodne legowisko dla psa?
Jakie powinno być legowisko dla psa?
Zanim podpowiemy, z czego można zrobić legowisko dla psa, warto odpowiedzieć na pytanie, jakie powinno być takie psie posłanie, czyli czym kierować się przy realizacji tego typu „projektu”. Na początek należy wspomnieć o odpowiednim rozmiarze legowiska.
Miejsce do snu musi być bowiem jednocześnie odpowiednio duże, aby zapewniało psu swobodę ruchów, ale nie za duże – ma otulać pupila, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Aby sprawdzić, jaki rozmiar posłania będzie odpowiedni, należy więc pieska zmierzyć:
- od czubka nosa po nasadę ogona,
- od nasady łap po czubek głowy.
Do tego wymiaru dodajemy jeszcze zapas, czyli od 10 do 30 centymetrów w zależności od gabarytów psa. Ten zapas pozwoli zwierzęciu wygodnie umościć się na posłaniu, a także spać w dowolnej pozycji, czyli zarówno zwiniętym w kłębek, jak i z wyciągniętymi łapami.
Jeśli chodzi o kształt legowiska, to tutaj najważniejsze znaczenie mają psie nawyki. Kiedy właściciel obserwuje swojego czworonożnego przyjaciela, może z łatwością stwierdzić, czy zwierzę:
- lubi spać na płaskim i twardym podłożu, np. częściowo na dywanie, częściowo na podłodze,
- lubi spać ukryte, ze schowaną głową, np. pod kocem,
- lubi spać na kanapie z łbem opartym o podłokietnik.
W oparciu o takie obserwacje da się wybrać najlepszy rodzaj legowiska, na przykład legowisko typu budka, legowisko typu poduszka czy legowisko materac. Warto pamiętać również, że niektóre psy mają szczególne potrzeby.
Przykładowo, zwierzę z chorobami stawów, w podeszłym wieku powinno mieć legowisko niskie i odpowiednio podtrzymujące ciężar ciała dla komfortowego wypoczynku.
Jaki materiał na legowisko?
Niezależnie od tego, czy legowisko szyjemy samodzielnie, czy wybieramy je w sklepie, pierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć będzie “jaki materiał jest najlepszy na legowisko dla psa?”. Materiał zewnętrzny legowiska wpływa zarówno na komfort zwierzęcia, jak i na łatwość czyszczenia posłania.
Powinien być więc miękki, oddychający, niepowodujący odparzeń czy otarć, ale także odporny na plamy, łatwy do czyszczenia z sierści czy nadający się do prania w pralce.
Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy z mocnymi pazurami powinny posiadać legowisko z mocnego materiału, odpornego na rozdarcia. Jeśli bowiem psiak rozedrze zewnętrzny pokrowiec, z łatwością dostanie się do wypełnienia i może je połknąć.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup legowiska z materiału wodoodpornego o nazwie cordura. Jest to jedna z popularniejszych tkanin na psie akcesoria. Materiał nie wchłania wilgoci i okazuje się bardzo łatwy w czyszczeniu, nawet wilgotną gąbką lub ściereczką. Idealnie, jeśli posłanie posiada pokrowiec zdejmowany, zamykany na suwak. Wtedy z reguły można prać taką tapicerkę w pralce.
Jakie wypełnienie do legowiska?
Odpowiedź na pytanie “czym wypełnić legowisko dla psa?” uzależniona jest między innymi od wagi i wielkości zwierzęcia. Jeśli piesek jest małej lub średniej budowy na wypełnienie dobrze nadaje się kulka silikonowa. To materiał przepuszczający powietrze i bardzo puszysty.
Posłanie z kulkami silikonowymi łatwo dopasowuje się do budowy ciała czworonoga, zatem jest miękkie i wygodne, ale może nie zapewniać odpowiedniego podtrzymania dla psów większych.
