Zatwardzenie u psa – co robić gdy pies nie może się załatwić?

pies nie moze sie zalatwic

Zatwardzenie u psa, tak jak i biegunka, to przykra dolegliwość, która dotyka czworonogów i powoduje spory dyskomfort. Zaparcia u psa pojawiają się niezależnie od rasy i wieku, choć najczęściej występują u starszych pupili. Co zrobić gdy pies nie może się wypróżnić?

Pies nie może się załatwić – co robić?

Nie każdy opiekun czworonoga zdaje sobie sprawę, że u jego pupila mogą wystąpić zatwardzenia. To zaburzenie żołądkowo-jelitowe, tak samo jak i biegunka, jest dla zwierzęcia męczące i bardzo uciążliwe. Zaparcia u psa to nic innego jak rzadkie lub utrudnione wypróżnianie. Przyjęło się, że norma u zdrowego psa to jeden stolec. Dopuszczalne są także dwa. Jeśli pies ma zatwardzenie, to próba wypróżnienia się jest nieskuteczna.

W przypadku, gdy pies nie robi kupi jeden-dwa dni i jest to sporadyczne, nie ma żadnych powodów do obaw. Problem pojawia się w momencie, kiedy pies nie może się wypróżnić przez kilka dni i taka sytuacja powtarza się. Znaczenie ma także rodzaj stolca, jego kolor, ponieważ to wszystko może świadczyć o poważnych chorobach.

Zatwardzenie u psa – przyczyny

Zatwardzenie u psa może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to:

  • nagła zmiana sposobu odżywiania – zaparcia u psa mogą pojawić się wskutek zmiany karmy. Obserwuj pupila przez kilka dni. Jeżeli nadal pies nie może zrobić kupy, udaj się do weterynarza,
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta – podstawą żywienia jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy oraz minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. w przypadku źle dobranej diety, w tym karmy, pupil nie trawi pożywienia. W efekcie pies nie może się załatwić,
  • nadwaga – nadwaga, która jest coraz częściej spotykana u czworonogów, powoduje, że pupil mniej się rusza, rezygnuje z zabawy oraz wychodzenia na długie spacery. W rezultacie pojawiają się zaparcia u psa. Ma to związek ze zbyt długim zaleganiem mas kałowych w jelicie grubym,
  • brak aktywności fizycznej – odpowiednia dawka ruchu jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia pupila. Ma również wpływ na kał i jego częstotliwość. brak ruchu zmniejsza perystaltykę jelit, co prowadzi do tego, że pies nie może się wypróżnić,
  • powstrzymywanie od wypróżnienia – niektóre czworonogi powstrzymują się od oddania stolca np. w sytuacji, gdy jesteś poza domem, a one nie chcą nabrudzić w domu. Zbyt częste wstrzymywanie może doprowadzić do wystąpienia zatwardzenia,
  • guzy i naroślą,
  • niedostateczna ilośc wody – odpowiednie nawodnienie organizmu w przypadku zwierząt jest bardzo ważne, tak jak i u ludzi. Dostarczenie zbyt małej ilości wody powoduje absorbowanie przez ścianki jelita większej ilości wody zawartej w kale. To z kolei przyczynia się do tego, że pies nie może zrobić kupy,
  • ciało obce w układzie pokarmowym – pies ma zatwardzenie również wtedy, gdy w układzie pokarmowym znajduje się ciało obce. Zaparciom towarzyszą wymioty. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.
Przeczytaj:  Żółta wstążka u psa - co oznacza i dlaczego powinieneś zachować dystans?

Zaparcia u psa pojawiają się również w przypadku schorzeń oraz wad, które upośledzają proces trawienia.

Zatwardzenie u psa po kościach – czy to możliwe?

Zatwardzenie u psa po kościach to problem, z którym najczęściej borykają się głównie seniorzy. Podawanie pupilowi kości, a szczególnie niemielonych, zwiększa ryzyko zalegania w jelicie grubym wszystkich, niestrawionych jej fragmentów. Prowadzi do to zlepiania się kału w twardą oraz suchą masę. jej wydalenie z jelita grubego jest bardzo utrudnione, dlatego  zdarza się, że po zjedzeniu kości, pies nie robi kupy.

