Zanik mięśni u psa (miastenia) – przyczyny, objawy i leczenie

smutny pies

Zanik mięśni u psa, inaczej miastenia gravis u psa, to choroba płytki ruchowej, która jest dość często diagnozowana u czworonogów.  Polega na osłabieniu lub zaniku masy mięśniowej. Jak objawia się miastenia u psa? Jak ją leczyć i jakie są rokowania?

Zanik mięśni u psa – na czym polega ta choroba?

Miastenia u psa, potocznie nazywana zanikiem mięśni, to choroba, która polega na stopniowym zanikaniu mięśni. Organizm wywarza przeciwciała skierowane przeciwko receptorom acetycholinowym mięśni szkieletowych. Co oznacza, że zanik mięśni u psa to choroba o podłożu immunologicznym.

Dotyka psy niezależnie od wieku oraz rasy, choć istnieją rasy predysponowane m.in. akita nui, wyżeł niemiecki krótkowłosy, terriery oraz chihuahua. Zaobserwowano również większa częstotliwość występowania schorzenia u psów młodych około 2-3 roku życia oraz u osobników starszych w wieku 9-10 lat.

Miastenia u psa – objawy

Zanik mięśni u psa to choroba, którą w początkowej fazie można przeoczyć. Zwłaszcza jeżeli twój pupil na długą sierść. Czworonogi poruszają się na czterech łapach. W przypadku, gdy odczuwają ból i dyskomfort tylko w jednej łapce, to ciężar ciała przenoszą na pozostałe trzy łapy.

W ten sposób łagodzą ból kończyny, a wszelkie objawy bólu są niewidoczne. Dopiero wtedy, gdy dotkniesz kończyny czworonożnego przyjaciela, zauważysz różnice w wielkości mięśni.

Miasternia gravis u psa objawia się:

  • utratą wagi,
  • osłabieniem,
  • zwiotczałe mięśnie,
  • pojawieniem się zmęczenia po wysiłku fizycznym. W ciężkim stadium choroby, zmęczenie następuje nawet po wykonaniu przez pupila kilku kroków. Zmęczenie ustępuje dopiero po zaprzestaniu aktywności i odpoczynku.

Jeśli zauważysz powyższe symptomy u swojego pupila, zwłaszcza gdy pojawią się one nagle, niezwłocznie udaj się do kliniki weterynaryjnej.

Przeczytaj:  Pysk psa - czyli co to jest kufa lub fafle?

Miastenia u psa – leczenie

Miastenia gravis u psa wymaga leczenia. Jeśli podejrzewasz zanik mięśni u psa, natychmiast udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Weterynarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz zleci badania, które pomogą mu postawić diagnozę.

Leczenie polega na podaniu leków antycholinoesterazowych. Wraz z upływem czasu dawkę zmniejsza się stopniowo, w taki sposób, aby podawać jak najmniejszą, przy jednoczesnym osiągnięciu efektów.

Ewentualnie stosuje się również immunosupresję. Jeżeli stwierdzi się grasiczaka, to lekarz rozważy zabieg usunięcia grasicy. W przypadku tej choroby, jak i innych, niezwykle ważny jest czas. Im szybciej postawiona diagnoza, tym większa szansa na przedłużenie życia pupila.

Miastenia u psa – rokowania

Rokowania zaniku mięśni są różne. Niestety nie istnieje żadne lekarstwo, które dałoby 100% gwarancji na wyzdrowienie. Jeżeli chorobie towarzyszy zachłystowe zapalenie płuc, to śmiertelność jest wysoka. Bardzo ważna jest szybka reakcja oraz stosowanie się do zaleceń weterynarza i odpowiednia pielęgnacja pupila.

Leki muszą być podawane dokładnie w takich dawkach i w takim czasie, jak zalecił weterynarz. Nigdy nie ustalaj dawki ani nie podawaj lekarstw samodzielnie! W ten sposób zagrażasz zdrowiu, a nawet życiu pupila!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.