Zabawy z psem – jak bawić się z psem w domu i na zewnątrz?

dziewczynka bawi sie z psem

Zabawa z psem to nie tylko rzucanie mu ulubionej piłki czy przeciąganie zabawki ze sznurki. To szereg innych aktywności z pupilem. Jak bawić się z psem? Przedstawiamy zabawy umysłowe dla psa oraz formy interakcji w domu, oraz na dworze.

Zabawy ze szczeniakiem – jak można bawić się ze szczeniakiem?

Wychowanie psa to proces, który należy rozpocząć już od pierwszego dnia. Polega nie tylko na pokazaniu pupilowi, co jest dobre, a co złe, ale przede wszystkim na pełnym zaangażowaniu oraz budowaniu relacji z czworonożnym przyjacielem.

Poza nauką czystości w domu zostawania w domu niezwykle istotna jest zabawa z psem.

Stanowi przyjemną formę spędzania czasu dla psa i ciebie jako opiekuna, ale jest również jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na prawidłowy rozwój szczeniaka. Brak czasu  na zabawy ze szczeniakiem może skutkować wieloma problemami. Jak bawić się z psem?

1. W której ręce jest smakołyk?

Jeżeli szukasz fajnej zabawy ze szczeniakiem, to ta gra jest doskonała! Można ją wykonać w domu. Usiądź z pupilem na podłodze, daj mu komendę siad. Pokaż mu smakołyk, weź ręce za siebie i do jednej ręki schowaj przysmak. Wyciągnij dłonie przed pieska i wydaj komendę „szukaj”.

Jeżeli prawidłowo wskaże, gdzie ukryty jest smaczny skarb, musisz go nagrodzić. Taka zabawa rozwija zmysł węchu, który jest niezwykle istotny. Gdy piesek już opanuje taką formę zabawy, możesz utrudnić zadanie, chowając smakołyki po pokoju, a potem po całym domu!

2. Aportowanie

Aportowanie to doskonała zabawa, a przy okazji nauka. Nie ma w końcu nic lepszego niż przyjemne z pożytecznym! Taką formę spędzania wolnego czasu warto rozpocząć już od pierwszych dni.

Wystarczy, że rzucisz szczeniakowi jego ulubioną zabawkę i wydasz komendę „aport”. Za każdym razem, gdy przyniesie zdobycz z powrotem, nagradzaj go smakołykiem oraz pochwałą. Tego typu zabawy z psem można wykonać nie tylko na dworze, ale w domu. O ile masz trochę wolnej przestrzeni.

Przeczytaj:  Pielęgnacja Yorka - jak często i czym pielęgnować?

3. Gonitwa

Kolejna  świetna forma zabawy ze szczeniakiem to gonitwa z pupilem. W tej zabawie uciekasz przed swoim czworonożnym przyjacielem, a w momencie, gdy Cię dogoni, nagradzasz go ulubionym smakołykiem oraz dobrym słowem. Ponadto stanowi element nauki.

W ten sposób możesz nauczyć go przywołania.

Zabawy z psem w domu

Zabawy z psem pozwalają zaspokoić jego potrzeby tropienia, węszenie, a także stanowią odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Niestety nie zawsze pogoda pozwala na harce na zewnątrz.

Coś wtedy zrobić? Jak bawić się z psem w domu? Możliwości jest wiele! A wszystko zależy od Twojej kreatywności. Przygotowaliśmy zabawy dla psa, które sprawdzą się, gdy pogoda za oknem nie pozwala na wyjście:

1. Szukanie smakołyków

Nie ma wątpliwości, że to najlepsza zabawa dla psa. Który pupil nie lubi smakołyków. Ta forma zabawy polega na schowaniu przysmaku np. w dłoni, kubku, pod dywanem. Następnie zawołaj pupila. Niech szuka smakołyku. Jeśli będzie blisko, powiedz „szukaj”. Gdy znajdzie, pozwól mu zjeść. Nagródź go pochwałą.

2. Zabawa z psem w chowanego

Chowanego to doskonała forma spędzania czasu nie tylko z dziećmi, ale i pupilami. Do zabawy zaproś członka rodziny, niech przytrzyma psa, a Ty w tym czasie schowaj się w innym pomieszczeniu i zawołaj czworonożnego przyjaciela. Kiedy Cię znajdzie, nagrodź go pochwałą oraz ulubionym przysmakiem.

3. Tor przeszkód

Jeżeli dysponujesz wolną przestrzenią w domu czy mieszkaniu, postaw na zabawy z psem, wykorzystując ćwiczenia zręcznościowe. Stwórz tor przeszkód. Z krzeseł i koca zrób tunel. Następnie za pomocą ulubionej przekąski zachęć pupila, aby przez niego przeszedł. Jeśli zrobi to prawidłowo, dołóż nowe przeszkody np. kolejne krzesło. Pamiętaj, że należy mu się nagroda za każdym razem, gdy pokona tor przeszkód.