Zatwardzenie u szczeniaka – czym może być spowodowane?

Zaparcia u psa pojawiają się nie tylko u osobników w podeszłym wieku, ale również u młodych zwierząt. Zatwardzenie u szczeniaka, tak jak i u dorosłych psów, ma różne podłoże. Najczęściej jest wynikiem nieodpowiedniej diety. Układ pokarmowy młodego psa  cały czas się rozwija, co sprawia, że jest szczególnie narażony na skutki błędów żywieniowych.

Jeżeli będziesz podawać czworonożnemu przyjacielowi słabej jakości karmę, nie będziesz dostarczał mu odpowiednich wartości odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania oraz porządnego najedzenia się. W efekcie szczeniak będzie miał problem z wypróżnieniem się, ponieważ nieprzerobiona treść trafi do jelita, tworząc tzw. złogi, które trudno wydalić.

Szczeniak nie robi kupy- czym jeszcze może być to spowodowane?

Szczeniak nie robi kupy również na skutek niedostatku wody w organizmie. Jeżeli zwierzę pije za małą ilośc wody, to organizm odsącza wodę z odchodów, co z kolei prowadzi do tego, że stolec jest suchy twardy, a w efekcie trudny do wydalenia.

Lewatywa u psa – czy pomaga na zatwardzenie?

Jeśli pies nie robi kupy przez kilka dni, należy zgłosić się do weterynarza. Lekarz zbada czworonoga i przeprowadzi z Tobą wywiad, aby znaleźć przyczynę problemu z oddawaniem stolca. Może okazać się, że pupil cierpi na niedrożność jelit, co wymaga natychmiastowego udzielenia pomocy. W przypadku obecności ciała obcego konieczna będzie dokładniejsza diagnostyka w postaci USG oraz RTG, a nawet i interwencja chirurgiczna. Może być wykonana również lewatywa u psa

Przeczytaj:  Czym karmić szczeniaka?

Co dać psu na zatwardzenie? Domowe sposoby na zatwardzenie u psa

Zastanawiasz się co dać psu na przeczyszczenie? W naprawdę zaawansowanych przypadkach można zastosować łagodne środki przeczyszczające. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie podawać ich samodzielnie! Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeżeli nie masz możliwości pójścia do gabinetu, wystarczy, że zadzwonisz do weterynarza. Jeżeli pies nie może się wypróżnić przez kilka dni i zatwardzenie u psa pojawia się z dużą częstotliwością, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Lekarz zleci badania i na ich podstawie wdroży odpowiednie leczenie.

Zatwardzenie u psa można leczyć również domowymi sposobami. pamiętaj jednak, aby wcześniej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Pod żadnym pozorem nie podawaj leków ani nie lecz pupila samodzielnie, bo możesz wyrządzić mu jeszcze większa krzywdę! Ponadto, zaparcia u psa mogą wynikać z poważnych problemów. Dlatego wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest zalecana. Weterynarz dokładnie przebada  czworonoga, przeprowadzi z Tobą wnikliwy wywiad i zleci badania.

Na ich podstawie będzie mógł wykluczyć choroby. W przypadku problemów z wypróżnianiem najważniejsza jest profilaktyka. Stosując kilka podstawowych zasad, wesprzesz prawidłową prace układu pokarmowego i jednocześnie ograniczysz ryzyko wystąpienia pojawienia się zaparć;

  1. Zapewnij psu odpowiednią ilość świeżej wody – to kluczowa sprawa. Wodę należy wymieniać kilka razy dziennie. jeżeli pupil niechętnie pije, staraj się go zachęcić.
  2. Zadbaj o wystarczającą dawkę ruchu – aktywność fizyczna pobudza pracę jelit. Zadbaj oto, aby twój czworonożny przyjaciel miał zapewniona odpowiednią dawkę ruchu. Niech jedno wyjście na spacer będzie dłuższe. daj się pupilowi wybiegać, pobaw się z nim np. rzucając ulubioną kostkę. To również forma szkolenia!
  3. Zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę – podawaj psu karmę wysokiej jakości, która zawiera wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu pupila. Możesz poprosić weterynarza o wybór karmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.