W przypadku zwierząt o większych gabarytach częściej stosowana jest więc pianka poliuretanowa lub granulat, czyli pianka poszarpana na mniejsze kawałeczki. Pianka zapewnia lepsze podtrzymanie niż kulki silikonowe, ale również dopasowuje się do ciała, zapewniając komfort wypoczynku. Ma też właściwości termoizolacyjne.
Dla psa alergika warto wybrać natomiast watę silikonową, którą wypycha się między innymi kołdry czy materace. Taka wata pozwala skórze oddychać i ma właściwości antyalergiczne.
Z czego można zrobić legowisko dla psa?
Legowisko dla psa można kupić, uszyć lub zrobić z czegoś, co nadaje się na psie posłanie. Odpowiedź na pytanie “z czego legowisko dla psa?” sprowadza się z reguły do takich propozycji, jak kołdra, poduszka czy koce.
Legowisko dla psa z poduszki to proste rozwiązanie. W przypadku zwierząt mniejszych jedna poduszka w odpowiednim rozmiarze będzie wystarczająca. Z kolei dla psiaka większego można przygotować legowisko z kilku poduszek, połączonych ze sobą. Warto zadbać przy tym, aby ich wypełnienie było syntetyczne (antyalergiczne) oraz założyć na poduszki pokrowiec z odpowiednio dobranego materiału, który będzie można zdejmować do prania.
Kolejna możliwość to legowisko dla psa z kołdry lub śpiwora. Niepotrzebną kołdrę można poskładać na kształt prostokąta, a następnie zszyć jego boki i dodatkowo przepikować całość, aby wypełnienie pozostawało we właściwym miejscu. Podobnie jak w przypadku poduszki, takie legowisko wymaga jeszcze pokrowca, wykonanego z mocnego, wodoodpornego materiału, który nadaje się do prania w pralce.
Z odpowiednio poskładanej kołdry można zrobić także legowisko dla psa z przykryciem, czyli posłanie, które pozwoli zwierzakowi ukryć się i otuli go przyjemnym ciepłem. Wystarczy, że jeden bok poskładanej kołdry pozostawimy niezaszyty.
Jeśli chcemy stworzyć dla pupila miejsce do snu, które będzie przypominało budę, możemy zaprojektować legowisko dla psa z palet. To opcja, z którą poradzi sobie nawet osoba niebędąca majsterkowiczem. Palety należy oszlifować i oczyścić, a następnie z trzech stron przybić do nich deski, które będą stanowiły osłonę.
Czwarty bok pozostawiamy pusty – będzie to wejście dla psa. Legowisko z palet można pomalować farbą, natomiast dla komfortu wypoczynku należy umieścić w nim także poskładany koc, materacyk czy poduchę.
Gdzie ustawić legowisko dla psa?
Po wykonaniu czy po zakupie legowiska dla psa trzeba jeszcze znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w mieszkaniu. Należy pamiętać, że ma to być lokalizacja stosunkowo cicha, wolna od zgiełku, ale nie odizolowana od życia domowników.
Legowisko nie powinno leżeć w korytarzu, przy drzwiach i oknach ani przy grzejniku. Warto natomiast położyć je w takim miejscu, aby piesek miał z niego dobry widok na dom i mógł swobodnie obserwować całe otoczenie.
Jak dbać o legowisko dla psa?
Legowisko dla psa warto utrzymywać w czystości zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Każdego dnia można wytrzepywać je na zewnątrz lub odkurzać, aby usunąć piasek czy sierść.
Nieprzyjemnego zapachu oraz widocznych plam najłatwiej będzie natomiast pozbyć się w trakcie prania. Należy pamiętać jednak, że psiego posłania nie pierzemy tak, jak ludzkiej pościeli czy odzieży.
Nie można używać w tym celu silnych detergentów czy intensywnie pachnących płynów do płukania. Bezpieczniej będzie sięgnąć po preparaty antyalergiczne, środki piorące stworzone specjalnie dla zwierząt lub domowe specyfiki, takie jak soda oczyszczona lub ocet.