Chora trzustka u psa przysparza czworonogowi sporo cierpienia i wymaga konsultacji z weterynarzem, który na podstawie badań zdiagnozuje czworonoga. Jakie są choroby trzustki i jak je leczyć?
Chora trzustka u psa
Trzustka u psa pełni funkcję zewnątrzwydzielniczą oraz trawi pokarmy. Organ ten wydziela soki trawienne, będące enzymami, które są odpowiedzialne za rozkład składników pokarmowych, a także neutralizowanie kwaśnego pH pokarmu.
Ponadto trzustka jest odpowiedzialna za produkcję nie tylko insuliny, ale również somatostatyny, glukagonu, polipeptydu trzustkowego. To dzięki niej łatwiej wchłania się witamina B12. Te wszystkie funkcje są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowaniu organizmu czworonoga.
Zdarza się jednak, że trzustka nie funkcjonuje tak, jak powinna. Główne choroby trzustki u psa to:
- zapalenie trzustki u psa (ostre i przewlekłe),
- niewydolność trzustki u psa,
- rak trzustki.
Chora trzustka u psa – objawy
Chora trzustka u psa może dawać różne objawy, w zależności od konkretnego problemu. Najczęściej obserwuje się utratę apetytu, ospałość, apatię, osłabienie, ból podczas wstawania i dotykania czworonoga, biegunkę i wymioty.
Jeżeli zauważysz te symptomy, koniecznie udaj się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego. Weterynarz przeprowadzi z Tobą wnikliwy wywiad, zleci odpowiednie badania, aby postawić diagnozę. Na tej podstawie wdroży odpowiednie leczenie.
Zapalenie trzustki u psa – podział
Zapalenie trzustki dzieli się na:
- Ostre zapalenie trzustki. Choroba ta stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i życia psa. W związku z tym wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie lekarskim.
- Przewlekłe zapalenie trzustki u psa – w tym przypadku leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety.
Chora trzustka u psa objawy:
- brak chęci do aktywności fizycznej,
- spędzanie czasu głównie na legowisku,
- skomlenie w przypadku przeniesienia zwierzęcia w inne miejsce.
Z kolei ostre zapalenie trzustki u psa objawia się również:
- wymiotami,
- biegunką,
- przyśpieszonym oddechem,
- przyśpieszonym tętnem,
- podwyższoną temperaturą,
- brakiem apetytu.
Ponadto nosek pupila jest suchy i gorący, natomiast śluzówki przekrwione. Z kolei głównymi przyczynami jest zła dieta, otyłość oraz brak aktywności fizycznej. Przewlekłe zapalenie trzustki ma również związek z wiekiem pupila. Ma także podłoże genetyczne i pojawia się częściej u ras takich jak sznaucery miniaturowe, yorkshire terriery czy u bokserów.
Zapalenie trzustki u psa – jak wygląda leczenie?
Chora trzustka u psa wymaga leczenia, które polega na podaniu kroplówek, które uzupełniają niedobory płynów, glukozy, sterydów o działaniu przeciwzapalnym i osłonowym, środków przeciwbólowych, a także antybiotyków. Wszystkie te preparaty zapobiegają powikłaniom choroby, ponieważ hamują proces niszczenia trzustki.
Przewlekłe zapalenie trzustki u psa to czasochłonna praca, która wymaga zaangażowania opiekuna. Przede wszystkim zwierzę musi mieć odpowiednią dietę, uzgodnioną z lekarzem weterynarii.
Ponadto musisz zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Z kolei ostre zapalenie trzustki może wymagać przetoczenia osocza lub krwi, a nawet i zabieg operacyjny. Dlatego w ostrej fazie choroby zwierzę musi być pod obserwacją weterynarza.
Zapalenie trzustki u psa – dieta
Jednym z elementów leczenia zapalenia trzustki jest stosowanie odpowiedniej diety, którą zaleca lekarz weterynarii.
Przy ostrym zapaleniu trzustki stosuje się dietę o niskiej zawartości tłuszczu. Karmę dobiera lekarz weterynarii na podstawie stanu psa oraz reakcji jego organizmu. Niskotłuszczowe karmy nie są zbyt smaczne. Jeśli zwierzę nie zaakceptuje jej smaku, warto pomyśleć o samodzielnie przygotowanych posiłkach.
Oczywiście w oparciu o konsultacje i zalecenia weterynarza. Musisz pamiętać, że w takim przypadku będziesz musiał dokładnie trzymać się proporcji.
Dieta dla psa z chorą trzustką to przede wszystkim posiłki:
- lekkostrawne,
- nietłuste,
- kaloryczne,
- gotowane,
- wartościowe i jakościowe, czyli bogate w niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Rak trzustki u psa
Rak trzustki u psa pojawia się stosunkowo rzadko. Najczęściej pojawiają się u starszych psów, 9 lub 10-letnich, ale nie ma tutaj wyraźnej predylekcji. Choć częściej zdarza się, że chorują spaniele, boksery, retrievery. Głównymi objawami jest brak apetytu, ospałość, spadek masy ciała. W późniejszej fazie występują również wymioty i biegunka.
Niewydolność trzustki u psa
Niewydolność trzustki u psa to choroba przewlekła, która charakteryzuje się niedostateczną produkcją enzymów trawiennych. Główne objawy schorzenia to przede wszystkim:
- zaburzenia oddawania kału,
- wzdęcia,
- utrata masy ciała,
- pogorszenie jakości okrywy włosowej,
- częste biegunki,
- oleiste i tłuste stolce,
- nadmierny apetyt,
- koprofagia (zjadanie stolca),
- wymioty
Leczenie zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki opiera się przede wszystkim na dodawaniu specjalnych enzymów do jedzenia, których zadaniem jest ułatwienie trawienia. Weterynarz zaleca również stosowanie odpowiedniej karmy, a także witamin.