4. Przeciąganie sznurkiem

Przeciąganie sznurkiem to najpopularniejsza zabawa z psem, która daje mu wiele radości. Najlepiej, aby taka forma spędzania czasu odbywała się, gdy pupil nauczy się komendy „oddaj / zostaw / puść”.

Przeczytaj:  Co może i czego nie może jeść pies?

Kup specjalną zabawkę, która służy do przeciągania i zainicjuj zabawę. Po upływie czasu poświęconego na aktywność zakończ ją. Uważa, aby pupil nie zahaczył Cię zębami.

Inteligentne (umysłowe) zabawy dla psa

Inteligentne zabawy z psem mają za zadanie wzmocnić więź między Tobą a pupilem. Ponadto pozwalają zaspokoić psie potrzeby, takie jak węszenie, tropienie, gonienie, interakcja z człowiekiem oraz innymi psami.

Czworonożni przyjaciele to bardzo inteligentne stworzenia, które uwielbiają się uczyć. Ponadto potrzebują umysłowej stymulacji, którą jesteś w stanie zapewnić mu w formie zabawy.

Zabawy umysłowe dla psa sprawią, że pupil skupi się przede wszystkim na Tobie. Dzięki nim nauczysz go komend, nowych sztuczek oraz wzmocnisz pożądane zachowania. Przygotowaliśmy dla Ciebie inteligentne zabawy z psem:

1. Slalom między nogami

Inteligentne zabawy dla psa to świetna forma szkolenia. Możesz nauczyć swojego pupila wiele nowych rzeczy. Świetną zabawę stanowi slalom między nogami.  Polega na tym, że Ty stawiasz krok, a następnie pies przechodzi między nogami z jednej strony na drugą.

Podczas zabawy cały czas trenujesz czworonożnego przyjaciela, prowadząc go np. ulubionym smakołykiem. Jak już opanuje sztuczkę, naprowadzaj go pustą dłonią, a później komendą „slalom”. Zacznij od stawiania pojedynczych kroków. Za prawidłowo wykonany trik daj mu nagrodę.

2. Chowanie przysmaku pod kubeczkiem

Zastanawiasz się, jak się bawić z psem, jednocześnie zapewniając mu podstawowe potrzeby? Pobaw się w chowanie przysmaku pod kubeczkiem, co pozwoli na zaspokojenie potrzeby węszenia.

Uszykuj trzy kubeczki lub doniczki. Pod jednym schowaj smakołyk, tak, aby pupil nie widział. Następnie wydaj komendę „znajdź”. Niech pupil powącha kubki i wskaże, w którym ukrył się jego smaczny skarb.

3. Zabawki interaktywne

Doskonałym pomysłem na inteligentne zabawy z psem, jest kupienie mu zabawki interaktywnej. Taki gadżet rozwija inteligencję pupila. Wśród nich znajdziesz zabawki, w którym umieszczasz smakołyk, a pies musi znaleźć sposób na to, aby się dostać do ukrytego smakołyka.

Przeczytaj:  Jak nauczyć psa sikać na matę? ZOBACZ!

4. Powtarzanie komend z użyciem zabawek i smakołyków

Inteligentne zabawy z psem mają na celu naukę. Doskonale sprawdzi się tu nauka nowych komend, sztuczek w formie zabawy. Jeśli chcesz utrwalić komendę „aport”, „do mnie”, rzuć ulubioną zabawkę pupilowi, a następnie wydaj komendę „aport”, a gdy pies złapie piłkę, powiedz „do mnie”.  Masz naprawdę sporty wybór, a ograniczać Cię może jedynie Twoja kreatywność.

5. Rozpoznawanie zabawek

Zastanawiasz się, jak się bawić z psem, a jednocześnie uczyć go przydatnych rzeczy? Z pomocą przychodzi nauka imion zabawek! Polega ona na nauce rozpoznawania zabawek.

Zacznij od jednej, nadaj jej imię lub ksywkę i powtarzaj tak długo, aż pupil zacznie kojarzyć imię właśnie z tą zabawką. Gdy to opanuje, schowaj ja pośród innych zabawę i poproś o przyniesienie. Co ciekawe, badanie z Wofford College odkryli, że pies rasy Border Collie, Chaser, nauczyła się ponad 1000 nazw różnych przedmiotów!

6. Sprzątanie zabawek

Jeśli Twój pies opanuje naukę imion zabawek, czas na kolejną sztukę. Tym razem sprzątanie zabawek. Naucz pupila zanoszenia ich na swoje miejsce poprzez wydanie komendy „weź”, pokazanie na pudełko bądź inne miejsce przechowywania i wydanie komendy „puść”.

Takie zabawy z psem sprawią Wam wiele radości, a przy okazji pomogą w zachowaniu porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.