Zapalenie ucha u psa – czym się objawia? Domowe sposoby na leczenie

ucho czarnego psa

Choroby uszu u psa zdarzają się dość często. Pupil drapie się po uszach, kręci głową i jest niespokojny. Zapalenie ucha u psa wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii i podjęcia leczenia, które przyniesie ulgę czworonogowi.

Zapalenia ucha u psa – czym się objawia?

Zapalenie ucha u psa to problem, z którym boryka się wiele czworonogów niezależnie od rasy, wieku czy płci. Choroby uszu u psa pojawiają się w wyniku niekorzystnych bodźców fizycznych, takich jak zimno oraz wilgoć. Najczęstszą bezpośrednią przyczyną jest kąpiel czworonoga zarówno w domu w ramach pielęgnacji pupila oraz latem w zbiornikach wodnych. Woda paruje, a w efekcie pobiera ciepło z otoczenia, jednocześnie schładzając uszy czworonoga. Długotrwałe obniżenie temperatury tkanek prowadzi do powstania choroby, jaką jest zapalenie uszu u psa.

Największe predyspozycje wykazują jednak psy zwisłouche, do których nalezą takie rasy jak labrador, basset, jamnik, cocker spaniel, nowofunland czy ogar. Dzieje się tak, ponieważ małżowina praktycznie w całości zamyka światło przewodu słuchowego, a tym samym utrudnia odparowanie wody. Natomiast u ras z uszami stojącymi jest dobra wentylacja wewnętrzna, w związku z czym zarówno powierzchnia małżowiny usznej, jak i przewody słuchowe szybko wysychają.

Chorobę da się łatwo zauważyć. Pierwszym objawem jest ból ucha u psa oraz wszelkie reakcje obronne, które są z nim związane. pupil może zacząć kręcić głowa, unikać bezpośredniego kontaktu z opiekunem, a także wykazywać niechęć do głaskania. Te symptomy powinny zwrócić Twoją uwagę, zwłaszcza, gdy wcześniej pies uwielbiał wspólne zabawy. Ponadto, zapalenie uszu u psa to także inne objawy, takie jak:

  • brązowa wydzielina z ucha psa,
  • strupy wewnątrz małżowiny,
  • drapanie się po uszach,
  • zaczerwienienie oraz obrzęk małżowiny,
  • niepokój,
  • zaburzenia równowagi
Przeczytaj:  Przepuklina u psa - wszystkie rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie

Brązowa wydzielina z ucha psa – co może oznaczać?

Choroby uszu u psa wywołują różne czynniki, w tym także:

  • pasożyty np. świerzb uszny,
  • grzyby m.in. drożdżaki z gatunku Malassezia,
  • bakterie,
  • ciało obce.

Zanim zaatakują drożdżaki lub bakterie, dochodzi do podrażnienia śluzówki kanału słuchowego albo jego zalania wodą. Często pojawia się również u czworonogów z alergią, u których błona śluzowa jest podatna na infekcje wtórne. W przypadku zapalenia ucha u psa na tle drożdżakowi pojawia się swędzenie, lepka i brązowy nalot w uszach psa o charakterystycznym zapachu.

Gdy wina leży po stronie bakterii, zaobserwujesz lepką i żółta wydzielinę, która słodko pachnie. Występuje także ból ucha u psa. Natomiast przy problemach z kanałem słuchowy wywołanym przez świerzbowce, pojawi się sucha, ciemna wydzielina oraz objawy świądu. Warto mieć na uwadze, że na podstawie samego koloru wydzieliny nie można zdiagnozować przyczyny choroby uszu. Pupila musi zbadać lekarz weterynarii, który zleci również dodatkowe badania m.in. cytologię z kanałów słuchowych.

Dzięki pobranemu wymazowi z ucha, weterynarz będzie mógł zobaczyć komórki pod mikroskopem. Choć zapalenie ucha u psa ma charakterystyczne objawy, to niestety diagnoza nie jest oczywista. Dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w uszach oraz zachowaniu czworonoga, koniecznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj również, że jeżeli pojawi się brązowa wydzielina z ucha psa lub w innym odcieniu, to pod żadnym pozorem nie zmywaj jej ani nie czyść uszu pupila! Musi ją zobaczyć lekarz weterynarii.

Zapalenie ucha u psa – domowe sposoby na zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa powinno rozpocząć się jak najszybciej. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek symptomy, które mogą świadczyć o problemie, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Im szybciej zaczniesz, tym łatwiejsza terapia i ograniczenie cierpienia czworonoga.

Na samym początku lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, a następnie obejrzy uszy psa i zbada go. Zleci wykonanie badan, które pomogą mu postawić diagnozę. Następnie dobierze odpowiednie leczenie. Zmiany zapalne leczy się najczęściej miejscowo, stosując krople o działaniu antyseptycznych. Jeśli jednak powstanie ubytek błony bębenkowej, to leki te nie mogą być użyte.

Przeczytaj:  Choroby wątroby u psa - powiększona wątroba, marskość, zapalenie i jej niewydolność u psów

Pamiętaj również, że przed wizytą nie możesz płukać ani zakraplać ucha psa. Jeśli pojawi się brązowy nalot w uszach psa, nie czyść ich. weterynarz musi zobaczyć wydzielinę. Ponadto, uszy w stanie zapalnym są bardzo wrażliwe, więc jakakolwiek próba usunięcia wydzieliny, sprawiła by czworonogowi jeszcze większy ból. Pod żadnym pozorem nie podawaj psu leków z ludzkiej apteczki. Dla człowieka są niegroźne, a dla czworonoga mogą okazać niebezpieczne.

Zapalenie uszu u psa to choroba, której nie można bagatelizować. Nie podejmuj samodzielnych próby samodzielnego leczenia. Najpierw niech weterynarz postawi diagnozę i zaleci rodzaj leczenia. Natomiast jako opiekun możesz stosować profilaktykę, aby nie doszło do choroby uszu u psa. Przede wszystkim:

  • w przypadku ras o długich uszach systematycznie wentyluj kanał słuchowy. Wystarczy odwinąć małżowinę na zewnątrz,
  • pamiętaj, aby dokładnie wysuszać uczy pupila po każdej kąpieli zarówno w domu, jak i w zbiornikach wodnych czy po spacerze w deszczu,
  • regularnie usuwaj nadmiar zalegającej woskowiny.

Grzybica uszu u psa – leczenie domowe

Zapalenie uszu u psa leczy się w zależności od przyczyny. W przypadku infekcji grzybicznej, lekarz weterynarii przepisze antybiotyki w formie kropli do uszu. Jeśli chcesz, aby leczenie choroby uszu u psa było skuteczne, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. P

odawaj leki tak, jak zalecił lekarz. Nawet, gdy symptomy minęły, nie wolno przerywać terapii, ponieważ może dojść do nawrotu. Pamiętaj również o tym, że nieleczenie zapalenie ucha u psa, niesie za sobą poważne konsekwencje w postaci powikłań, takich jak

  • zwężenie światła kanału słuchowego,
  • zwapnienie chrząstki małżowiny usznej,
  • przerwanie błony bębenkowej,
  • zapalenie ucha środkowego, które skutkuje niezbornością ruchową i oczopląsem.

W związku z  tak poważnymi powikłaniami nie można leczyć choroby samodzielnie. Leczenie zapalenie ucha u psa zawsze powinno odbyć się po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.